Liepos 6-ąją – kelionė laiku į tarpukario Šiaulius

Šiauliai
Rolando Parafinavičiaus nuotr.
Irma Jurgaitytė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

2023 m. liepos 6 d. nuo 12 val. Šiauliuose vyks Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) ir Tautiškos giesmės dienai skirti renginiai. Šventę įprasmins iškilmingas minėjimas ir Lietuvos Respublikos vėliavos pakėlimo ceremonija Prisikėlimo aikštėje, o iš karto po to, 13 val., Saulės Laikrodžio aikštėje vyks tradicija tapęs gyvosios miesto istorijos edukacinis renginys „Smetoniškos Mindauginės“. Valstybės dieną minėti kvies ne tik veiklų gausa ir įvairovė, bet ir 21 val. giedama „Tautiška giesmė“. Organizatoriai viliasi, kad veiklų gausa ir įvairovė šiauliečius ir miesto svečius burs ne tik turiningai leisti laiką, bet ir primins miesto bei šalies istoriją. Organizatorius – Šiaulių kultūros centras. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė. Informaciniai rėmėjai: medijų grupė „Etaplius“, „Šiaulių kraštas“, „Saulės radijas“, „Miesto naujienos“, „Owexx“, „Šiaulių televizija“. Renginiai nemokami.

Liepos 6-oji – Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) ir Tautiškos giesmės diena. Dar 1253 m. Lietuvos kunigaikštis Gediminas sulaukė tuometinio popiežiaus leidimo vainikuotis – tapo pirmuoju ir vieninteliu Lietuvos karaliumi. Nuo 1991 m. visa šalis mini šią valstybinę šventę, kurią kasmet pažymi ir Šiauliai. Šiaulių kultūros centras šiemet kviečia ne tik į iškilmingą Lietuvos Respublikos vėliavos kėlimo ceremoniją, bet ir kas dvejus metus organizuojamą gyvosios miesto istorijos edukacinį renginį „Smetoniškos Mindauginės“.

„Kviečiame pasinerti į kelionę laiku, kuri leis nusikelti į ryškų Šiaulių istorinį laikotarpį – tarpukarį. Miestas tada sparčiai augo ir vystėsi, ypač klestėjo prekyba, pramonė, amatai ir kultūra. Liepos 6-ąją Saulės Laikrodžio aikštėje šiauliečiai ir miesto svečiai turės unikalią galimybę prisiminti tų laikų dvasią, kurią perteiks linksmos ir įdomios pramogos. Tikimės, kad sukurta atmosfera primins, o kai kuriuos ir susipažindins su mūsų tautos istorija“, – sako Šiaulių kultūros centro direktorė Deimantė Bačiulė.

Šiaulių kultūros centro organizuojamiems renginiams įžangą duos šv. Mišios Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje. 12 val. Prisikėlimo aikštėje vyks iškilminga Lietuvos Respublikos vėliavos pakėlimo ceremonija, kurioje šventinę nuotaiką kurs Šiaulių pučiamųjų orkestras (meno vad. ir dirig. S. Vaičiulionis, dirig. G. Brūzga), Šiaulių kultūros centro liaudiškų šokių ansamblis „Kalatinis“ (meno vad. I. Šerpytienė, E. Račkauskas), o Šiaulių kultūros centro kamerinio choro „Atžalynas“ (meno vad. M. Žalalis) nariai išdidžiai giedos šalies himną.

Iš karto po ceremonijos dalyviai rikiuosis į eiseną ir keliaus į stilizuotą tarpukario Šiaulių miestelį Saulės Laikrodžio aikštėje. Iki pat vakaro šiauliečių ir miesto svečių lauks smagios pramogos. „Atvykę į miestelį nepraleiskite progos užsukti į vietines krautuvėles, apsilankyti pašte, vaistinėje ar policijos nuovadoje – kiekvienoje jų galėsite išbandyti veiklas, kurios pristatys unikalų tarpukario Šiaulių gyvenimą“, – pasakoja Šiaulių kultūros centro direktorė Deimantė Bačiulė.

