Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Kitas iššūkis Šiaulių bulvare – jokios terasų dangos su įtvirtinimais! Vadinasi, jokių uždarų terasų. Bulvaro barų savininkai susitelkė ir rengia vieningą naujus reikalavimus atitinkantį lauko terasų konstrukcijų projektą, kurį ruošiasi pateikti savivaldybės architektams.(Audronio Rutkausko nuotr.)
Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt
Po pusmečio suvaržymų kavinėms, restoranams ir barams leista atidaryti lauko terasas. Šiauliuose tokių drąsuolių vos keli. Vieni verslininkai pačią pirmąją dieną išnaudojo šią galimybę ir džiaugiasi apyvarta. Kiti šį leidimą, apkaišytą apribojimais, vadina pasityčiojimu. Tretiems koją kiša architektūriniai sprendimai ir tebesitęsianti bulvaro rekonstrukcija. Aišku viena: atšilus orams panorėję pasėdėti lauko terasoje pirmiausia turėsime pastovėti eilėje.
Karantino atlaisvinimu lauko terasos suskubo naudotis
Kai tik įsigaliojo Vyriausybės nutarimas kavinėms, barams, restoranams ir užkandinėms atidaryti lauko terasas, pačią pirmąją dieną keli Šiaulių barai išnešė į lauką staliukus ir kėdes. Nors įprastai šaltu, vėjuotu ir lietingu oru toks žingsnis būtų bevaisis, surizikavę drąsuoliai išsyk fiksavo apyvartos augimą. Kiek tiksliai, neatskleidė – verslo paslaptis.
Tokia galimybe patenkintas gastrobaro „Cask 215“ vadovas Martynas Jatautas valdžios sprendimuose nelinkęs ieškoti sąmokslo teorijų. Anot jo, jei buvo uždaryti ir dirbo tik pagal užsakymus išsinešamam ar pristatomam maistui – vadinasi, taip reikėjo. Jei dabar atidaryti su tam tikrais apribojimais – vadinasi, taip reikia. Jis sako net nustebęs dėl terasų atlaisvinimo, bet suskato pasinaudoti galimybe, nes lankytojų reikia, pinigų darbuotojų atlyginimams mokėti irgi reikia.
rtk09586.JPG
Barai pasiilgę lankytojų, klientai – bet kokios galimybės pasižmonėti
Paprastai lauko terasos atsidarydavo tik gegužės pabaigoje ar birželį. Jei ne pandemija, taip anksti aptarnavimo lauke nepradėtų nė vienas baras. O dabar tai vienintelė galimybė pritraukti papildomų lankytojų.
Diskomfortas dėl darganoto oro ar suvaržymų nė motais. Išsiilgus gyvo bendravimo, dabar patys geriausi santykiai: ir padavėjai paslaugūs, ir klientai malonūs, kad turi galimybę išeiti į viešą erdvę atsigerti, pavalgyti.
Pirmieji klientai sako, kad maloniau prisėsti prie staliuko ir išgerti puodelį kavos nei kažkur siurbčioti stoviniuojant. Miesto svečiai prisėda ir papietauti lauke, nes jiems tai vienintelė galimybė – juk išsinešti maisto nėra kur.
Veiklos atlaisvinimus lydi apribojimai
Pagal Vyriausybės nutarimą, barams lauko terasose leista dirbti nuo 7 iki 21 val., tarp staliukų išlaikant 2 m atstumus, prie vieno stalo leidžiant sėdėti ne daugiau dviem skirtingų namų ūkių asmenims. Liečiami baldų paviršiai, įrankiai, meniu turi būti nuolat dezinfekuojami, jokių apklotų negalima dalinti. Taip pat prieskoniai, cukrus ar padažai gali būti tik vienkartinėse pakuotėse. Darbuotojams tenka atlikti COVID-19 testus.
Daugelis šių suvaržymų galiojo ir per pirmąjį karantiną. Tačiau prastovų, skolų ir mokesčių išvargintiems verslams bet koks naujas apribojimas – lyg druska ant žaizdos. Todėl kai kurie barai neatsidarė protestuodami dėl apriboto darbo laiko nuo 7 iki 21 val.
Tuo tarpu dalis ne tik naudojasi galimybe pritraukti lankytojų, bet atsidarė ir dėl darbuotojų. „Tokių principų rodyti dabar nederėtų. Visų pirma, tai būtų neatsakinga dėl darbuotojų, kurie yra didžiausias turtas, iškentėjęs karantiną iš prastovų“, – įsitikinusi restorano „Kapitonas Morganas“ bendrasavininkė Odeta Volungevičienė. Remdamasis pernai pasiteisinusia darbo „statybų aikštelėje“ patirtimi, restoranas ir šiemet ketina įsirengti mini terasą šalia rekonstruojamo bulvaro tvoros.
