Aktualijos | 6 MIN.

Lietuva patiria 55 tūkst. kibernetinių atakų per metus

Reporteris Dovilė
2018 m. spalio 11 d. 13:27
hacking-2903156-1920.jpg

Nacionalinio kibernetinio saugumo centro direktorius dr. Rytis Rainys sako, kad Lietuva patiria 55 tūkst. kibernetinių atakų per metus, todėl šalyje vykstančios kibernetinio saugumo ir gynybos pratybos yra didelis šuolis rengiantis, kaip su tuo kovoti. Pasak R. Rainio, kibernetinių atakų skaičius didėja ir jos nuolat tobulėja.

Šią savaitę Lietuvoje vyksta kibernetinio saugumo ir gynybos pratybos „Kibernetinis skydas 2018“ ir „Gintarinė migla 2018“, kuriose bendrai treniruojasi valstybės viešojo ir privataus sektorių institucijos bei įmonės, Lietuvos kariuomenė ir sąjungininkų atstovai.

,,Atakų daugėja, energetikos, teisėsaugos ir užsienio reikalų sistemose, tai yra tos infrastruktūros, kurias mes pernai metų ataskaitose identifikavome. Tendencijos yra panašios ir jos mastai tik didėja. Problema yra ta, kad įvairių šalių infrastruktūros panaudojamos kaip įrankiai atakoms. Pavyzdžiui, mes daug atakų registruojame iš mūsų Lietuvos informacinių sistemų, tai nereiškia, kad mes patys save atakuojame, bet tiesiog infrastruktūros išnaudojamos Lietuvos institucijose ar verslo subjektuose“, - teigė R. Rainys.

Krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza sako, kad tai pirmosios pratybos, kuriose panaudojamos realiai buvusios situacijos Lietuvos kibernetinėje erdvėje. Pasak viceministro, šiuo metu yra bandoma teisiškai pasirašyti bendradarbiavimo susitarimus su partneriais, nes šiuo metu legaliai teisinė bazė nėra pritaikyta, kad tokią pagalbą teiktų užsienio valstybės. E. Kerza teigia, kad neseniai buvo testuota, per kiek laiko Olandijos greitojo reagavimo pajėgos galėtų atvykti į Ruklą ir padėti kovoti su kibernetine grėsme Lietuvai.

,,Olandija yra ta šalis, kuri ėmėsi lyderės vaidmens ir padėtų Lietuvai apsiginti. (...) Jeigu įvyktų incidentas Lietuvoje, per 72 val. fiziškai žmonės iš Olandijos su reikalinga programine įranga atvyktų į Lietuvą ir mums padėtų gintis“, - teigė viceministras bei pabrėžė, kad po bendradarbiavimo sutarties pasirašymo atitinkamai ir Lietuva įsipareigos tai daryti.

Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo Ryšių ir informacinių sistemų valdybos viršininkas pulkininkas leitenantas Vytautas Sriubas, sako kad pratybose dalyvauja ir vienuolika Lietuvos savanorių, todėl per šį laiką bus išsiaiškinta, kaip juos būtų galima panaudoti realios grėsmės atveju. V. Sriubas pabrėžė, kad šios pratybos nėra įslaptintos, jos yra atviros ir viešos.

,,Gintarinė migla“ pratybos organizuojamos jau penktą kartą, šiose pratybose dalyvauja apie septyniasdešimt žmonių. Pagrindinė užduotis - tai mūsų kibernetinių gebėjimų tobulinimas bei tarptautinis bendradarbiavimas, kaip mes užduotis sugebame spręsti su partneriais, kaip mes galime užtikrinti kritinės infrastruktūros užpuolimus“, - teigė V. Sriubas.

VU informatikos instituto Kibernetinio saugumo laboratorijos vadovas dr. Linas Bukauskas sako, kad kibernetiniai incidentai nuolat keičiasi ir tobulėja, juos reikia ne tik simuliuoti, bet ir aprašyti, ir tai veda prie naujų mokslinių darbų. Šiuo metu pratybose pateikiamos įvairios užduotys komandoms iš buvusių realių situacijų ir jas savarankiškai reikia jiems išspręsti.

,,Simuliacijos pateikiamos komandoms. Tiek amerikiečiams, tiek VU komandai, tiek Lietuvos kariuomenės komandai, ir Lietuvos geležinkelių komanda gauna užduotį, ir jiems reikia, jas išspręsti, kaip jie tai padaro, tai jau kiekvienos komandos kūrybingumas“, - sako L. Bukauskas.

