Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Lietuviškų voveraičių šiemet įmonės supirko apie 15-20 proc. įprasto kiekio. © Pixabay.com
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Lietuvos verslo įmonės šiemet surinko mažiau kaip penktadalį įprasto metų voveraičių derliaus. Baravykų, šiltbaravykių, raudonviršių kitų grybų tikimasi sulaukti ateinančiomis savaitėmis.
Vis dėlto didesnio grybų kiekio surinkti nesitikima, nes ši veikla nebedomina gyventojų.
„Grybų sezono pradžia buvo opitmistinė, bet užėjus sausroms grybiena buvo išdžiovinta. Grybų derlius yra mažokas. Aišku, Lietuvos gyventojas jei ne Dzūkijoje, tai Žemaitijoje galėjo susirasti vieną kitą baravyką, raudonviršį ar kitą grybą. Bet verslui tai didelė įtakos tikrai neturėjo“, – Alfa.lt sakė Lietuvos miško grybų ir uogų verslininkų asociacijos prezidentas, bendrovės „Vipreka“ vadovas Virginijus Varanavičius.
Pasak jo, lietuviškų voveraičių šiemet įmonės supirko apie 15-20 proc. įprasto kiekio, o baravykų sezonas dar neprasidėjo.
„Rimtai nevertiname internete pasirodžiusių žinučių apie Klaipėdoje ar kitur gausiai renkamus baravykus. Verslas dar, ko gero, nenupirko nė vieno baravyko“, – pastebėjo V. Varanavičius.
Jeigu palis, didesnio baravykų ir kitų rudens grybų derliaus tikimasi ateinančiomis savaitėmis.
„Žmonės dar grybauja, bet didesnio voveraičių kiekio tikrai nebesitikime, nes voveraitė daugiau yra vasarinis grybas. Aišku, jų šiek tiek bus, niekas nenegia, tačiau ar tai verslui turės reikšmingą įtaką, labai sunku pasakyti. Viena kita tona situacijos tikrai neišgelbės“, – prisipažino V. Varanavičius.
Grybų Lietuvoje, pasak verslininko, kasmet mažėja. Prieš 7 metus Lietuvoje buvo surenkama apie 1 tūkst. tonų voveraičių, 85-90 proc. jų būdavo eksportuojama į Vakarų Europą, daugiausia į Prancūziją ir Vokietiją. Pastaraisiais metais jų renkama ir eksportuojama 3-4 kartus mažiau.
„Daugiausia grybų sumažėjimą lėmė gamtinės sąlygos ir girių kirtimas. Matom tuos tolius, kad buvo miškas, o už poros dienų jau miško nėra, tik kelmai likę. Ir žmonių sumažėjo. Sutikit, kad dabar mieliau daugelis uogų ar grybų nusiperka, užuot ėję į mišką. Lemia pakilęs pragyvenimo lygis. Lietuvoje labai juntama, kad labai išaugo vidaus vartojimas. Jau nebesivargina žmonės eiti į mišką“, – svarstė V. Varanavičius.
Voveraičių supirkimo kainą Lietuvoje, pasak verslininko, diktuoja ne vietos, o didžiųjų kaimynių Baltarusijos ir Rusijos rinkos.
Lietuvoje gyventojams šią vasarą piko metu buvo mokama po 3 eurus už kilogramą voveraičių, kai Baltarusijoje šie grybai buvo superkami po 1 eura. Šią savaitę „Vipreka“ voveraites superka po 5 eurus už kilogramą, tačiau grybų beveik nesulaukia, nors miškuose jų dar esą tikrai galima pririnkti.
V. Varanavičiaus nuomone, kaimo žmonėms rinkti grybų neapsimoka: „Jeigu nueini į mišką ir pavaikščiojęs 6–7 valandas uždirbi 10 eurų, tai supraskite situaciją. Šiandien 10 eurų jau nėra labai didelis dienos uždarbis“, – svarstė verslininkas.
Mėlynių šiemet verslo įmonės surinko taip pat mažiau – 20-30 proc. vidutinio kiekio.
Tai ne primti tokie prasti metai. 2019–aisiais mėlynių tai pat nupirkta vos trečdalis įprastinio kiekio.
„Pernai buvo juokingi kiekai, tai šiemet, palyginti, mėlynių buvo nemažai. Bet vėl ta pati problema. Rinkėjai. Nesivargina dabar žmonės rinkti. Ir išeities jokios nesimato“, – prisipažino V. Varanavičius.
Lietuvoje ankčiau vidutiniškai per metus būdavo superkama apie 1 tūkst. tonų mėlynių. Rekordiškai daug šių uogų sunoko 2012-aisiais, kai jų supirkta apie 1,5 tūkst. tonų. Antirekordas pasiektas 2014 m., kai supirkta 100 tonų mėlynių.
Šiemet mėlynes verslo įmonės supirkinėjo po 2 eurus už kilogramą. „Kas sparčiai renka, tiems kaina buvo tikrai nebloga, – vertino V. Varanavičius. – Bet jeigu anksčiau prie tokio uogų kiekio mūsų įmonė supirkdavo 300-400 tonų mėlynių, tai šiemet supirko 100 tonų. Taigi, tris kartus mažiau. Ir priežastis ne kainoje. Ar bus 2 eurai, ar 3 eurai, jaunimas nebeina rinkti, o senimui irgi nebeįdomus tas darbas. Nors kas netingi, ir dabar gali prisiuogauti. Miške mėlynių dar likę daug. Aišku, skonis jau šiek tiek kitas, bet jų vertė nepatikusi.“
Artimiausiu metu, pasak V. Varanavčius, prasidės bruknių supirkimo sezonas. Miškuose sunoks ir spanguolės, tačiau įmonės tradiciškai jų beveik nesuperka.
alfalt-logo-skaidrus.png