Lauros Sintijos Černiauskaitės „Džiaugsmynas“– kaip gyvenimo vėliava

dsc_0658
Trakai
Irena Jocienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Trakų raj. savivaldybės inf.

Trakų viešojoje bibliotekoje savo „Džiaugsmyno“ džiaugsmu ir širdies šiluma dalijosi prozininkė, dramaturgė, dvylikos knygų autorė ir šešių literatūros premijų laureatė Laura Sintija Černiauskaitė, kuri visus sužavėjo savo nuoširdumu.

„Keliais sakiniais sudėtinga apibūdinti šią knygą. Joje nėra vientiso siužeto, ji sudaryta iš 22 skirtingų tekstų, kurie turi savo skirtingą kūną, atmosferą, minimalius pasakojimus (pristatomi bendravimai / trumpi susitikimai su žmonėmis gatvėje, pokalbiai su jais). Tai – knyga, kuri atskleidžia, ką reiškia būti žmogumi sau pačiai ir kartu kitiems šiame pasaulyje. Rašydama apie save, neišvengiamai rašau apie visus, nors nesu nė kuo ypatinga, išskirtinė“, – teigia autorė. Turėdama ne tik jautrumo, bet ir rašymo dovaną, ji ją panaudoja tam, kad paliudytų, kaip jai būnasi šiame sudėtingame pasaulyje.

Savo tekstus autorė pavadino „esukais“ , nes jai – tai visai naujas rašymo būdas. Rašydama paskutinį romaną ji suvokė, kad jau nebeįdomu rašyti tokias kaip iki tol knygas. Po kažkurio laiko ji suprato, kad bus „Džiaugsmynas“. Tekstai jame buvo rašomi lygiagrečiai su romanais nuo 2014 m., kai kunigas J. Sasnauskas paprašė parašyti kokius nors straipsnelius katalikų radijui „Mažoji studija“. Taip gimė tekstukai sau ir savo balsu.

Eseistika jai buvo naujas žanras, bet kai pradėjo rašyti tekstus, suprato, kad tai nėra tikroji eseistika ar dienoraštis, tai – tekstai apie būtį, apie kasdienybę, tai tarsi jos pačios moters balsas, bet kartu tai yra ir suliteratūrintas bet kurios moters ar žmogaus balsas.

„Taip gimė „esukai“ nuo žodžio esu. Na, o pavadinimas „Džiaugsmynas“ – jaunesniojo sūnaus ištartas žodis. „Džiaugsmynas“ yra dėl to, kad norisi nešti tokią gyvenimo vėliavą.  „Džiaugsmynas“ – tai gyvenimo pozicija, žmogus pats pasirenka džiaugtis savo diena nuo pat ryto, sprendžia, už ką norisi dėkoti, gyventi tame ir spinduliuoti. Liudyti džiaugsmą, per tikėjimą“, – sako autorė.

Susitikimo metu rašytoja perskaitė kelias ištraukas iš savo knygos, taip pat užsiminė jau turinti naujų kūrybinių sumanymų. Renginyje Laura Sintija atsakė į susirinkusiųjų klausimus, norintieji galėjo įsigyti knygą su autorės palinkėjimais