Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Stop kadras
Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt
Lenkijoje prie sienos su Baltarusija dislokuotos pajėgos pirmadienį užkirto kelią migrantų bandymui prasiveržti į šalies teritoriją iš Baltarusijos, pranešė lenkų Vidaus reikalų ministerija.
„Lenkijos tarnybos užkardė migrantų bandymą jėga patekti į šalies teritoriją [vietovėje] į pietus nuo Balstogės Kuznicos-Brūzgų sienos perėjos. Padėtis kontroliuojama“, – sakoma pranešime ministerijos paskyroje socialiniame tinkle „Twitter“.
Baltarusijos valstybinis sienos apsaugos komitetas savo ruožtu per susirašinėjimo programėlę „Telegram“ pranešė, kad netoli Lenkijos sienos esantys užsieniečiai sako ketinantys patekti į gretimos šalies teritoriją ir pasinaudoti savo teise pateikti prašymą dėl pabėgėlio statuso Europos Sąjungoje.
Pranešime sakoma, kad sienos apsaugos tarnybos padaliniai susiklosčius tokiai situacijai veikia pagal aplinkybes ir dirba sustiprintu režimu.
Baltarusijos valstybinis sienos apsaugos komitetas taip pat neatmetė „lenkų provokacinių veiksmų siekiant pateisinti fizinės jėgos ir specialiųjų priemonių naudojimą pabėgėlių atžvilgiu“ tikimybės.
Situacija regione komplikavosi pirmadienį ryte – Baltarusijos teritorijoje prie pat Lenkijos sienos ėmė telktis didelė migrantų grupė.
Iš sraigtasparnio padarytose nuotraukose, paskelbtose Lenkijos gynybos ministerijos paskyroje tviteryje, matyti didelė migrantų grupė Balstogės Kuznicos-Brūzgų sienos perėjos rajone.
Anksčiau Lenkijos specialiųjų tarnybų atstovas Stanislawas Zarynas (Stanislavas Žarynas) pranešė apie didelės migrantų kolonos judėjimą Baltarusijos teritorijoje, sienos su Lenkija link. Tai jis pavadino eiline Baltarusijos priešiška akcija.
Lenkija ir virtinė kitų Europos šalių kaltina Baltarusiją dėl chaoso prie Europos Sąjungos sienų, nes baltarusiai neįsileidžia atgal nelegalių migrantų, bandančių patekti į ES. Lenkija jų taip pat neįsileidžia, todėl daug migrantų iš Artimųjų Rytų ir Afrikos įstrigo pasienio zonoje. Tokia padėtis tęsiasi jau du mėnesius.
Lenkija prie sienos su Baltarusija dislokavo tūkstančius karių, įrengė pjaunančios vielos užtvarą ir paskelbė nepaprastąją padėtį pasienio ruože, drausdama į šią teritoriją patekti žurnalistams ir humanitariniams darbuotojams.
Naujausi įvykiai, regis, žymi mėnesius trunkančios krizės paaštrėjimą. Krizė kilo Baltarusijos autokratiniam režimui pradėjus skatinti migrantus iš Artimųjų Rytų ir kitų regionų nelegaliai vykti į ES, iš pradžių per Lietuvą ir Latviją, o dabar daugiausia per Lenkiją.
ES išreiškė viltį, kad jos narė Lenkija pagaliau priims bloko sienų apsaugos tarnybos FRONTEX pagalbą. Lenkijos valdžia tokios pagalbos kol kas atsisakydavo.
Briuselyje Europos Komisijos atstovas Adalbertas Jahnzas (Adalbertas Jancas) sakė, kad Baltarusijoje prie Lenkijos sienos buvo susirinkę „keli šimtai žmonių“. Pasak jo, tokį netikslų skaičių nurodė FRONTEX.
„Tai [Baltarusijos prezidento Aliaksandro] Lukašenkos režimo desperatiško bandymo pasinaudoti žmonėmis kaip pėstininkais ir destabilizuoti Europos Sąjungą bei, žinoma, mūsų ginamas vertybes tąsa“, – sakė jis.
Pasak jo, EK norėtų, kad Lenkija paprašytų FRONTEX pagalbos. Valdyti bendrą sieną geriausia pasitelkiant bendrus išteklius, nurodė A. Jahnzas ir patvirtino, kad kol kas Lenkija tokios pagalbos nėra paprašiusi.
Lenkijos gynybos ministras Mariuszas Blaszczakas (Marjušas Blaščakas) „Twitter“ parašė, kad dabar prie sienos dislokuota daugiau kaip 12 tūkst. karių. Kiek anksčiau jų buvo 10 tūkstančių. Ministras pridūrė, kad taip pat paskelbta visiška kovinė parengtis Lenkijos krašto gynybos pajėgoms – rezervininkams – prie sienos su Baltarusija.
Lenkijos vyriausybė rengia skubų posėdį. Premjeras Mateuszas Morawieckis (Mateušas Moraveckis) socialiniame tinkle „Facebook“ parašė: „Lenkijos valstybės siena nėra vien tik linija žemėlapyje. Ši siena yra šventas dalykas, dėl jos buvo liejamas ištisos lenkų kartos kraujas!”
BNS