Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytoja oftalmologė Daina Kirdeikienė džiaugiasi galimybe dirbti moderniais lazeriais.
anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt
Respublikinės Šiaulių ligoninės Akių ligų skyriui prieš pusę metų nupirkti du modernūs akių ligų gydymo lazeriai. Šiais moderniais prietaisais dirbanti akių ligų gydytoja Daina Kirdeikienė, dirbdama tris dienas per savaitę, grąžina regėjimą bebaigiantiems apakti pacientams arba sustabdo ligos progresavimą, ir pacientas išvengia daug sudėtingesnio gydymo. Jau atlikta per 500 lazerio procedūrų, padėjusių atgauti ir išsaugoti akių šviesą.
Lęšiukas apsinešė per dešimtmetį
Kelmiškei Vandai Aleksandravičienei prieš vienuolika metų pablogėjo regėjimas. Moteriai buvo diagnozuota katarakta ir neliko nieko kito, tik kataraktos operacija, kurios metu pakeistas akies lęšis. Praėjo dešimtmetis ir moteris vėl ėmė matyti prasčiau. Gavusi siuntimą akių ligų gydytojo konsultacijai ir atvykusi į Respublikinės Šiaulių ligoninės akių ligų skyriaus lazerių kabinetą, sužinojo, kad lęšiukas per dešimtmetį apsinešė, jai diagnozuota antrinė katarakta.
„Kai lašinuos vaistus, aptemsta akyse, ir nieko nebematau“, - pasakoja moteris.
Konsultuojanti gydytoja paaiškino, kad jai bus atliekama operacija ir nurodė laiką.
Atvykusi į lazerių kabinetą pacientė buvo pasodinta prie mikroskopą primenančio aparato. Gydytoja oftalmologė Daina Kirdeikienė paaiškino, kad pacientei tereikia ramiai pasėdėti, ir nuramino, kad niekas neskaudės.
Po trumpos procedūros ir keleto minučių laukiamajame, sugrįžusi į kabinetą Vanda Aleksandravičienė neslėpė džiaugsmo – ji mato daug geriau.
Tuo įsitikinta ir kabineto slaugytojai Loretai Gailienei patikrinus pacientės regėjimą. Prieš procedūrą Vanda matė tik keturias eilutes raidžių, o dabar jau mato devynias – ryškus regėjimo pagerėjimas. Gydytoja pažadėjo pacientei, jog rytoj ji matysianti dar geriau.
Gydytoja D. Kirdeikienė paaiškino, kad YAG lazeriu pacientei atlikta užpakalinė kapsulotomija,
t. y. antrinės kataraktos gydymas, kada sudrumstėja lęšiuko kapsulė, kai kataraktos operacija jau yra atlikta. Operacijos metu suformuojama anga užpakalinėje kapsulėje (tarsi išpjaunamas langelis) ir paciento rega gerėja.
Įsigyta naujausia įranga - ne kiekvienam
Nuo praėjusių metų lapkričio mėnesio Respublikinės Šiaulių ligoninės Akių ligų skyriuje vėl įrengtas lazerių kabinetas. Ligoninės lėšomis įsigyti du lazeriai: tinklainės fotokoaguliacijos lazeris „Lightlas 532“ ir SYL 9000 YAG lazeris.
Pasak gydytojos oftalmologės, tinklainės fotokoaguliacijos lazeris taikomas tinklainės plyšių gydymui, tinklainės plyšiui su lokalia tinklainės atšoka gydymui, sustabdomas tinklainės atšokimas, plitimas, taip pat sustabdoma tinklainės degeneracija, gydoma tinklainės išsisluoksniavimo pūslė.
Tinka ir gydyti debetines komplikacijas, (fotokoaguliacijos metu sunaikinami naujadarių kraujagyslių kompleksai, siekiant išvengti mikroinfarkto ar kraujotakos sutrikimų).
Antruoju YAG lazeriu taip pat gydoma ne tik antrinė katarakta. Gydytoja D. Kirdeikienė sako, kad, lazeriu atliekamos ir rainelės membranektomijos, ir iridotomijos - periferinės iridektomijos suformavimas. Atliekamos lazerio procedūros sergant uždaro kampo glaukoma. Esant siauram kampui tarp rainelės ir ragenos sutrinka skysčio iš akies nutekėjimas ir vystosi glaukomos priepuolis. Jo profilaktikai lazeriu suformuojama anga rainelės periferijoje, per kurią skystis gali laisvai judėti.
Ne kiekvienam žmogui gali būti taikomas gydymas lazeriu. Kontraindikacijos šiam gydymui yra nistagmas – nevalingas akies obuolio trūkčiojimas. Taip pat negydoma jei lęšiukas ir ragena yra nepermatoma arba mažai permatoma, jei yra ragenos randai, paburkimas, kada negalima nustatyti lazerio spindulio padėties. Negalima gydyti ir tuo atveju, kai tinklainėje yra kraujo, kuris sklaido šviesą ir trukdo lazeriu patekti į audinį.
Taip pat negydomos albinosų tinklainės, nes neturi pigmentacijos. Kontraindikacijos gydymui lazeriu yra ir lėtinis uveitas, neovaskulinė glaukoma, hemofilija, epilepsija, psichikos sutrikimas, nes ritmiškas šviesos blyksėjimas gali sukelti ligos paūmėjimą.
Pacientų gali daugėti
Lazerių kabinetas Akių ligų skyriuje – ne naujiena. Skyriaus vedėja Danutė Merkelytė prisiminė beveik prieš dešimtmetį veikusį lazerių kabinetą. Veikė jis taip pat apie dešimt metų. Per tą laiką įranga susidėvėjo, o naujus lazerius įsigyti pavyko tik dabar.
„Dabar dirbama naujesnės kartos lazeriais, tad dirbti lengviau, nors galimybės visos tos pačios“, - sako gydytoja D. Kirdeikienė, palygindama senuosius lazerius su senesnės kartos automobiliais, kurie taip pat važiuoja kaip ir naujieji, tik valdymas lengvesnis.
Tuo metu, kai lazerių kabinetas užsidarė, pacientai dėl šios procedūros turėjo važiuoti į kitus miestus. Medikės pastebi, jog pacientų vis daugėja. Nuo lapkričio mėnesio, kai buvo pradėta dirbti naujaisiais lazeriais, jau atlikta per 500 procedūrų. Poreikis vis didesnis, nes žmonės, sužinoję, kad gydymo sulauks ir Šiauliuose, nebevažiuoja į kitas akių ligų gydymo įstaigas.
„Atgaivinome akių ligų gydymą lazeriais, tad ir procedūrų tendencija didėti akivaizdžiai pastebima“, - sako D. Kirdeikienė.
Pacientus į lazerių kabinetą siunčia šeimos gydytojas arba oftalmologas tik tada, kai pacientui reikalingas gydymas lazeriu. Šis kabinetas – ne profilaktinis ir ne akinių parinkimo kabinetas, todėl gydytojų siuntimas turi būti pagrįstas akių liga.
Nuotr.
Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytoja oftalmologė Daina Kirdeikienė džiaugiasi galimybe dirbti moderniais lazeriais. (2882)
Kiekvienam pacientui, kuriam buvo atliktas antrinės kataraktos gydymas, jau po procedūros pradeda matyti geriau, o kitą dieną regėjimas dar pagerėja. (2879)
Po dešimties metų pertraukos Respublikinės Šiaulių ligoninės Akių ligų skyriuje vėl dirbama akių ligų gydymo lazeriais. (2885)
Zitos KATKIENĖS nuotr.