Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Etaplius.LTŠaltinis: Lazdijų rajono savivaldybė
Kvietė svajoti ir norėti daugiau, negu yra įmanoma
Pasitarimo dalyvius sveikinęs rajono savivaldybės vicemeras Dalius Mockevičius kvietė ugdymo įstaigų vadovus drąsiai diskutuoti bei tartis. Kalbėjo apie įtraukiojo ugdymo mokyklose svarbą, sakė tikintis, jog pavyks tinkamai jį įgyvendinti, nes ši patirtis jau nėra nauja. Akcentavo mokytojų stygiaus problemą. Jos, pasak vicemero, rajone dar nėra, tačiau norint, kad to nenutiktų, reikia iš anksto planuoti. Pasidžiaugė sėkmingu programos „Tūkstantmečio mokyklos“ įgyvendinimu rajone, ypač tuo, kokias galimybes rajono moksleiviams suteiks Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijoje šiuo metu įrenginėjamas STEAM centras. Vicemeras ragino išnaudoti visas jo galimybes, kad mokiniams centras teiktų maksimalią naudą. O tai priklauso daugiausiai nuo mokytojų. Kalbėjo apie artėjančią naujojo Lazdijų sporto centro pastato statybos I etapo pabaigą: vaikai jau nuo rudens turės galimybę treniruotis naujoje salėje. Atsirandant galimybei mokiniams artimiausiais mokslo metais mokytis ispanų kalbos kaip antros užsienio kalbos, ragino mokytojus persikvalifikuoti, kad vėliau galėtų mokyti vaikus. Mokytojus kvietė išlikti drąsiems ir svajoti bei norėti daugiau, negu yra įmanoma, nešti į mokyklas daugiau pozityvo, kurio labai reikia mokiniams.
Sveikinimo žodžius ir linkėjimus taip pat išsakė pasitarime dalyvavę savivaldybės mero patarėja Sigita Lenauskienė bei savivaldybės administracijos patarėjas Tomas Savukas.
Mokykloms – nuolatinis policijos pareigūnų dėmesys
Apie bendradarbiavimą su ugdymo įstaigomis, kuris nenutrūksta visus metus, o mokslo metais tampa dar aktyvesnis, kalbėjo Lazdijų rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus vyresnioji tyrėja, bendruomenės pareigūnė Renata Ribinskienė. Jau nuo rugsėjo 2 dienos, siekiant užtikrinti moksleivių saugumą, prie mokyklų prasidės policijos pareigūnų patruliavimas. Visus mokslo metus bus vykdomos prevencinės priemonės, pradedant specialiomis eismo saugumo pamokėlėmis pirmaklasiams ir baigiant mokykloms reikalingomis priemonėmis, paskaitomis mokyklų iniciatyva. R. Ribinskienė ragino mokytojus stebėti, ar vaikai, atvykstantys į mokyklas dviračiais, paspirtukais, elektriniais dviračiais dėvi šalmus, ar tvarkingos yra jų transporto priemonės. Informavo, jog daugiau dėmesio bus skiriama mokinius atvežančių vairuotojų – tiek mokyklinių autobusų, tiek privačių automobilių kontrolei, jų blaivumo tikrinimui – taip pat. Kaip prioritetinę veiklos sritį nurodė nepilnamečių nusikaltimų ir teisės pažeidimų užkardymą. Ypač – dėl elektroninių cigarečių, alkoholio vartojimo. Alytaus apskrities mastu šių pažeidimų skaičius sparčiai didėja. Bendruomenės pareigūnė ragino mokytojus ir toliau išlikti budriais – pastebėjus šalia mokyklų ilgiau nei įprasta stovinčius nepažįstamus asmenis ar automobilius, informuoti apie tai policiją.
Iš mokyklų – gerosios naujienos ir vadovų įžvalgos
Pasitarimo metu svarbiausia informacija apie savo vadovaujamas mokyklas pasidalijo jų vadovai. Geroji naujiena – Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijoje įrengta šiuolaikiška, moderni edukacinė erdvė. Čia bus organizuojamos socialinių, emocinių ir sveikos gyvensenos įgūdžių ugdymo veiklos, teikiamos socialinio pedagogo ir psichologo konsultacijos, vykdoma namų darbų klubo veikla. Taip pat bus rengiamos formalaus ir neformalaus ugdymo veiklos. Erdvė taps alternatyvia, neformalia aplinka, kurioje mokiniai galės pailsėti, bendrauti, bendradarbiauti ir leisti laiką po pamokų. Visų savivaldybės mokyklų mokiniai galės naudotis šia erdve atvykę į STEAM centrą, kuris šiuo metu jau pradėtas įrenginėti, o atidarytas bus iškart po Naujųjų metų. O svarbiausia – į gimnaziją atėjo du nauji, ką tik baigę mokslus universitete, mokytojai. Nelikus reikalingo klasėms suformuoti mokinių skaičiaus, nuo šių mokslo metų nebeliks vieno Lazdijų Motiejaus Gustaičio skyriaus – Aštriosios Kirsnos mokyklos.
