PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2023 m. Gegužės 15 d. 13:31

Lietuva kartu su visa Europa mini Širdies nepakankamumo dieną

Šiauliai

Freepik.com nuotr.

Diana ŠiurkienėŠaltinis: Šiaulių visuomenės sveikatos biuras


267244

Pasaulyje širdies funkcijos nepakankamumas (ŠN) diagnozuojamas daugiau nei 26 milijonams žmonių, Lietuvoje ši liga buvo nustatyta daugiau nei 130 tūkstančių asmenų. ŠN yra viena rimčiausių visuomenės sveikatos problemų, su kuria dažniausiai susiduriama vyresniame amžiuje. Širdies funkcijos sutrikimo atvejų pastaraisiais metais daugėja visame pasaulyje.

Tiek Europos, tiek ir Amerikos kardiologų draugijos pabrėžia, kad į didelės rizikos grupę susirgti ŠN patenka pacientai, kuriems jau diagnozuota pirminė arterinė hipertenzija, cukrinis diabetas, miokardo infarktas, aterosklerozė, priklausomybė nikotinui ir/ar alkoholiui, prieširdžių virpėjimas, lėtinė inkstų liga, smegenų kraujagyslių patologija, nutukimas, mažakraujystė. Dažnai diagnozuojamas per vėlai, širdies nepakankamumas įgauna pandemijos mastą visame pasaulyje.

Siekdamos informuoti gyventojus apie šios ligos simptomus ir padėti laiku juos atpažinti, Sveikatos apsaugos ministerija kartu su kitomis institucijomis, gydymo įstaigomis ir pacientų organizacijomis jungiasi prie Tarptautinio Širdies Aljanso inicijuotos informacinės kampanijos ir kviečia dalyvauti gegužės mėnesį didžiuosiuose miestuose vyksiančiuose renginiuose.

Šiauliuose renginys vyks gegužės 17 dieną. Nuo 14 val. iki 16 val. Prisikėlimo aikštėje veiks Kardiologijos informacinis centras, kur visi norintys galės pasitikrinti sveikatos rodiklius: pulsą, kraujospūdį, įsotinimo deguonimi kiekį. Bus galimybė pasikonsultuoti dėl širdies nepakankamumo ir pabendrauti su Širdies nepakankamumu sergančiųjų asociacijos nariais. Bus pateikiama informacija apie širdies nepakankamumą, rodomi filmai apie širdies sveikatą. Šiaulių gydytojai kardiologai ir slaugytojai atsakys į rūpimus klausimus.

Pagrindiniai širdies nepakankamumo požymiai atsiranda dėl sumažėjusios kraujo tėkmės organizme ir skysčių susikaupimo, arba širdies perkrovos. Apie ligą gali signalizuoti dusulys, silpnumas, aukštas arba žemas pulsas, poreikis įkvėpti viduryje sakinio, kojų tinimas ir kiti simptomai. Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad rizikos grupei priklausantys gyventojai gali kreiptis į savo šeimos gydytoją ir pasitikrinti sveikatą pagal širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programą, kuri yra nemokama Privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems asmenims.

Nuo gegužės 1 d. pasikeitė šios programos tikslinės populiacijos amžiaus ribos, atsirado aiškus paciento rizikos susirgti šiomis ligomis vertinimas, pagal kurį nustatomas dalyvavimo programoje periodiškumas.

Anksčiau širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programoje galėjo dalyvauti vyrai nuo 40 iki 55 metų ir moterys nuo 50 iki 65 metų. Dabar tikslinės populiacijos amžiaus ribos plečiamos ir nuo šiol programoje dalyvauti galės 40–60 metų (imtinai) vyrai ir moterys. Jeigu pacientas nepatenka į šią amžiaus grupę, bet jaučia simptomus – vis vien reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją, kuris įvertins paciento sveikatos būklę ir prireikus atliks būtinus tyrimus.

Tikimasi, kad atnaujinta prevencijos programa leis išsamiau ir efektyviau tirti programos dalyvių sveikatą bei reikšmingai prisidės prie gyventojų sergamumo kraujotakos sistemos ligomis mažinimo. Valstybinės ligonių kasos (VLK) duomenimis, šioje programoje kasmet sudalyvauja mažesnė pusė (46 proc.) į tikslinę amžiaus grupę patenkančių Lietuvos gyventojų.