Vienu metu organizuojamose Nacionalinio kibernetinio saugumo centro ir Lietuvos kariuomenės pratybose užduotys yra skirtingos, tačiau pagrindinis dėmesys bus skiriamas visų dalyvaujančių institucijų veiksmų koordinavimui ir kuo efektyvesniems sprendimams, siekiant sustiprinti Lietuvos kibernetinį saugumą ir gynybą.

Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) rengiamos pratybos „Kibernetinis skydas 2018“ orientuotos į valstybės lygmens pasirengimą kibernetinėms grėsmėms, jose tikrinamos Nacionalinio kibernetinių incidentų valdymo plano procedūros. Šiemet pratybose dalyvaus apie 140 atstovų iš daugiau nei 30 Lietuvos viešojo ir privataus sektoriaus institucijų bei įmonių, valdančių valstybės informacinius išteklius ir ypatingos svarbos informacinę infrastruktūrą.

Lietuvos kariuomenės pratybose „Gintarinė migla 2018“ dalyviai vykdys kibernetinės gynybos užduotis pagal konkretų scenarijų, akcentuojant karinių kibernetinių pajėgumų rengimą. Pratybose treniruosis Gynybos štabo Ryšių ir informacinių sistemų valdybos kariai, LDK Gedimino štabo bataliono Tinklų valdymo ir kibernetinės gynybos moduliai, komplektuojami profesinės karo tarnybos ir aktyvaus rezervo kariais, taip pat Vilniaus universiteto ir bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ reagavimo į kompiuterinius incidentus komandos.

Pratybose „Kibernetinis skydas“ ir „Gintarinė migla“ šiais metais perėjo į tarptautinį lygmenį - į pratybas „Kibernetinis skydas 2018“ įtraukiamos pagal Lietuvos inicijuoto ES Nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimą (PESCO) vystomo kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų projekto komanda, o „Gintarinė migla 2018“ - JAV Pensilvanijos nacionalinės gvardijos ir JAV Karinių oro pajėgų kibernetinės gynybos komponento jungtinė greitojo reagavimo į kibernetinius incidentus komanda.

Abiejų pratybų treniruojamos komandos veiks tiek iš mokymų vietų Vilniuje ir Kaune, tiek ir nuotoliniu būdu iš savo institucijų bei įmonių.

Pratybose jau trečius metus vyksta glaudus bendradarbiavimas su Lietuvos mokslo institucijomis - mokymams skirtą virtualią informacinę ir kitą infrastruktūrą suteikia Kauno technologijos ir Vilniaus universitetai. Lietuvos kariuomenė, stiprindama bendradarbiavimą su Vilniaus universitetu, 2018 m. rugsėjį pasirašė bendradarbiavimo sutartį.

ELTA


Akmenė
Akmenės rajono savivaldybėje pasidalyta Betliejaus taikos ugnimi
Šiandien Savivaldybės vadovai, Administracijos darbuotojai, Seimo narys Valius Ąžuolas pasidalijo Betliejaus taikos ugnimi: užsidegė po žvakę, dalis žmonių tą pačią, kurią įžiebs savo namuose per Šv. Kūčias, Šv. Kalėdas.
Aktualijos | 3 MIN.
0
Lietuva
Lietuva
Smiltė Plytnykaitė paruošiamuosiuose plaukimuose, 50 m peteliške rungtyje aplenkė Rūtą Meilutytę, pirmu numeriu pateko į vakare vyksiantį finalą ir atnaujino olimpinės čempionės Lietuvos rekordą, kuris jai priklausė nuo 2014 m.
Sportas | 2 MIN.
2
Gruodžio devynioliktoji – 353-ioji metų diena (penktoji 50-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 13 dienų.
Horoskopai | 4 MIN.
0
Lietuva
Šiauliai
Penktadienį Vladimiras Putinas per kasmetinę spaudos konferenciją Maskvoje, tapusią neatsiejama jo 25 metų valdymo dalimi, gyrėsi savo kariuomenės laimėjimais Ukrainoje ir svaidėsi grasinimais Europai.
Pasaulis | 3 MIN.
0
Prašome planuoti kelionę iš anksto.Atsiprašome už laikinus nepatogumus ir dėkojame už supratingumą.
Gatvė | 2 MIN.
0


