Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Youtube.com stopkadras
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Lietuva rimtai svarsto galimybę įsigyti kovinių dronų „Bayraktar“ sistemą, artimiausiais mėnesiais siųs ekspertus į Turkiją, sako krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
„Mes rimtai vertiname galimybę įsigyti „Bayraktar“ sistemą, tai būtų ne vienas, keletas aparatų, kuriuos Lietuvos kariuomenė išmoktų panaudoti, galbūt ukrainiečiai dėl taktikos galėtų pagelbėti“, – penktadienį per spaudos konferenciją paskelbė ministras.
Jis pabrėžė, kad, norint įsigyti „Bayraktar“ sistemą, tai būtų įmanoma per metus–dvejus, nes „ant lentynų gulėjo tiktai vienas bayraktaras“.
Turkija nusprendė padovanoti kovinį droną „Bayraktar“ Lietuvai, kai žurnalisto ir visuomenininko Andriaus Tapino įsteigtos „Laisvės TV“ akcijos metu žmonės paaukojo jam reikalingą sumą.
Lietuva „Bayraktar“ gautų po metų-dvejų
Ministras teigė, kad artimiausiu metu Lietuva siųs ekspertus įvertinti šių dronų įsigijimo galimybių, jis taip pat patvirtino, jog į „Bayraktar“ pradėta žvalgytis dar iki A. Tapino ir „Laisvės TV“ inicijuotos akcijos, stebint Rusijos karo Ukrainoje eigą.
„Norint įsigyti visą sistemą, mes siųsime ekspertus artimiausiais mėnesiais į Turkiją, kad jie viską įvertintų, sutartų ir galiausiai po visų formalumų (būtų) sudaryta sutartis, bet įgyvendinti ją greičiausiai būtų galima po metų–dviejų“, – kalbėjo ministras.
„Dar iki šitos akcijos mes vertinome galimybes ir ukrainiečių pamokas, kurias matėme karo metu. Tai liečia ne tik kovinių dronų sistemų naudojimą, šiuo atveju kalbėjome apie tai, kad matome galimybę šių dronų naudojimui specifiniams taktiniams uždaviniams pasiekti, juo labiau, kad mes žadame plėsti kovinių dronų panaudojimą – ir Turkijos būtų, ir amerikiečių, ir galbūt kitų šalių“, – kalbėjo A. Anušauskas.
Jis pažymėjo, kad galutinį sprendimą dėl pirkinio priims Gynybos resursų taryba, įvertinus surinktus duomenis ir t. t.
Krašto apsaugos ministras taip pat pabrėžė, kad galimas „Bayraktar“ dronų pirkimas niekaip nekeičia anksčiau skelbtų planų įsigyti amerikietiškus kovinius dronus „Switchblade“.
„Niekaip nekeičia, tai nesusiję“, – teigė A. Anušauskas.
Pasak Lietuvos kariuomenės vado Valdemaro Rupšio, kad nuvykusi į Turkiją ekspertų grupė įvertins „kainos ir sistemų kiekio santykį“, o sprendimo, ar pirkti „Bayraktar“ sistemas, dar nėra.
„Ekspertine akimi pažiūrėsime, ką galima įsigyti, už kiek galima įsigyti, todėl dar anksti pasakyti, kiek bus įsigyta. Bayraktaras nėra atskiras gaminys, yra sistemos, bayraktarą reikia matyti kaip į nešėją ginklo arba stebėjimo priemonę, bayraktaras taip pat turi turėti, jei tai atakos arba parengtas naikinti taikinius, kitas sistemas, kaip tuos taikinius nustatysime. Reikia sistemiškai pažiūrėti, su ministru esame sutarę, kad reikia siųsti ekspertus pažiūrėti“, – penktadienį žurnalistams Vilniuje sakė V. Rupšys.
Kariuomenės vadas teigė, kad „Bayraktar“ sistemos Lietuvos gynybos planuose atsidaro įvertinus Ukrainoje vykstančio karo patirtį.
„Mes matome, kaip veikia šita sistema Ukrainoje, ir labai gerai galime įvertinti, ko dar mums reikia prie bayraktaro, nes bayraktaras tik pavadinimas, o bayraktaro sistema su papildomomis priemonėmis gali veikti vienaip ar kitaip, tai nėra labai skubus procesas. Prieš tai pažiūrėjus, kaip veikia bayraktaras kare Kalnų Karabache, buvo sudėtinga įvertinti, ar tai sistema, kuri galėtų pas mus gerai veikti, dabar matome, kad žiūrint sistemiškai tai gali suveikti ir būti efektingas ginklas“, – kalbėjo V. Rupšys.
Dalis surinktų lėšų – dronui apginkluoti
Lietuvos gyventojai paaukojo per 5,9 mln. eurų nupirkti bepiločiam lėktuvui „Bayraktar“, kad jis būtų perduotas Rusijos užpultai Ukrainai, bet Turkija nusprendė kovinį droną padovanoti.
