REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Mokslas2022 m. Lapkričio 25 d. 14:27

Lietuva, be krepšinio, gali didžiuotis ir sėkmingiausia programėle fiziniam aktyvumui

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“


252114

Tūkstančiai moterų Europoje tvirtina, kad norėtų daugiau sportuoti, būti fiziškai aktyvesnės, tačiau dėl šeiminių, kitokių įsipareigojimų sunku rasti laisvo laiko sportui, sveikai gyvensenai. Tą patvirtino 2021 m. vasarą atliktas Europos Sąjungos programos „Erasmus+“ finansuojamas tyrimas (tai vienas iš projekto „Europos šalių bendradarbiavimas, skatinant moterų dalyvavimą fizinio aktyvumo programose / MOTERŲ BARJERAI“ dalių), kuriame dalyvavo du tūkstančiai 20–65 metų amžiaus moterų iš Italijos, Bulgarijos, Graikijos, Rumunijos ir Lietuvos. Projekto MOTERŲ BARJERAI tikslas – rasti geriausias šalių praktikas ir pateikti šalims rekomendacijas, prisidėsiančias prie moterų fizinio aktyvumo skatinimo.

Iš vienuolikos pasaulio šalių atrinktų gerųjų praktikų, moterims padedančių ir skatinančių sveikiau gyventi, bendroje suvestinėje daugiausia taškų surinko Lietuvoje startavusi vaikščiojimui skirta programėlė „#walk15“. Ekspertų komanda iš penkių šalių gerąsias praktikas vertino pagal keletą kriterijų: praktikos aktualumą (vertintas kiekvienos šalies poreikis ir vartotojų patirtis), kokybę (įsitraukusių dalyvių skaičius, veiklos trukmė, pasiskirstymas pagal lytį ir t. t.), praktikos tvarumą, t. y. tęstinumas, taip pat – būsimas poveikis žmonėms, ekonomikai, ekologijai, bei vertintas efektyvumas – kiek dalyvaujantieji turį įdėti pastangų, kokius trukdžius turi įveikti. Lietuviškoji „#walk15“, veikianti visame pasaulyje, įvertinta ir kaip puikus skaitmeninės priemonės, skatinančios fizinį aktyvumą, pavyzdys.

Apie fizinio aktyvumo naudą, iššūkius, kylančius norinčioms sportuoti moterims, bei motyvus, skatinančius būti fiziškai aktyviems, kalbamės su startuolio „#walk15“ sumanytoja Vlada Musvydaite-Vilčiauske.

– Vlada, buvote profesionali sportininkė, išbandėte ne vieną sporto šaką. Dabar jūs esate vadinama sveikatingumo motyvatore. Kas jus inspiravo kviesti kartu sportuoti ir kitus? Juk paprasčiau rūpintis savo pačios sveikata, o ne viso būrio?

– Kai supranti sporto ir fizinio aktyvumo naudą, norisi tuo dalytis su kitais – kviesti juos prisijungti, motyvuoti, įkvėpti keisti kasdienius judėjimo įpročius.

Šiandien programėlės „#walk15“ bendruomenė vienija daugiau nei 400 000 žmonių, tad vis džiaugiamės, girdėdami sėkmės istorijas, kaip ėjimas pakeitė žmonių kasdienį gyvenimą. Pavyzdžiui, į mokyklos žingsnių iššūkį įsitraukęs mokytojas atsikratė daugiau nei 40 kilogramų ir džiaugiasi kardinaliai pagerėjusia gyvenimo kokybe. Senjorė iš Zarasų kasdien nueina dešimtis kilometrų ir gali pasigirti neišsenkančia energija bei gera savijauta. Tokios istorijos įkvepia bei motyvuoja ir toliau skatinti žmones keisti kasdienius savo įpročius sau bei aplinkai draugiškesne kryptimi.

– Nuo bėgimo – prie ėjimo. Kuo ėjimas patrauklus? Ar galima sakyti, kad neturintiems laiko sportuoti (nueiti į salę, baseiną) ėjimas gali padėti sveikiau gyventi? Ar vaikščiojimas gali atstoti mankštą?