Vyriausybė pripažino žemės ir maisto ūkį nacionaliniam saugumui svarbia sritimi. Toks sektoriaus pripažinimas leis kurti ir palaikyti atsparią bei savarankišką šalies apsirūpinimo maistu sistemą.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 3 MIN.
1
Europos Komisijos (EK) pristatytas pasiūlymas dėl ilgalaikio Europos Sąjungos (ES) biudžeto 2028–2034 metams kelia daug rimtų klausimų. Ypač dėl to, kad žemės ūkio, kaimo plėtros ir žuvininkystės finansavimas mažėtų apie 20 proc. (palyginti su 2021-2027 metų laikotarpiu) ir dėl numatomo steigti naujo fondo.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 6 MIN.
1

Lietuva
Lietuva
Telefonai sukurti tam, kad mus suartintų, todėl geriausiai veikia tuomet, kai vartotojai geba juos trumpam padėti į šalį. Naujausi duomenys rodo, kad atsispirti ekranų traukai darosi vis sunkiau: net 80 proc. lietuvių telefonais naudojasi darbo susitikimų metu, o daugiau nei pusė nevengia to daryti net vairuodami. Šie įpročiai atskleidžia, kad ekranai vis dažniau pasiglemžia dėmesį, kurį žmonės galėtų nukreipti kitur.
Lietuva | 4 MIN.
0
Antradienio vakarą Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Kęstutis Vilkauskas buvo išleistas iš ligoninės.
Lietuva | 3 MIN.
2

Radviliškis
Šiauliai
Gruodžio 16 dieną Vaitiekūnų bendruomenės namuose įvyko Radviliškio rajono savivaldybės vadovų susitikimas su vietos gyventojais. Tai buvo atviras, ramus ir konstruktyvus pokalbis apie tai, kas šiandien žmonėms svarbiausia – kasdienius rūpesčius, infrastruktūrą, paslaugų kokybę ir ateities perspektyvas.
Politika | 5 MIN.
0
Praėjusią savaitę, ketvirtadienį, posėdžiavusi Šiaulių miesto savivaldybės taryba nusprendė netenkinti prašymo sumažinti valstybinės žemės nuomos mokestį vaistinei „Valerijonas“. Siūlyta lengvata būtų sumažinusi mokėtiną sumą beveik 700 eurų, tačiau sprendimui pritarta nebuvo.
Politika | 4 MIN.
1

Kelių eismo taisyklės (KET) sukurtos ne tik eismui reguliuoti, bet ir saugumui užtikrinti. Kai kuriems eismo dalyviams atrodo, kad laikytis visų taisyklių nėra būtina, tačiau toks požiūris yra klaidingas ir pavojingas. Net menkiausias taisyklių nepaisymas gali turėti skaudžių, o kartais ir tragiškų pasekmių.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0
Kelionė automobiliu – tai ne tik transporto priemonės vairavimas, bet ir emocinis iššūkis vairuotojui. Daugeliui kelią apkartina stresas, kuris iš dalies kyla ne dėl išorinių veiksnių, o dėl prasto pasiruošimo kelionei. Kruopštus kelionės planavimas leidžia sumažinti įtampą ir išvengti rizikos kelyje.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0

Lietuva
Lietuva
Baltarusija notifikavo Lietuvą apie planuojamas radioaktyviųjų atliekų aikštelės statybas, prašo šalies institucijų teikti pastabas, pranešė Aplinkos ministerija.
Pasaulis | 2 MIN.
0
Penktadienį Vladimiras Putinas per kasmetinę spaudos konferenciją Maskvoje, tapusią neatsiejama jo 25 metų valdymo dalimi, gyrėsi savo kariuomenės laimėjimais Ukrainoje ir svaidėsi grasinimais Europai.
Pasaulis | 3 MIN.
0


Šiauliai
Pakruojis
Pastebėję, jog Šiaulių miesto įmonėms trūksta aiškumo apie jų vaidmenį galimų ekstremaliųjų situacijų metu, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmai, Pramonės komiteto iniciatyva (pirmininkas Rolandas Gabrielaitis, UAB „Bodesa“ prezidentas), gruodžio 5 dieną pakvietė verslo atstovus į informacinį susitikimą su Šiaulių miesto savivaldybės Civilinės saugos ir mobilizacijos specialistais tema „Pasiruošimas ekstremaliosioms situacijoms: ką privalo žinoti įmonės“.
Verslas | 4 MIN.
0
Su Pakruojo rajono savivaldybės vadovais – meru Sauliumi Margiu, vicemere Simona Lipskyte, administracijos direktore Aušra Dveliene ir savivaldybės skyrių vedėjais susitiko UAB „Milsa“ generalinis direktorius Mantas Makulavičius, vykdantysis direktorius Mindaugas Verbickas, AB „Klovainių skalda“ gen. Direktorius Gediminas Mozūras, projektų ir inovacijų direktorius Imantas Kuncevičius, UAB „Eksplosita“ verslo plėtros direktorius Vaidas Zubavičius.
Verslas | 2 MIN.
0

