PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2022 m. Liepos 3 d. 16:22

Lengvai įsitaisote mėlynę? Tai gali būti rimtų ligų požymis

Lietuva

Freepik.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius


239173

Kiekvienas iš mūsų žino, ką reiškia įsistatyti mėlynę. Tiesa, dažniausiai jos nesukelia didesnio diskomforto ir per keletą dienų ima nykti. Tačiau yra žmonių, kuriems pakanka prie ko nors vos prisiliesti ir kūną jau „puošia“ mėlynė. Kai kurie net nesupranta, iš kur ji galėjo atsirasti, regis, išdygo savaime.

Kas lemia mėlynių atsiradimą?
Mėlynės dažniau atsiranda vyresnio amžiaus žmonėms, nes senstant kraujagyslės tampa silpnesnės, o oda plonėja.

Tiesa, žmogui gali būti sunku įvertinti, ar jis greičiau įsitaiso kraujosruvą, nei dauguma kitų žmonių.

Požymiai, rodantys, kad kažkas jūsų kūne gali būti ne taip:

• labai didelės, skausmingos mėlynės, net po nesunkių sužalojimų
• turite daug mėlynių, bet neatsimenate, kad būtumėte kur nors susitrenkęs
• dažnai atsirandančios mėlynės, kurioms išgyti reikia daug savaičių
• po traumos kraujuojate ilgiau nei 10 minučių
Vaistai

Dėl to gali būti kalti ir vartojami medikamentai. Mėlynės gali dažniau atsirasti vartojant tokius vaistus kaip:

varfarinas
heparinas
rivaroksabanas
dabigatranas
apiksabanas
aspirinas

Juos vartojantys žmonės, pastebėję padidėjusį kraujavimą ar mėlynes, turėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Piktnaudžiavimas alkoholiu ir kepenų ligos

Piktnaudžiavimas alkoholiu yra pagrindinis kepenų ligų, tokių kaip cirozė, rizikos veiksnys. Cirozė ir kitos kepenų ligos lėtai kenkia kepenų funkcijai.

Kepenų ligai progresuojant, kepenys gali nustoti gaminti baltymus, kurie padeda krešėti kraujui. Dėl to žmogus gali patirti pernelyg didelį kraujavimą ir lengvai atsirasti mėlynių. Taip pat dėl to galima jausti niežulį, nuovargį ir pykinimą, gali patinti kojos, patamsėti šlapimas, pagelsti akys ar oda.
Kraujotakos sutrikimai

Dėl daugelio genetinių būklių žmogaus kraujas gali krešėti lėtai.
Vienas tokių sutrikimų yra hemofilija. Šiai ligai būdingas VIII arba IX krešėjimo faktorių trūkumas, dėl kurio sergančio žmogaus kraujas kreša kur kas lėčiau arba visai nekreša. Tai taip gali sukelti ir dažnesnį nei įprasta mėlynių atsiradimą. Ši būklė labai pavojinga, mat žmogui net ir menka trauma gali būti mirtina.
Vitaminų trūkumas

Tam tikri vitaminai padeda kūnui išgyti ir kraujui krešėti. Vitamino C trūkumas gali sukelti būklę, vadinamą skorbutu. Dėl skorbuto kraujuoja dantenos, negyja žaizdos ir lengvai atsiranda mėlynės.

Vitaminas K padeda organizme susidaryti krešuliams ir sustabdyti kraujavimą. Suaugusieji, kuriems labai trūksta vitamino K, gali pastebėti staigų mėlynių pagausėjimą.

Vitaminų trūkumą paprastai yra gana lengva pašalinti. Tačiau svarbu, kad gydytojas diagnozuotų trūkumus atlikdamas kraujo tyrimą.

Jei vitaminai ir papildai nepadeda, tai gali reikšti, kad žmogus turi kitą problemą, pavyzdžiui, medžiagų apykaitos ar virškinimo trakto sutrikimą, dėl kurio organizmui sunku įsisavinti maistines medžiagas.
Vaskulitas

Vaskulitas yra visa grupė sąlygų, kurios sukelia uždegimą kraujagyslėse. Be padidėjusio kraujavimo ir mėlynių atsiradimo, žmogui gali pasireikšti dusulys, galūnių tirpimas ir opos, purpurinės dėmės ant odos.

Gydymo tipas priklauso nuo vaskulito sunkumo ir nuo to, kurią kūno sritį jis paveikia. Gali padėti kai kurie vaistai, įskaitant steroidus.
Senatvinė purpura

Senatvinė purpura dažniausiai pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms, įskaitant apie 10% vyresnių nei 50 metų asmenų. Liga sukelia purpuriškai raudonus į mėlynes panašius odos pažeidimus ir greičiausiai paveikia rankas.

Daugeliu atvejų pažeidimai atsiranda dėl odos sužalojimo. Tačiau jie trunka daug ilgiau nei mėlynės ir paprastai yra daug didesni. Kartais oda išlieka ruda net ir po to, kai pažeidimas sugyja.

Apsaugojus odą nuo saulės, gali sumažėti simptomų sunkumas. Žmonės, sergantys senatvine purpura, turi nepamiršti apie savo būklę ir stengtis apsaugoti odą nuo traumų. Vaisto nėra, tačiau gydytojas gali rekomenduoti priemonių, padėsiančių sumažinti pažeidimų dažnį ir sunkumą.
Vėžys

Retai staigus mėlynių pagausėjimas ant kūno gali būti vėžio požymis. Kraują ir kaulų čiulpus veikiantis vėžys, pavyzdžiui, leukemija, gali sąlygoti mėlynių atsiradimą. Žmogus taip pat gali pastebėti kraujuojančias dantenas.

Daugelis vėžio rūšių yra išgydomos, nustatant jas ankstyvoje stadijoje. Todėl nereikėtų numoti ranka į kūno pokyčius. Laiku apsilankę pas gydytoją galite išgelbėti savo gyvybę.