– Vaikščiojimas – pati natūraliausia ir kiekvienam tinkama judėjimo rūšis. Nesvarbu, kiek tau metų. Einant stiprėja viso kūno raumenys, gerėja koordinacija, nuotaika, emocinė sveikata, stiprėja širdis. Vien pusvalandis nepertraukiamo pasivaikščiojimo kasdien mūsų kūnui atneša dešimtis skirtingų naudų, apsaugo nuo daugybės lėtinių ligų. Jei žmogus neturi laiko, o gal tiesiog nemėgsta sporto klubų ar kitokio pobūdžio treniruočių, ėjimas – pati geriausia ir efektyviausia alternatyva. Beje, ėjimas naudingas net ir aktyviai sportuojantiems.

Kalbant apie gyvenimo būdą, ėjimas padeda atrasti naujas vietas bei yra tam tikra bendravimo forma. Pasikvieskite į pasivaikščiojimą artimuosius ir draugus, o kartu judėdami – atrasite ne tik naujų gamtos ar miesto vietų, bet ir labai kokybiškai pabendrausite.

– Vaikščiojimo programėlė „#walk15“ žingsnių iššūkiui buria ir pavienius asmenis, ir kolektyvų komandas. Ar, matant, kaip aktyviai žmonės prisijungia prie šios programėlės ir dalyvauja įvairiuose iššūkiuose, galima sakyti, kad žmonės pradėjo gyventi sveikesnį, judresnį gyvenimą?

– Nemokama vaikščiojimo programėlė „#walk15“ veikia nuo 2019 metų liepos. Per šį laiką programėlė subūrė per 400 000 vartotojų bendruomenę, veikia 25 kalbomis ir tapo motyvaciniu įrankiu per 1 000 skirtingų įmonių, organizacijų, institucijų, kurios itin pamėgo programėlės žingsnių iššūkius. Galime pasidžiaugti, kad, pasinaudodamos žingsnių iššūkių funkcionalumu, vis daugiau įmonių renkasi parodyti dėmesį ir motyvuoti savo komandą daugiau judėti, rinktis sveikesnius kasdienius įpročius, atkreipti dėmesį į darnaus judumo, tvarumo svarbą. Įmonių dėmesį įvertina ir patys darbuotojai. Nuolat stebime augantį kasdienį vartotojų žingsnių vidurkį, o tai iliustruoja, kad ėjimas bei judėjimas tampa vis svarbesne kasdienės rutinos dalimi.

– Praėjusią vasarą projekto MOTERŲ BARJERAI rėmuose buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo du tūkstančiai 20–65 metų amžiaus moterų iš Italijos, Bulgarijos, Graikijos, Rumunijos ir Lietuvos. Šio tyrimo tikslas buvo išsiaiškinti moterų fizinio aktyvumo situaciją minėtose šalyse, nustatyti, kokios priežastys ir kokios kliūtys trukdo moterims užsiimti fizine veikla. Svarbiausia respondenčių nurodyta priežastis, dėl kurios moterys yra fiziškai neaktyvios, – laiko trūkumas (23 proc.). Su laiko trūkumu moterys ypač aštriai susiduria, bet galbūt turite argumentų, motyvų, pastūmėsiančių sportuoti?

– Prisiversti keisti savo kasdienius įpročius – išties sunku. Puikiai suprantu, kad laiko trūkumas yra viena iš dažniausių žemo fizinio aktyvumo problemų, tačiau iš savo praktikos galiu patikinti, kad kuo fiziškai aktyvesnės esame, tuo daugiau energijos ir jėgų turime užsiimti kitomis savo veiklomis. Tad savo dienotvarkėje suradusios valandą judėjimui, vėliau nuveiksime dar daugiau savo darbinėje veikloje, o atlikti užduotis, strateguoti ar kurti naujas idėjas bus kur kas lengviau. Nepaisant to, moksliškai įrodyta, kad fizinis aktyvumas reikšmingai pagerina ir mūsų nuotaiką, tad, ir grįžusios namo, jausimės geriau bei pozityviau, būsime linkusios kokybiškai pabendrauti su savo šeima, draugais, artimaisiais.

Tad svarbu žengti pirmą žingsnį ir judėjimą paversti kasdienės rutinos dalimi. O vėliau, judėjimui tapus įpročiu, be jo jau neįsivaizduosite nė dienos.

Reklama



REDAKCIJA REKOMENDUOJA