Kelmė
Šiauliai
Ketvirtadienio rajone į gydymo įstaigą pacientą vežę greitosios pagalbos medikai buvo priversti prašyti ugniagesių pagalbos, nes užklimpo GMPT automobilis.
Kriminalai | 2 MIN.
0
Šiauliuose ketvirtadienio vakarą galimai tyčia sukeltas gaisras.
Kriminalai | 2 MIN.
0


Šiauliai
Šiauliai
Gruodžio 18 dieną Kuršėnuose, Lauryno Ivinskio aikštėje, oficialiai atidaryta čiuožykla, subūrusi gausų būrį miestiečių ir miesto svečių. Renginys tapo gražia žiemos laikotarpio akimirka, kupina šventinės nuotaikos, muzikos ir aktyvaus laisvalaikio ant ledo.
Gatvė | 2 MIN.
0
Prašome planuoti kelionę iš anksto.Atsiprašome už laikinus nepatogumus ir dėkojame už supratingumą.
Gatvė | 2 MIN.
0
Lietuva
Trakai
Telefonai sukurti tam, kad mus suartintų, todėl geriausiai veikia tuomet, kai vartotojai geba juos trumpam padėti į šalį. Naujausi duomenys rodo, kad atsispirti ekranų traukai darosi vis sunkiau: net 80 proc. lietuvių telefonais naudojasi darbo susitikimų metu, o daugiau nei pusė nevengia to daryti net vairuodami. Šie įpročiai atskleidžia, kad ekranai vis dažniau pasiglemžia dėmesį, kurį žmonės galėtų nukreipti kitur.
Gatvė | 4 MIN.
0
Trečiadienio rytą Trakų rajone susidūrė du lengvieji automobiliai, vieno jų vairuotojas dėl patirtų sužalojimų neišgyveno.
Gatvė | 2 MIN.
0

Kelmė
Šiauliai
Kelmės rajono savivaldybėje įvyko sportininkų premijų įteikimo vakaras, kurio metu įteiktos premijos sportininkams už aukštus sportinius rezultatus, pasiektus Lietuvos ir tarptautinėse varžybose.
Sportas | 3 MIN.
0
Traumą išsigydęs Cassiusas Stanley grįžta į Saulės miestą. 26-erių krepšininkas vasarą buvo pasiekęs susitarimą su „Šiaulių“ komanda, tačiau nepraėjęs medicininės apžiūros paliko ją prieš pat sezoną.
Sportas | 3 MIN.
0


Šiauliai
Kelmė
Gruodžio 12-ąją Europos parlamento narys Aurelijus Veryga lankėsi Kuršėnuose, kur atidarė net dvi parodas, svečiavosi Šiaulių rajono savivaldybės sveikatos centre, prie kurio teigiamų pokyčių yra prisidėjęs dirbdamas Sveikatos apsaugos ministru.
Kultūra | 3 MIN.
0
Kelmės Algirdo Lipeikos menų mokykla dalinasi skaudžia žinia: eidama 68-uosius metus, po sunkios ligos anapilin iškeliavo ilgametė Kelmės Algirdo Lipeikos menų mokyklos mokytoja Vilija Brazinskienė.
Veidai | 2 MIN.
0
Radviliškis
Šiauliai
Gruodžio 10 d. Šeduvos globos namų Polekėlės padalinyje svečiavosi Radviliškio viešosios bibliotekos darbuotojų komanda. Globos namų gyventojams buvo organizuotos šventinės edukacijos, užsimezgė nauja draugystė.
Kultūra | 2 MIN.
0
Gruodžio 16 d. Šiaulių kultūros centro Rėkyvos kultūros namų Koncertų salėje pristatyta choreografinė kalėdinė pasaka „Visatos didybė“. Jaunieji Šiaulių kultūros centro choreografijos studijos „Impresija“ šokėjai (meno vad. Inga Širvienė) žiūrovams parengė šventinę programą, kurioje susipynė šokis, muzika ir šviesa.Organizatorius – Šiaulių kultūros centras.
Kultūra | 3 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Lietuvoje savarankiškai dirbančių asmenų skaičiui viršijus 300 tūkst., vis daugiau kalbama ir apie jų poreikį įsigyti nekilnojamojo turto. Kelias iki nuosavo būsto savarankiškai dirbantiesiems gali būti sudėtingesnis. Finansų įstaigos, vertindamos laisvai samdomų specialistų ar smulkiųjų verslininkų paraiškas, taiko griežtesnius kriterijus, todėl norint gauti paskolą būtina kruopščiai pasiruošti, rašoma banko „Bigbank“ pranešime žiniasklaidai.
Namai | 5 MIN.
0
Šiandien vos keliais paspaudimais telefono ekrane technologijos tvarko namus, reguliuoja šildymą ir apšvietimą bei apsiperka. Inovacijos ir dirbtinis intelektas yra integruojamas net į buitinės technikos prietaisus, pavyzdžiui, šaldytuvus. Technologinės naujovės leidžia palengvinti jų priežiūrą, su kuria susiję nemažai mitų. Kokie jie ir ar juose yra bent krislas tiesos?
Namai | 5 MIN.
0