Prastovos darbuotojams, o verslui – jokios paramos
Deja, ne visiems ir ne visus darbuotojus pavyko išsaugoti. Beveik kiekvienas darbdavys pasakoja apie pavaldinių atvejus, kai vieni turėjo santaupų ar juos gelbėjo kitų šeimos narių pajamos ir valstybės skiriama parama už prastovas (minimalaus darbo užmokesčio dydžio subsidija). O kai kurie, turintys finansinių įsipareigojimų ar neužtikrinti veiklos perspektyva (nežinia, kada vėl bus uždaryti), patys išėjo iš darbo. Dalis aukštesnės kvalifikacijos darbuotojų net pakeitė darbo sritį: iš virtuvės perėjo į logistikos, informacinių technologijų įmones.
„Niekaip nesutiksiu, kad subsidijos darbuotojams už prastovas buvo skirtos verslui. Jos buvo skirtos darbuotojams, tik mokamos ne tiesiogiai, o per darbdavį. Praeitą karantiną verslo paramos pakete buvo kompensacijos už patalpų nuomą, grąžinta mokesčių dalis, o šįsyk beveik nieko (galimas tik mokesčių atidėjimas – aut. past.), – sako restorano „Avenue Brasserie“ šefas Algirdas Matačiūnas. Šis restoranas – šeimos verslas. Tad, išėjus visiems samdiniams, iš penkiolikos žmonių kolektyvo dirbti liko keturiese. Restoranas skaičiuoja
90 proc. sumažėjusią apyvartą ir tūkstantines skolas.
Apie vasaros terasą be šiltesnių orų ar galimybės aptarnauti viduje nėra nė kalbos. „Įsivaizduokite tokią situaciją: aukštesnio lygio restorane iš brangių produktų paruošiamas patiekalas, išnešame į terasą ir pradeda lyti. Aptarnauti patalpose negalima. Kur žmogui jį dėti? Kas sumokės už maistą?“ – retorinius klausimus kelia restorano šefas.
Lauko terasos restauruotame bulvare
Kitas iššūkis Šiaulių bulvare – jokios terasų dangos su įtvirtinimais! Vadinasi, jokių uždarų terasų su stogu. Neįtvirtintus skėčius drasko vėjas, atitvarai su gėlėmis neapsaugo nuo skersvėjų, šildyti turinčios lauko lempos neįstengia išlaikyti šilumos atviroje erdvėje, maistas labai greitai atvėsta, todėl ne visus patiekalus galima patiekti lauke.
Bulvaro barų savininkai susitelkė ir rengia vieningą naujus reikalavimus atitinkantį lauko terasų konstrukcijų projektą, kurį ruošiasi pateikti savivaldybės architektams. Ar pavyks jį įgyvendinti šį sezoną neaišku.
rtk09649.JPG
Privalomas statybos leidimas
Savivaldybės architektai patvirtina: jokių tvirtinimų į grindinio elementus negali būti. Pakylas bulvare galima įrengti tik esant didesniam nei 3 proc. nuolydžiui.
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos pozicija – lauko terasoms su stogo konstrukcija privalomas statybos leidimas. Valdininkai tikina, kad verslininkai dėl vieningo projekto kol kas nesikreipė. Gauti tik atskiri prašymai su stoginių schemomis, kuriose nurodytas mobilios įrangos išplanavimas ir užimamas plotas. Staliukams, kėdėms, gėlinėms, markizėms, mobilioms tvoroms ir skėčiams reikalavimai nekeliami.
Leidimų prašo vienetai
Šiaulių miesto savivaldybės duomenimis, Šiauliuose kol kas yra išduoti tik 4 leidimai verstis lauko prekyba. Tiek tesikreipė norinčiųjų. Spėjama, kad verslininkai laukia palankesnių orų arba atleidimo nuo rinkliavos.
Anot laikinai Ekonomikos ir investicijų skyriaus vedėjos pareigas einančios Aistės Petkuvienės, Taryba kitą savaitę turėtų svarstyti ir, tikėtina, priims sprendimą, šiemet atleisti nuo rinkliavos už lauko prekybą valstybinėje žemėje.
Ši lengvata galiotų ne tik lauko terasoms, bet ir visiems lauko prekybininkams (išskyrus masinių renginių metu). Ši praktika jau buvo taikyta pernai. Tokiu atveju savivaldybė ir šiemet negautų apie 85 tūkst. Eur pajamų į biudžetą. Tai būtų lyg parama, aktyvinant lauko prekeivius ir miesto gyvastį.