„Šią dovaną KAM ir kariuomenė priima ir dėkoja Turkijai už šios visuomeninės akcijos įvertinimą ir parodytą dėmesį. (...) Mes dar turėsime padaryti namų darbus, sudaryti sutartis, nes „Bayraktar“ dar bus aprūpinamas amunicija, čia yra atskiros sutartys ir KAM tai padarys. Dalis pinigų, kurie sukaupti bayraktarui, bus panaudoti amunicijai įsigyti“, – sakė A. Anušauskas.
Iš gyventojų surinktų lėšų apie 1,5 mln. eurų bus skirta dronui pilnai apginkluoti, pinigai bus pervesti Lietuvos krašto apsaugos ministerijai.
„Vakar vakaro duomenimis, į bayraktaro akcijos sąskaitą buvo pervesta 5,955 mln. eurų. Šitie pinigai bus paskirstyti dviem kryptimis – pagal paramos sutartį su Krašto apsaugos ministerija 1,5 mln. keliaus į KAM, kad bayraktaras būtų apginkluotas, ir lieka 4,45 mln. eurų. Į klausimą, ką mes planuojame su jais daryti, šią dieną dar negaliu atsakyti, Turkijos pageidavimas, kad tai būtų humanitarinė, gynybinė, logistinė parama Ukrainai“, – per spaudos konferenciją sakė akcijos iniciatorius A. Tapinas.
Jis teigė dar penktadienį su Krašto apsaugos ministerija, Ukrainos atstovais tarsis, kur būtų geriausia panaudoti surinktas lėšas, jos gali būti nukreiptos Sjevjerodonecko gynybai.
„Sužinosime Ukrainos gynybos ministerijos nuomonę, taip pat gautas Luhansko srities prašymas, jie pildo dokumentus, ko jiems reikia, kad galėtų geriau apginti Sjevjerodonecką. Jei būtų realu greitai nupirkti ir patiekti į Luhansko sritį, ko jiems labiausiai riekia, gali būti, kad tie mūsų 4 mln. eurų turės dar didesnę tiesioginę įtaką karui negu bayraktaras, kuris fantastišku greičiu atsiras Ukrainoje, po keturių ar trijų savaičių“, – kalbėjo A. Tapinas.
Nuo idėjos iki „Bayraktar“ – trys su puse savaitės
„Laisvės TV“ įkūrėjas A. Tapinas priminė, kad nuo idėjos surinkti lėšų „Bayraktar“ Ukrainai iki Turkijos sprendimo praėjo trys su puse savaitės.
„Aš specialiai šį rytą pasižiūrėjau susirašinėjimą su viceministru V. Semeška: gegužės 10 dieną parašiau viceministrui žinutę, „Viliau, turime tokią crazy (išprotėjusią angl.) idėją, gal galėčiau ją pristatyti KAM. Kaip matome, trys su puse savaitės praėjo, kai viskas apsivertė kelis kartus aukštyn kojomis“, – pasakojo „Laisvės TV“ įkūrėjas.
Jis taip pat džiaugėsi, kad akcija sulaukė didelio tarptautinio dėmesio.
„Tiek paminėjimu, kiek mes, Lietuva, turėjome pasaulio žiniasklaidoje, kaina būtų apie 9 mln. eurų, čia iki to, kai vakar tiesiog sprogo visi socialiniai tinklai po Turkijos pareiškimo“, – sakė visuomenininkas.
Viceministras Vilius Semeška kalbėdamas apie derybas su turkais sakė, kad jos vyko žaibiškai, ir tik kalbėdamas su gamintojais jis sužinojo, jog turkai „Bayraktar“ ne parduos, o dovanos.
„Jie labai aiškiai pasakė, kad tai, ką jūsų visuomenė padarė, mes neturime moralinės teisės priimti į savo sąskaitą, mes jums dovanojame bayraktarą, o tas lėšas prašo nukreipti humanitariniams tikslams“, – pasakojo viceministras.
Anot jo, taip pat per derybas pranešta, kad dronas bus surinktas iki mėnesio pabaigos, ir per septynias dienas turkai laukia Lietuvos sprendimo dėl jo dizaino ir pavadinimo.
Vardas dronui bus renkamas A. Tapino feisbuko paskyroje, žmonės jį galės laisvai siūlyti ir vėliau daugiausiai „patiktukų“ surinkę maždaug aštuoni pavadinimai pirmadienį bus pateikti galutiniam balsavimui.
Ukraina daugiau nei tris mėnesius kovoja su į šalį įsiveržusiomis Rusijos pajėgomis, tačiau susiduria su ginklų trūkumu ir ragina Vakarų šalis jų perduoti kuo daugiau.
BNS