PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2022 m. Liepos 7 d. 13:12

Lazdijų kraštas pagerbė iškilų savo kraštietį Česlovą Sasnauską: nuskambėjo jau XII jo vardo chorų festivalis

Lazdijai

Etaplius.ltŠaltinis: Lazdijų rajono savivaldybė


239419

Kapčiamiestis nuo pat ryto – šventiškai pasipuošęs, pilnas šurmulio, aplankytas gausybės svečių ir vietos gyventojų. Čia vyko neeilinė šventė, kokių mažame miestelyje būna vos viena per keletą metų. Tai – XII-ojo Česlovo Sasnausko chorų festivalio, kuris truko visą savaitę, baigiamasis renginys.

Jis prasidėjo šv. Mišiomis Kapčiamiesčio Dievo Apvaizdos bažnyčioje, kurioje garsusis kompozitorius ir vargonininkas Č. Sasnauskas pradėjo savo kūrybos kelią.

Šv. Mišias aukojo Vilkaviškio vyskupijos J.E. vyskupas Rimantas Norvila. Šv. Mišių aukoje taip pat dalyvavo Panevėžio vyskupas emeritas Jonas Kauneckas, kitų Lazdijų ir kaimyninių dekanatų parapijų kunigai.

Šv. Mišių metu Č. Sasnausko mišias „Rekviem“, kitas giesmes atliko Marijampolės kultūros centro Č. Sasnausko choras (vad. M. Radzevičius), Marijampolės kultūros centro kamerinis choras „Suvalkija“ (vad. V. Junelienė) ir Lazdijų kultūros centro kamerinis choras „Gaustas“ (vad. B. Vžesniauskienė).

Bažnytinių iškilmių pabaigoje vieningai buvo sugiedota garsioji Č. Sasnausko giesmė „Kur bėga Šešupė“ (žodžių autorius Maironis), pirmą kartą nuskambėjusi beveik prieš 100 metų, pirmojoje lietuvių dainų šventėje Kaune.

Renginiams persikėlus į bažnyčios šventorių, susirinkusieji apsupo naujai iškilusį koplytstulpį (aut. A. Zienka), skirtą garsiam Kapčiamiesčio krašto sūnui, kompozitoriui, vargonininkui, choro dirigentui ir dainininkui Česlovui Sasnauskui. Koplytstulpį pašventino Panevėžio vyskupas emeritas Jonas Kauneckas.

„Man didelė garbė šiandien viešėti Kapčiamiesčio krašte, dalintis su jumis ta ypatinga emocija, didžiuotis, kad esame kraštiečiai žinomo kompozitoriaus ir vargonininko Česlovo Sasnausko, kuris mums paliko gausų lobyną savo kūrinių – mišių, kantatų, solinių dainų. Tarp jų – ir žymioji „Kur bėga Šešupė“, visame pasaulyje lietuvių tarpe daugelį dešimtmečių skambanti kaip Lietuvą vienijanti giesmė. Esu nepaprastai dėkinga šio festivalio sumanytojui Juozui Mikutavičiui, ilgametei jo puoselėtojai ir organizatorei, choro „Gaustas“ vadovei Birutei Vžesniauskienei, uoliam renginio kuratoriui, Kapčiamiesčio seniūnijos seniūnui Virginijui Golikui. Taip pat mūsų rajono kultūros mecenatams Vytautui Žukauskui ir Zenonui Sabaliauskui – už gražią ir prasmingą Česlovui Sasnauskui skirto koplytstulpio idėją ir skulptūros darbų organizavimą“, – kalbėjo iškilmių metu Lazdijų rajono savivaldybės merė Ausma Miškinienė.

Įspūdžiais apie pirmąjį Česlovo Sasnausko chorų festivalį, kuris Lazdijų rajone įvyko 1976-aisiais, dalijosi jo sumanytojas, tuometinis Lazdijų rajono kultūros skyriaus vedėjas Juozas Mikutavičius.

Česlovo Sasnausko chorų festivalis mūsų rajone po ilgesnės pertraukos atgimė tik Lietuvos Nepriklausomybės metais. Šiuo metu jis vyksta kas treji metai. Šiemet, jubiliejiniais Česlovo Sasnausko gimimo metais, jis prasidėjo liepos 1 dieną Lazdijų Šv. Onos bažnyčioje. Festivalio dalyviai – chorai iš Marijampolės, Pasvalio, Varėnos, Vievio, Alytaus, Vilkaviškio ir Lazdijų – koncertavo Lazdijų Šv. Onos, Kučiūnų Šv. Kazimiero, Veisiejų Šv. Jurgio, Krikštonių Kristaus Karaliaus ir Kapčiamiesčio Dievo Apvaizdos bažnyčiose. Jie šiose bažnyčiose giedojo ir šv. Mišių metu.

8 chorai, kuriuose giedojo beveik 200 dalyvių, iš Lazdijų išsivežė ne tik šiltus prisiminimus ir pakilią festivalio nuotaiką, bet ir mūsų krašto tautodailininko Artūro Janicko sukurtus suvenyrus – paukščius, kurie primins įspūdingą Dzūkijos krašto šventę.