PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Birželio 18 d. 17:32

Lietuvos kariuomenė baigė paramos karantino metu užduotį ir grįžta prie kasdieninės veiklos ir tarnybos

Vilnius

KAM nuotr.

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


135540

Šalyje paskelbus karantino pabaigą, Lietuvos kariuomenė grįžta į įprastinį karinio rengimo, kasdieninės veiklos ir tarnybos ritmą.

Karantino laikotarpiu Lietuvos kariuomenė atliko intensyvias taikos meto užduotis ir rėmė kitas valstybės institucijas, kurios siekė apsaugoti Lietuvos žmones nuo koronaviruso paplitimo grėsmės. Įsigaliojus karantino režimui buvo aktyvuoti Lietuvos kariuomenės Taikos meto užduočių operaciniai pajėgumai ir šimtai Lietuvos karių vienu metu jiems skirtas užduotis jūrų ir oro uostuose bei praleidžiamuosiuose punktuose pasienyje, įvedus ES vidinių sienų laikinąją ar sustiprinus išorinių sienų kontrolę, vykdė kartu su Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos pareigūnais ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos specialistais.

„Lietuvos kariuomenė į kovos su COVID-19 situaciją buvo įtraukta dar iki karantino įvedimo. Lietuvos Respublikos Prezidentas aktyviai domėjosi galimu Lietuvos kariuomenės įtraukimu į situacijos suvaldymą, buvo pavedęs mums papildomų užduočių, kurioms pasiruošėme nedelsiant. Jo pavedimu planavome paremti valstybės pastangas teikiant paramą institucijoms einamosios situacijos suvaldymui bei, žvelgiant toliau, parengti Lietuvos kariuomenės pagalbos teikimo planus civilinėms institucijoms situacijai blogėjant. Pasirengėme tam ir džiaugiamės, kad šių planų įgyvendinti nereikėjo ir situacija buvo suvaldyta“, – sakė Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdemaras Rupšys, padėkojęs visiems Lietuvos kariams, kurie atliko savo pareigas nepriekaištingai.

Vykdyti Taikos meto užduotis (TMU) Krašto apsaugos savanorių pajėgos pradėjo dar prieš karantino įvedimą, o karantino metu šioms Lietuvos kariuomenės pajėgoms teko prisiimti vieną didžiausią pagalbos kitoms institucijos krūvį, atliekant tekusias kiek nestandartines užduotis. TMU vykdymo pikas buvo pasiektas, kai vienu metu pamainoje beveik 200 Krašto apsaugos savanorių pajėgų karių savanorių vykdė paskirtas paramos užduotis. Iš viso per šį laikotarpį kariai savanoriai vykdyti užduočių buvo šaukiami daugiau kaip 10 000 kartų, sakoma Krašto apsaugos ministerijos pranešime.

„Karantino metu vykdydami užduotis iš krašto apsaugai skirtų valstybės biudžeto lėšų preliminariai išleidome daugiau negu 8 milijonus eurų. Buvo mokami atlyginimai kariams savanoriams, apmokami karinių oro pajėgų lėktuvo „Spartan“ skrydžiai, taip pat kitos logistinės išlaidos, perkamos papildomos medicininės ir individualios apsaugos priemonės. Papildomai buvo pasinaudota karinių pervežimų bendradarbiavimo platforma ir pasitelktas orlaivis „Boeing 747F“ medicininių apsaugos priemonių pervežimui iš Kinijos į Lietuvą. Orlaivis užsakytas pasinaudojant karinio Europos judėjimo koordinavimo centro paslaugomis, kai buvo didžiulis civilinių orlaivių pervežimo trūkumas“, – pažymėjo Lietuvos kariuomenės vadas.

Nestigo užduočių ir kitiems Lietuvos kariuomenės padaliniams. Sveikatos apsaugos ministerijai buvo priskirti sąveikos karininkai, Karo policijos pareigūnai saugojo Lietuvos pašto terminalą bei patruliavo gatvėse, padėdami Lietuvos policijai užtikrinti karantino reikalavimų laikymąsi, Logistikos valdyba Santaros klinikoms Vilniuje skyrė 10 vnt. palapinių su visa administracine įranga, Karinių oro pajėgų orlaivis „Spartan“ pargabeno reagentus COVID-19 viruso tyrimams ir apsaugines priemones, o Strateginės komunikacijos departamento analitikai teikė informacinės aplinkos vertinimus dėl COVID19 informacinių atakų.

Dr. Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos Karo medicinos mokymo centro paramediko kurso klausytojams vietoj įprastos, mokymo planuose numatytos, praktikos teko kartu su Greitosios medicinos pagalbos ir ligoninių priėmimo ir skubios pagalbos skyrių medicinos darbuotojais teikti būtinąją pagalbą pacientams 29-iose Nacionalinės sveikatos sistemos sveikatos priežiūros įstaigose įvairiuose Lietuvos miestuose.

Karantino metu įsigaliojusiais reikalavimais valstybėje buvo siekiama suvaldyti naujo viruso – koronaviruso – plitimą ir sumažinti nuo jo sukeltų komplikacijų galimai mirusiųjų piliečių skaičių. Atsižvelgdama į tai, Lietuvos kariuomenė savo padaliniuose įvedė COVID-19 viruso plėtros rizikos valdymo priemones: buvo apribotas karinis rengimas ir pratybos, karių ir transporto priemonių judėjimas tarp padalinių, atšauktos ir neplanuojamos naujos karių komandiruotės į užsienį, sugriežtėjo patekimo į karinį vienetą tvarka, maitinimas ir sveikatos priežiūros paslaugos buvo organizuojamos taip, kad būtų išlaikyti saugaus atstumo reikalavimai.

Lietuvos kariuomenės vienetų kovinis rengimas nesustojo, pažymima Krašto apsaugos ministerijos pranešime, bet karantinas kiek pakoregavo pratybų organizavimą ir karinių vienetų gyvenimą.

Laikinas Nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos (NPPKT) karių išleidimo į namus savaitgaliais sustabdymas padėjo apsaugoti karius ir jų šeimos narius nuo didesnio viruso paplitimo grėsmės. Be to, siekiant maksimaliai sumažinti karių kontaktus su išore, dalis profesinės karo tarnybos karių (PKT), įvertinus jų būklę, turėjo likti kartu su NPPKT kariais ir tarnybą vykdė kareivinių režimu, o kituose padaliniuose kariams teko išbandyti ir kiek neįprastą tarnybos pobūdį – užduočių vykdymą nuotoliniu būdu.

Visam karantino laikotarpiui buvo sustabdytas karo prievolininkų sveikatos patikrinimas priimant į PKT ar šaukiant į NPPKT. Šaukimą į kariuomenę užtikrinančios institucijos – Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba bei Daktaro Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnyba – savo veiklą atnaujino tik po karantino atšaukimo.

Nuo liepos planuojama toliau vykdyti šaukimą tiek į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą, tiek į parengtojo rezervo mokymus įprastine tvarka.

Tris mėnesius galiojęs karantino režimas buvo rimtas iššūkis Lietuvos kariuomenei, kuri prisitaikė prie naujos situacijos, rėmė valstybės institucijas, siekusias suvaldyti koronavirusą plitimą, įgijo unikalios patirties ir stengėsi ne tik įvykdyti pagrindinę – pasirengti ginklu ginti valstybę – užduotį taikos metu, bet ir ženkliai prisidėjo prie koronaviruso plitimo suvaldymo valstybėje.

ELTA