PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2023 m. Kovo 8 d. 12:14

Lietuvą pasiekė kelios dešimtys tūkstančių trūkstamų antibakterinių vaistų

Lietuva

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: BNS


261139

Kovą Lietuvą pasiekė kelios dešimtys tūkstančių trūkstamų antibakterinių vaistų, trečiadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Anot pranešimo, į šalį atvežtos daugelyje valstybių trūkstamų vaistų pakuotės, kurių veiklioji medžiaga yra amoksicilinas.

Lietuvoje neregistruoti amoksicilino vaistiniai preparatai tiekiami iš Lenkijos, Ispanijos ir Portugalijos. Dėl jų pristatymo Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) bendradarbiavo su Europos vaistų agentūra (EVA) ir Lenkijos gamintojais.

„Pastaruosius porą mėnesių buvo dedamos didžiulės pastangos ir bendradarbiaujama visais lygmenimis, kad būtų atstatytas tiekimas ir vaistai pasiektų Lietuvą. Šios pastangos buvo rezultatyvios, iš įvairių šaltinių Lietuvą pasiekė ir pasieks kelios dešimtys tūkstančių pakuočių antibakterinių vaistų, vertinant dabartinį poreikį, jų užteks bent porai mėnesių“, – pranešime cituojamas sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Pasak ministerijos, SAM ir VVKT informuos gydymo įstaigas ir vaistines apie šių vaistų išrašymo tvarką.

SAM taip pat informavo apie šiuo metu rengiamą kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyno papildymo projektą, kuriuo siekiama dalį vardinių amoksicilino preparatų įtraukti į kompensavimo sistemą.

Ministerija priminė, kad kainyne esantys kompensuojamieji vaistinai preparatai išrašomi įprasta tvarka ir vardinio vaistinio preparato skyrimo pareiškimo pildyti nereikia.

Su amoksicilino trūkumu šalys susiduria dėl stipriai padidėjusio antibakterinių vaistų poreikio po COVID-19 pandemijos.

„Pandemijos metu buvo sumažėjęs sergamumas ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų ligomis, todėl ir gamybos pajėgumai buvo sumažinti. Šiuo metu esant šių ligų šuoliui, gamintojai nebespėja patenkinti šių vaistų poreikio, tad dauguma ES šalių patiria minėto vaisto stygių“, – nurodoma pranešime.

Vaistų tiekimą organizuoja vaistų gamintojai, didmeninio vaistų platinimo licencijos turėtojai, o ne Lietuvos sveikatos institucijos. SAM ir VVKT sudaro sąlygas, kad vaistų tiekimas esant jų trūkumui vyktų sklandžiau.