PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2022 m. Birželio 30 d. 10:59

Lenkijoje galiojantys abortų įstatymai tampa mirties nuosprendžiu nėščiosioms

Lietuva

Flickr.com nuotr.

Alaina ŠtreimikytėŠaltinis: CNN


238913

Kol lietuvaitės siekia cezario pjūvio laisvu pasirinkimu įteisinimo, mūsų kaimyninės šalies Lenkijos moterys taikosi prie naujų abortų reguliavimų. Nauji valdžios draudimai lenkėms gali kainuoti ir gyvybę. Kaltų, tokiose situacijose, nelieka.

Diagnozuota vaisiaus anomalija

Lenkijoje gyvenusi Izabela Sajbor kurį laiką žinojo, kad laukiasi naujagimio, kurio gali ir nesulaukti. O praėjusiųjų metų rugsėjo 22 dieną ji suprato, kad tiek vaisiaus, tiek jos likimai supinti.

Likus vos 12 valandų iki mirties Izabela rašė savo mamai šokiruojančias žinutes. „Tikiuosi, kad neprasidės sepsis, nes tada neišeisiu iš šios vietos“ – teigė vos 30-metė moteris.

Izabela į ligoninę atvežta 22 nėštumo savaitę, kai jai prasidėjo priešlaikinis gimdymas.

Vos kelias savaites prieš šį atvykimą į ligoninę, gydytojai jos negimusiam kūdikiui diagnozavo Edvardso sindromą – retą genetinį sutrikimą. Dažnai ši diagnozė reiškia, kad vaisius mirs dar gimdoje. Todėl Izabelai buvo liepta pasiruošti blogiausiam variantui.

„Izabelei skaudėjo širdį, ji labai norėjo broliuko ar sesers savo 9 metų dukrai“ – CNN žurnalistams teigė Izabelos svainė Barbara.

Prašymai gauti abortą – ignoruojami

Po diagnozės, kurią išgirdo, ji kreipėsi į Lenkijos gydytojus prašydama nėštumą nutraukti. Atsakymas buvo neigiamas. Todėl mergina ieškojo variantų išvalymą darytis užsienyje, tačiau tuo metu jai nutekėjo vandenys. Gimdymas prasidėjo per anksti.

Iš savo ligoninės lovos Pščynoje, pietų Lenkijoje, Izabela rašė savo mamai, kad gydytojai laukia, kol vaisiaus širdis nustos plakti. Tik tokiu būdu ją būtų galima operuoti cezario pjūviu, nes gydytojai privalėtų gelbėti gimdyvę nuo kraujo užkrėtimo – sepsio.

Šokiruojančios paskutinės žinutės

„Mano gyvybė pavojuje“ – mergina rašė savo mamai.

„Gydytojai negali nieko padaryti, kol vaisius yra gyvas. Ačiū kovos su abortais įstatymams, moteris dabar „inkubatorius“ ir niekas daugiau“ – neviltyje kalbėjo ji.

Vos echoskopija parodė, kad vaisiaus širdis nebeplaka, Izabela buvo skubiai gabenama į operacinę. Tačiau jos ji nepasiekė, pakeliui ten merginai sustojo širdis, pasak šeimos advokato, ji mirė.

Visgi, oficiali mirties priežastis iki šiol nėra paskelbta. Klausimai kyla ir dėl gydytojų delsimo daryti abortą. Tuo tarpu Izabelos tėvai teigia, kad jų dukra tapo naujausio Lenkijos abortų sugriežtinimo auka.

Beveik tris dešimtmečius šioje katalikiškoje šalyje abortas buvo leidžiamas šiomis aplinkybėmis: jei nėštumas buvo išprievartavimo ar kraujomaišos rezultatas, jei motinos gyvybei iškilo pavojus arba jei yra diagnozuotos vaisiaus anomalijos.

Nauji valdantieji – naujos taisyklės

2015 metais į valdžią atėjus konservatyviai ir katalikiškai partijai „Teisė ir teisingumas“ abortų įstatymai dar labiau sugriežtėjo. Jų pagrindinis siekis buvo panaikinti dažniausiai naudojamą legalaus aborto atvejį – vaisiaus anomalijas. Lenkijos Sveikatos apsaugos ministerijos duomenys rodo, kad 2019 m. 98 proc. abortų buvo atliekami būtent dėl šios priežasties.

Tuo metu parlamento opozicija sutrukdė partijai „Teisė ir teisingumas“ koreguoti abortų įstatymą. Tačiau 2020 m. spalį Lenkijos Konstitucinis Tribunolas nusprendė, kad nėštumo nutraukimas vaisiaus anomalijų atveju prieštarauja Konstitucijai.

Nepraėjus nė metams nuo šio sprendimo, Izabela mirė.

Praeitais metais Lenkijos prezidentas Andrzej Duda spaudos konferencijos metu kėlė klausimus, kodėl nebuvo atliktas abortas, kodėl mergina turėjo mirti.

Atsakomybės kratosi visi

Tuo tarpu Pščynos apskrities ligoninė neigia bet kokius į jų pusę metamus kaltinimus. Ligoninė lapkritį savo tinklalapyje paskelbtame pranešime rašė, kad gydytojai, dalyvaujantys byloje dėl merginos mirties, yra nušalinti nuo darbo, kol tyrimas tęsiamas.

„Gydytojai ir akušerės padarė viską, ką galėjo ir kovojo šiurpią kovą už pacientę ir jos vaiką“ – teigia ligoninė.

Ligoninės vadovybė reiškia užuojautą visiems, kurie nukentėjo dėl Izabelos mirties. Tačiau teigia – „Reikėtų... pabrėžti, kad... visi medikų sprendimai buvo priimti atsižvelgiant į Lenkijoje galiojančias teisines nuostatas ir elgesio standartus“.

Lenkijos vyriausybė ginasi aiškindama, kad nėštumo nutraukimas išlieka teisėtas, kai gresia pavojus moters gyvybei.

Lenkija ir Malta yra vienintelės Europos Sąjungos valstybės narės, kuriose vis dar galioja griežtai abortus ribojantys įstatymai.