PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2024 m. Vasario 22 d. 16:53

Lietuvos dainų šventei ruošiasi daugybė Raseinių rajono kolektyvų

Raseiniai

Etaplius.LTŠaltinis: Raseinių rajono savivaldybė


292882

Likus daugiau nei keturiems mėnesiams iki šiemet 100-metį mininčios Lietuvos dainų šventės, Raseinių rajono kultūros srities atstovai jau gyvena šio būsimo renginio nuotaikomis. Šiemet Lietuvos dainų šventės kūrėjai siekė priminti, jog šimtmetis – „tai laikas, per kurį užaugome kaip valstybė, subrendome kaip visuomenė, sužaliavome kaip giria, kurioje kiekvienas medis turi savo balsą.“ Vedami šios koncepcijos, organizatoriai šių metų Dainų šventei suteikė pavadinimą „Kad giria žaliuotų“.

Raseinių rajono savivaldybėje į šią šimtmečio Lietuvos dainų šventę užsiregistravo dalyvauti ne tik Raseinių rajono kultūros centro kolektyvai, bet ir Raseinių meno mokyklos bei Raseinių Šaltinio progimnazijos atstovai. Iš viso 12 kolektyvų:

  1. Raseinių rajono kultūros centro mišrus choras „Šatrija“, vad. Gražvydas Jegnoras;
  2. Raseinių rajono kultūros centro folkloro ansamblis ,,Degule“, vad. Asta Nikžentaitienė;
  3. Raseinių rajono kultūros centro vyresniųjų liaudiškų šokių grupė „Raskila“, vad. Rimantas Turčinskas ir Milda Urniežienė;
  4. Raseinių rajono kultūros centro Plikių filialo vyresniųjų liaudiškų šokių grupė ,,Gynėvė“, vad. Ieva Berštautaitė;
  5. Raseinių rajono kultūros centro Ariogaloje vyresniųjų liaudies šokių kolektyvas „Sutartinis“, vad. Marytė Kvietkuvienė;
  6. Raseinių rajono kultūros centro mėgėjų teatras „Braižas“, vad. Jolanta Šimaitienė;
  7. Raseinių rajono kultūros centro Norgėlų kaimo tradicinės muzikos kapela „Giružė“, vad. Zita Žemaitienė;
  8. Raseinių rajono kultūros centro Nemakščiuose liaudiškos muzikos kapela „Nemakščių vyrai“;
  9. Raseinių rajono kultūros centro tradicinės instrumentinės muzikos ansamblis ,,Dubysa“, vad. Dainius Maslauskas;
  10. Raseinių meno mokyklos jungtinis jaunių choras, vad. Jūratė Daugėlienė, Eugenija Kumpikevičienė;
  11. Raseinių „Šaltinio“ progimnazijos vyresniųjų liaudiškų šokių grupė „Versmė“, vad. Rimantas Turčinskas;
  12. Raseinių meno mokyklos mokomasis teatras „Svajoklis“, vad. Albina Damašauskienė.

Taip pat į šios šimtmečio Dainų šventės „Kad giria žaliuotų“ Folkloro dienos „Rasi rasoj rasi“ tradicinių amatų mugę užsiregistravo ir Raseinių krašto tautodailės, tradicinių amatų atstovai. O visai neseniai, vasario 11 d., įvyko šokių ir chorų kolektyvų peržiūros, kuriose sėkmingai pasirodę kolektyvai ir gavę tam tikrų papildomų rekomendacijų, šiuo metu toliau ruošiasi ir repetuoja artėjančiai Dainų šventei. Folkloro ansamblio, kapelų pasirodymai buvo įrašomi video,- formatu ir nusiųsti Lietuvos dainų šventės organizatorių komisijos peržiūrai. Teatrų apžiūros jau vyko daug anksčiau skirtinguose miestuose.

Nors visas pasiruošimas Dainų šventei nepertraukiamai vyksta jau nuo 2023 m. pradžios, tačiau likus vos keliems mėnesiams iki minėtos šventės, pasiruošimo darbų dar turi tiek kolektyvų vadovai, tiek ir Savivaldybėje paskirtas Dainų šventės koordinatorius. Vadovai nuolat dalyvauja Lietuvos nacionalinio kultūros centro organizuojamuose pasitarimuose, mokymuose, seminaruose dėl šventės repertuaro ir pasirengimo. Kolektyvai repetuoja kelis kartus per savaitę, atsakingai ruošiasi, tobulina spektaklius, šokius ir dainas. O Raseinių rajono savivaldybės dainų šventės koordinatorė, Komunikacijos, kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Judita Radavičienė pastaruoju metu aktyviai derina techninius klausimus, susijusius su asignavimais kolektyvų rūbams, kitos svarbios atributikos įsigijimu bei kolektyvų apgyvendinimu Vilniuje ir transportu.

„Labai džiaugiamės ir didžiuojamės savo krašto kolektyvais, kurie iš visos širdies parengė nuostabias programas ir jau greitai pasirodys Vilniuje kartu su tūkstančiais kitų dalyvių! Norime, jog šias programas pamatytų ir tie mūsų krašto gyventojai, kurie neturės galimybės stebėti atlikėjų pasirodymų Vilniuje, todėl esame numatę birželio mėnesį surengti visų kolektyvų pasirodymus ir mūsų rajone“, – apie būsimus planus kalbėjo J. Radavičienė.

Artėjančiai Lietuvos dainų šventei ruošiasi ir Raseinių krašto istorijos muziejus. Minint šią ypatingą sukaktį, muziejininkai atidarė parodą „Tautos dainele, Tu išlikai“, kurioje – asmeniniai daiktai, fotografijos, dokumentai ir muzikos instrumentai, priklausantys Raseinių krašto žmonėms, kurie dalyvavo ir dalyvauja Dainų šventėse. Muziejaus rinkiniuose yra sukaupta nemažai vertybių, pasakojančių apie prieškario, pokario ir dabartines Dainų šventes.

Lietuvos dainų šventės yra ne tik savo apimtimi, dalyvių ir žiūrovų skaičiumi didžiausias šalies renginys, bet ir unikali šventė, palaikanti tradicijas, užmezganti kartų dialogą. Šioje visą savaitę trunkančioje šventėje dalyvauja įvairiausio amžiaus žmones buriantys kolektyvai. Dainų šventės dalyvių geografija neapsiriboja vien Lietuva. Kasmet renginyje dalyvauja šimtai kolektyvų iš įvairių pasaulio šalių, kuriose gyvenantys lietuviai puoselėja mūsų tautos tradicijas.

Kas ketverius metus rengiama Dainų šventė įtraukta į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. Visos šventės programos atliepia bendrą Dainų šventės koncepciją, pabrėžiančią, kad esame veržlūs, gyvybingi, modernūs ir drauge vieninteliai tokie pasaulyje – ilgaamžė kultūros savastį išsaugojusi tauta. Programose taip pat atsispindi svarbiausios dainų švenčių tradicijos nuostatos – puoselėti istorinę atmintį, kultūros tradicijas ir ugdyti pilietiškumą.