Į Seirijų Antano Žmuidzinavičiaus gimnaziją iš kitų savivaldybių šiemet beveik į kiekvieną klasę atėjo po 1–2 naujus mokinius. Netrukus bus pradėti stadiono renovacijos darbai, gimnazija pradės įgyvendinti projektą „Visos dienos mokykla“. Nuo šių mokslo metų gimnazija pati organizuos moksleivių maitinimą.
„Visos dienos mokyklos“ projektą įgyvendins ir Lazdijų darželis-mokykla „Vyturėlis“. Per vasarą čia taip pat atlikta nemažai darbų: suremontuotas po pastatu esantis rūsys, dalyvaujamojo biudžeto lėšomis kieme įrengtos lauko sūpynės, lauko treniruoklis-dviratis. „Vyturėlis“ šiais mokslo metais toliau planuoja tęsti anglų kalbos mokymą priešmokyklinio ugdymo grupėse.
Per vasarą ugdymo įstaigose vyko remonto darbai, dažniausiai – siekiant patalpas pritaikyti įtraukiajam ugdymui. Šeštokų mokykloje suremontuotas stogas virš valgyklos patalpų, laiptai sutvarkyti Lazdijų mokykloje-darželyje „Kregždutė“. Veisiejų Sigito Gedos gimnazija pagal sutartį su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija įsigijo 19 vietų mokyklinį autobusiuką. Mokyklos teritorijoje įrengtos stebėjimo kameros, kurios užtikrins moksleivių saugumą.
Mokyklų vadovai kalbėjo apie tai, kad auga mokytojų padėjėjų, psichologų poreikis. Lazdijų meno mokyklos vadovė informavo apie mažesnį specialybių pasirinkimą mokinimas, kadangi trūksta kai kurių specialistų.
Pasiūlymais ir naujovėmis pasidalino Lazdijų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Vaiva Malinauskienė bei Lazdijų savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Simona Jasinskienė.
Rajono mokyklose – daugybė teigiamų pokyčių
Švietimo būklę regione, pasitelkusi Nacionalinės švietimo agentūros atliktą analizę, pasitarimo dalyviams pateikė Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Asta Zablackienė. Atkreipė dėmesį, jog savivaldybės ugdymo įstaigos 2023–2024 mokslo metais pasiekė ženklių teigiamų pokyčių. Pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo rezultatai yra aukštesni už šalies vidurkį. Rajono ugdymo įstaigose net 95,5 proc. 4–5 metų vaikų dalyvauja ikimokyklinio ugdymo procese. Šis rodiklis taip pat yra gerokai didesnis nei šalies vidurkis. Pirmaujame ir pagal neformalųjį švietimą lankančių mokinių skaičių – 81,4 proc. Respublikos kontekste ypač išsiskiriame pagal lėšas, skiriamas švietimo pagalbai: savivaldybė skiria pusė lėšų tiek, kiek skiria Šveitimo, mokslo ir sporto ministerija. Tokiu dėmesiu negali pasigirti nė viena savivaldybė Lietuvoje. Vedėja sakė, kad šiemet sumažėjo jungtinėse klasėse besimokančių moksleivių. Pernai buvo 3 jungtinės klasės, šiemet liko viena. Pirmaujame pagal mokinių aprūpinimą kompiuteriais. Tačiau savivaldybei yra ir kur pasitempti – mažiau nei Lietuvos vidurkis turime mokytojų metodininkų, ekspertų, didesnį skaičių vyresnių nei 50 metų pedagogų, mažiau patalpų, pritaikytų įtraukiajam ugdymui.
A. Zablackienė pasidžiaugė „Tūkstantmečio mokyklų“ programos sėkmingu įgyvendinimu rajone. Iš programos lėšų jau šiais mokslo metais Lazdijų ir Veisiejų gimnazijose bus užtikrintas laisvas judėjimas negalią turintiems mokiniams, į visas patalpas bus galima patekti keltuvų ar pandusų pagalba. Veisiejų Sigito Gedos gimnazijoje pradės veikti menų studija. Mokytojų laukia STEAM ir lyderystės stažuotės. Programos lėšomis jau nupirkta pavėžėjimo paslauga, kad moksleiviai galėtų vykti į sporto, kultūros ar kitus renginius, vykstančius bet kuriame Lietuvos mieste.
Vedėja linkėjo rajono ugdymo įstaigų vadovams naujaisiais mokslo metais drąsos, sėkmės, nebijoti iššūkių, drąsiai diskutuoti, tartis, bendrauti tarpusavyje ieškant paties geriausio sprendimo, geriausio rezultato vaikams.