PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2024 m. Rugsėjo 19 d. 13:58

Lentvaryje paminėtos Europos paveldo dienos

Trakai

/ Lentvario kultūros centro nuotr.

EtapliusŠaltinis: Lentvario kultūros centras


319472

Minint Europos paveldo dienas, Lentvario kultūros centras gyventojus ir svečius pakvietė į projekto „Lentvario paveldo legendos: grafų Tiškevičių gyvenimo keliai“ renginius, kurių tikslas – įvairiomis patraukliomis formomis supažindinti visuomenę su miesto kultūros paveldu, atskleidžiant jo vertybes bei svarbą ateities kartoms.

Istorinis palikimas įpareigoja mus elgtis pagarbiai ir atsakingai, jeigu norime išsaugoti bent dalelę savo tapatumo. Šių metų Europos paveldo dienų tema leido įsigilinti į kultūros paveldą platesniame geografiniame ir istoriniame kontekste. Europos paveldo dienų metu Lentvaryje buvo organizuotos švietėjiškos paskaitos, ekskursija bei kūrybinės dirbtuvės.

Besidomintys Lentvario dvaro istorija gausiai susirinko į Henrietos Miliauskienės paskaitą „Inžinierius, išradėjas, automobilių konstruktorius, politikas ir paskutinysis Lentvario dvaro savininkas grafas Steponas Eugenijus Marija Tiškevičius“. Lektorė pristatė žadą atimančią istoriją apie grafo Stepono Tiškevičiaus gyvenimo kelius, įtakas bei ryšius su monarchais. Renginio lankytojams buvo rodoma dokumentinė medžiaga, patvirtinanti grafo gyvenimo istorinius faktus. Pasaulio žemėlapyje lektorė pažymėjo valstybes, miestus ir vietoves į, kurias vedė S. Tiškevičiaus gyvenimo keliai – nuo Lentvario iki Krymo, per Aziją į Europą. Likimas blaškė jį po svetimus kraštus, kartais iškeldamas jam itin sunkias užduotis. Paskaitos klausytojai pripažino, jog grafas S. Tiškevičius nuėjo nelengvą gyvenimo kelią, vedamas idėjų ir svajonių link.

Daugiau istorijų apie Lentvario grafus Tiškevičius ir jų pomėgius papasakojo dr. Aistė Bimbirytė paskaitoje „Lentvario žirgynas ir grafų Tiškevičių ryšiai su Europa“. Pasak lektorės, žirgai buvo neatsiejma žmonijos istorijos dalis, patikimi žmonių partneriai, kurie tūkstančius metų padėjo žmonėms žemės ūkyje, mūšiuose, įveikti atstumus, kultūroje, sporte. Lentvario dvaro sodybos žirgynas buvo vienas moderniausių to meto LDK žirgynų. Modernus raudonų plytų žirgyno kompleksas, pastatytas pagal geriausias technologijas, reprezentavo šeimininkų statusą. Ypatingą dėmesį grafai Tiškevičiai skyrė žirgų priežiūrai, veterinarinei priežiūrai, treniruotėms ir žirgyno infrastruktūros priežiūrai. Žirgyne buvo įvairių veislių arklių, tačiau labiausiai šeimininkai didžiavosi anglų grynakraujais žirgais. Žirgai buvo geriausiai žinomos veislės, išvestos žirgų lenktynėms, atstovai.

Grafų Tiškevičių žirgai dalyvaudavo lenktynėse Anglijoje, Austrijoje ir kituose Europos šalyse, dažnai laimėdavo. Grafas Vladislovas Tiškevičius, nors pats jodinėti nemėgo, tačiau buvo išrinktas Vilniaus žirgų lenktynių asociacijos viceprezidentu. Tiesa, net keturi žirgai buvo grafo V. Tiškevičiaus dovanoti žmonai, kuri neįsivaizdavo savo gyvenimo be žirgų.

Paskaitos pabaigoje lektorė pažymėjo, jog Lentvario dvaro sodybos ansamblis laikomas vienu gražiausių Lietuvoje iš dar išlikusiųjų.

Projekto programą pratęsė ekskursija ir švietėjiška paskaita „Geležinkelio atsiradimas Lentvaryje – naujas Tiškevičių verslumo ir galimybių kelias“, kurią vedė gidas Antanas Ulčinas. Į šį renginį prie Lentvario geležinkelio stoties susirinko gausus būrys lentvariečių bei atvykusiųjų iš kitų miestų svečių. Kadangi Lentvario geležinkelio stotis buvo įkurta svarbiame geležinkelio mazge, ekskursijos dalyviai užsuko į geležinkelio stoties keleivių rūmus pasiklausyti gido pasakojimo.

Vėliau visi leidosi į pažintinę ekskursiją po istorines Lentvario vietas, susipažino su reikšmingais esamais ir išnykusiais istorijos objektais. Geležinkelio atsiradimas Lentvaryje turėjo itin didelę reikšmę susisiekimui bei verslo plėtrai. Grafai Tiškevičiai pastatė vielos ir vinių fabriką, turėjusį nemažą paklausą. Vėliau šalia dvaro rūmų ežero pakrantėje įkūrė rekreacinę zoną ir kavinę „Rivjerą“, kuri tapo aristokratų mėgstamu užmiesčio kurortu. Deja, dėl prasidėjusio karo grafų Tiškevičių verslas klestėjo neilgai.

Ekskursijos metu dalyviai turėjo galimybę pamatyti išlikusius kultūros paveldo objektus bei užsukti į istorinį Lentvario parką. Vaikščiodami po Lentvario istorines vietas, lankytojai sužinojo apie unikalius kultūros paveldo objektus bei išgirdo neeilines šio paveldo istorijas.

Europos paveldo dienų savaitė Lentvaryje baigėsi dviejų dalių kūrybinėmis dirbtuvėmis „Lentvario paveldas 3D formatu“, kurias surengė robotikos mokyklos specialistai. Nuo pat ryto, visą dieną, Lentvario kultūros centre vykusios dirbtuvės supažindino moksleivius iš Lentvario ir Grigiškių su istoriniu Lentvario miesto paveldu sukurtoje virtualioje erdvėje. Moksleiviai turėjo užduotį, kurios tikslas buvo pasiekti Lentvario dvarą. Kiekvienas jaunuolis, naudodamasis virtualioje erdvėje sukurtais istoriniais Lentvario paveldo artefaktais, kūrė savo įsivaizduojamas istorijas, susijusias su Lentvario kultūros palikimu. Praeidami įvairius žaidimo lygius, moksleiviai pasiekė galutinį tikslą – Lentvario dvaro rūmus. Kompiuterinis žaidimas „Lentvario paveldas 3D formatu“ įtrauktas į Kultūros pasą. Įgyvendinant projektą organizuotos kūrybinės dirbtuvės padėjo atskleisti ypatingas Lentvario paveldo istorijas, supažindino jaunos kartos atstovus su šalia esančiais kultūros paveldo objektais, parodė jų unikalumą.

Projektą „Lentvario paveldo legendos: grafų Tiškevičių gyvenimo keliai“ dalinai finansavo Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos ir Trakų rajono savivaldybė, informacinis partneris – Trakų rajono laikraštis „Trakų žemė“.