Šventės lankytojai bus kviečiami apsilankyti vaikų darželyje, pradžios mokykloje įgyti žinių, galbūt įstoti į imtynių klubą. Susipažinti su karine technika, ginklais ir dalyvauti „Smetoniškame tire“ kvies klubas „Miško broliai“, o mazgų rišimo ir ugnies įžiebimo paslapčių mokys Lietuvos skautijos Šiaulių krašto Šiaulių tuntas. Visą dieną bus galimybė mėgautis tarpukario kino filmais, fotografuotis fotoateljė. Lankytojai galės apsilankyti puodžiaus, odos dirbtuvėse, vaistinėje „Valerijonas“, teisme, pašte ir net išbandyti „išblaivinimo kėdę“ policijos nuovadoje. Visą dieną miestelyje veiks krautuvėlės, kepyklos, kur bus galima įsigyti visko: nuo sūrių iki pyragų.

Miestelyje netrūks šurmulio ir geros nuotaikos, nes lankytojus linksmins koncertinė muzikos ir šokių programa, kurią dovanos Šiaulių kultūros centro liaudiškų šokių ansamblis „Kalatinis“ (meno vad. I. Šerpytienė, E. Račkauskas), Joniškio kultūros centro romansų grupė „Ašalia“ (vad. R. Kipšaitė-Balčiūnienė), šokių grupė „Vita Dance“ (vad. V. Adomėnaitė-Butnorienė), grupės „The Ditties“, „Rolling Box Band“ ir Šiaulių pučiamųjų orkestro (meno vad. ir dirig. S. Vaičiulionis, dirig. G. Brūzga) bei solisto Dainoto Varno muzikinė programa.

Susirinkusių tarpukario Šiaulių miestelio lankytojų lauks naujovė – Šakių kultūros centro cirko padalinio kolektyvo „Šypsena“ pasirodymas. Daugiau nei dešimt talentingų jaunųjų cirko artistų dovanos įspūdingų pasirodymų, kurie nepaliks abejingų net visko mačiusius. Tarpukario Šiaulių miestelio svečiai turės galimybę grožėtis oro akrobatika, pasirodymais vienračiu, ekvilibristika ir daugeliu kitų cirko linksmybių.

Renginiui autentiškumo suteiks šmaikštūs ir nuotaikingi gyvieji vaizdeliai, kuriuos dovanos profesionalių aktorių grupė kartu su Šiaulių kultūros centro suaugusiųjų mėgėjų teatro „Durys“ (meno vad. V. Dargis), teatro studijos „Gūžta“ (meno vad. L. Jankauskaitė-Peleckienė) ir Šiaulių menų mokyklos „Kompanija šauni“ (meno vad. D. ir V. Dargiai) aktoriais. Miestelio svečiai galės gėrėtis šešiais gyvaisiais vaizdeliais skirtingose vietose. Prie scenos bus galima išvysti gyvąjį vaizdelį „Prezidento Antano Smetonos atvykimas. Didi diena“, „Karštos širdys – silpnos rankos“ lauks prie imtynių klubo. Prie policijos nuovados bus rodoma teatrinė improvizacija „O kam, o kam pabeldei į mano margą klėtį“. Prie teismo apie Temidę pasakos gyvasis vaizdelis „O kas ta Temidė?“, prie vaistinės – „Šalutinis poveikis“, o prie pašto bus galima išvysti improvizaciją „Paslaptis užtikrinta“.

Vienu svarbiausiu Valstybės dienos akcentu taps visuotinis „Tautiškos giesmės“ giedojimas kartu su lietuviais visame pasaulyje, kuris vyks 21 val. vietos laiku.

Išsamią renginių programą galima rasti interneto svetainėje www.siauliukc.lt.

Informaciją teikia Šiaulių kultūros centro Renginių organizavimo skyriaus vedėja Asta Vaitkienė, mob. +370 671 42 901, el. p. asta.vaitkiene@siauliukc.lt.

Rolando Parafinavičiaus ir Editos Aleksandravičienės nuotr.