Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Paulina KuzmickaitėŠaltinis: Etaplius.lt
20 mln. eurų investicijų, išskirtinės lietuvių ir švedų tyrėjų kompetencijos, technologijos universitetų ir mokslo centrų bendradarbiavimas – Lietuvoje kuriamas pirmasis Baltijos regione informacinių ir komunikacijos technologijų (IKT) kompetencijos centras.
Šį trečiadienį Kauno technologijos universitete (KTU) vyko pirmasis centro steigėjų (projektinis pavadinimas – „InnoITeam“) susitikimas. Renginyje dalyvavę tyrėjai, verslo, Vyriausybės atstovai sveikino iniciatyvą, kuria koncentruojamas regiono informacinių technologijų srities tyrėjų potencialas.
„IKT kompetencijų centre, kuris vienys lietuvių ir švedų tyrėjus ir institucijas bus vystomos inovacijos daiktų interneto kibernetinio saugumo, sveikatos technologijų srityje, atliepiant iniciatyvos „Pramonė 4.0“ prioritetus“ – teigia KTU mokslo ir inovacijų prorektorė Asta Pundzienė.
„Labai svarbu, kad būtų investuojama į mokslinius tyrimus ir inovacijų kūrimą, nes nuo to priklauso ir mūsų šalies konkurencingumo didėjimas. Tikiu, kad prie viso to reikšmingai prisidės daiktų interneto, informacinių technologijų mokslo ir inovacijų kompetencijų centro sukūrimas bei jo vykdoma veikla – skatins inovacijas, sutelks visus turimus išteklius ir žmogiškąjį potencialą“, – sako Lietuvos Respublikos ūkio viceministras Ramūnas Burokas.
Naujojo IKT kompetencijų centro steigimo įgalinta partnerystė atveria kelius verslo ir viešojo sektoriaus skaitmeninimui, sukuria pagrindą naujai teisinei bazei, derančiai su atviraisiais duomenimis ir paslaugomis, užtikrinant visuomenės pasitikėjimą.
Projekte kaip partneris dalyvauja valstybės įmonė Registrų centras, kuriame sukaupti informaciniai ištekliai suteikia naujajam kompetencijų centrui išskirtinių galimybių.
Kuriant inovacijas Lietuvai – geroji patirtis iš Švedijos
„Gyvename ypač dinamiškame pasaulyje, kuriame interneto technologijos ir daiktų internetas, kuris yra pagrindinė šio projekto tema, turės milžinišką įtaką visose mūsų gyvenimo srityse. Labai laukiu bendradarbiavimo su lietuvių partneriais – nekantrauju dalyvauti toje ateityje, kurią sukursime kartu“, – teigia Arianit Kurti, Švedijos interaktyvių IKT tyrimų instituto RISE vyresnysis tyrėjas.
Naujasis IKT centras vienija lietuvių ir švedų tyrėjų kompetencijas ir gerąją patirtį: Kauno technologijos universitetą (KTU) ir Vilniaus Gedimino technikos universitetą (VGTU), Linköpingo universitetą (Švedija) ir Švedijos interaktyvių IKT tyrimų institutą RISE.
Linköpingo universitetas patenka tarp 2 proc. geriausiųjų pasaulio aukštųjų mokyklų, o RISE interaktyvių tyrimų institute kuriami produktai remiasi inovatyvių vartotojų sąsajų sprendimais. Unikaliomis kompetencijomis, ir ypač žiniomis tyrimų ir technologijų perdavimo verslui srityje, šios mokslo įstaigos papildo Lietuvos tyrėjų sukauptą patirtį ir žinias.
„Projekte bendradarbiauja KTU ir VGTU, tačiau, be abejo, manau, kad į veiklą įsijungs visi šalies universitetai, ir kolegijos. Centre kuriamos inovacijos ir tyrimai, skirti aktualiems iššūkiams spręsti yra svarbios visai Lietuvai“, – teigia VGTU mokslo prorektorius Antanas Čenys.
Spręs šiuolaikinės visuomenės iššūkius
Ilgėjant gyvenimo trukmei ir visuomenei sparčiai senėjant, poreikis išmanios aplinkos sprendimams auga. Jau nieko nestebina išmanūs būstai ar transporto priemonės, tad atėjo laikas žengti kitą žingsnį – išmaniųjų transporto sistemų, išmaniųjų miestų link. Technologijos išmaniajam gyvenimui, paremtos Daiktų interneto sprendimais, šiuolaikinėje visuomenėje tampa būtinybe. IKT „InnoIteam“ vienijama tyrėjų komanda ir institucijos bendradarbiaus kurdamos inovacijas ir komercializuojant aukštos pridėtinės vertės produktus.
„Mes turime puikiai išvystytą infrastruktūrą, technologijas, todėl pagrindinis dėmesys bus skiriamas ilgalaikių projektų, produktų prototipų kūrimui, sutelkiant pažangiausius informacinių ir komunikacijos technologijų protus“, – teigia profesorius Rytis Maskeliūnas, vienas iš projekto vadovų.
IKT srities technologijų ir Daiktų interneto rinka Europos Sąjungoje kasmet auga po 20 proc., o technologijų pažanga bei galimybė realiu laiku valdyti informaciją ir procesus iš esmės keičia verslo modelius.
Pasak „InnoITeam“ projekto vadovų – KTU Realaus laiko kompiuterinių sistemų centro tyrėjų Ryčio Maskeliūno ir Egidijaus Kazanavičiaus – komandos, kuriančios naująjį IKT kompetencijų centrą, stiprybė yra papildanti patirtis.
„Mūsų kompetencija Daiktų interneto srityje, vertinant ir atliktus tyrimus, ir komercializuotus produktus bei sukurtas inovacijas, yra bene aukščiausia Baltijos šalyse“, – teigia E. Kazanavičius.
20 milijonų eurų investicijų
Šiandien „InnoIteam“ projektas yra verslo plano kūrimo stadijoje. Sėkmingai ją užbaigus, laimėjus kitą projekto etapą, prasidės realūs centro kūrimo darbai. Prognozuojama, kad tai įvyks 2019-ųjų rudenį.
„Nors konkurencija labai didelė – Europos Komisijai pirmojo etapo konkursui buvo pateikta per 200 paraiškų, Lietuva laimėjo 3 pirmojo etapo projektus. Tai tikrai demonstruoja Lietuvos mokslininkų konkurencingumą Europos mokslo ir inovacijų erdvėje“, – teigė A. Pundzienė.
Centro kūrimui bus skiriama 20 mln. eurų investicijų. IKT kompetencijų centras, pasibaigus paramos laikotarpiui, taps save išlaikantis, kuriantis pridėtinę vertę Lietuvos inovacijų ekonomikai ir aukštųjų technologijų sektoriui.