Lietuva
Kelmė
Nutrūko kelerius metus puoselėti agentūros „Major Amber Models“ vadovės Karolinos Toleikytės ir verslininko, investuotojo Jono Garbaravičiaus artimi santykiai.
Veidai | 2 MIN.
5
Kelmės Algirdo Lipeikos menų mokykla dalinasi skaudžia žinia: eidama 68-uosius metus, po sunkios ligos anapilin iškeliavo ilgametė Kelmės Algirdo Lipeikos menų mokyklos mokytoja Vilija Brazinskienė.
Veidai | 2 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Gruodžio devynioliktoji – 353-ioji metų diena (penktoji 50-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 13 dienų.
Horoskopai | 4 MIN.
0
Ant šventinio stalo mišrainės ir salotos neretai tampa vienais pagrindinių ir laukiamiausių stalo patiekalų. Nors kiekviena šeima turi savo laiko patikrintus mišrainių receptus, vis dėlto kone kasmet ieško, kaip nebrangiai, bet išradingai atnaujinti Kūčių ir Kalėdų stalo meniu. Žemų kainų prekybos tinklas „Lidl“ siūlo išbandyti lengvai paruošiamų mišrainių receptus, kurie be didelių pastangų ir išlaidų padės įnešti naujų skonių.
Virtuvė | 5 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Gruodžio devynioliktoji – 353-ioji metų diena (penktoji 50-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 13 dienų.
Horoskopai | 4 MIN.
0
Kūčių vakarienė – metas, kai stalai lūžta nuo gardėsių, o šventinė nuotaika pasiekia aukštumas. Kai kuriems Zodiako ženklams sunku sustoti, net jei skrandis jau siunčia signalus, kad valgio jau pakanka. Štai trys ženklai, kurie po antro deserto ims sakyti „viskas, daugiau nevalgau“, bet tik po dar vieno gabalėlio. Nenustebkite, jei jie ims skųstis sutrikusiu virškinimu...
Horoskopai | 2 MIN.
0

Lietuva
Lietuva
Ant šventinio stalo mišrainės ir salotos neretai tampa vienais pagrindinių ir laukiamiausių stalo patiekalų. Nors kiekviena šeima turi savo laiko patikrintus mišrainių receptus, vis dėlto kone kasmet ieško, kaip nebrangiai, bet išradingai atnaujinti Kūčių ir Kalėdų stalo meniu. Žemų kainų prekybos tinklas „Lidl“ siūlo išbandyti lengvai paruošiamų mišrainių receptus, kurie be didelių pastangų ir išlaidų padės įnešti naujų skonių.
Virtuvė | 5 MIN.
0
Prasidėjus kalendorinei žiemai ir atvėsus orams daugelis pradedame svajoti apie sočius ir šildančius troškinius. Šį savaitgalį žemų kainų prekybos tinklas „Lidl“ kviečia išbandyti būtent tokį patiekalą – kiaulienos guliašą. Tai sotus, nebrangus ir lengvai paruošiamas troškinys, kuris pasotins, sušildys ir sukvies prie stalo visą šeimą ar būrį draugų.
Virtuvė | 4 MIN.
0