Laukiant verdikto dėl Valstybės tarnybos reformos, Prezidentūroje bręsta iniciatyva dėl prokurorų algų kėlimo

Lietuva
Gedimino Bartuškos (ELTA) nuotr.
Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  ELTA

Seimui laukiant, kol prezidentas Gitanas Nausėda pasirašys Valstybės tarnybos įstatymą – žinia apie Prezidentūros ketinimus teikti pasiūlymą dėl prokurorų atlyginimų kėlimo, kuris šiuo metu reformoje nėra numatytas. Eltos šaltinių duomenims, prezidentas neturi planų vetuoti Seimo priimto įstatymo, tačiau siūlymą dėl prokurorų algų teiks kaip atskirą iniciatyvą.

A. Vyšniauskas: prokurorų atlyginimų klausimas bet kokiu atveju bus išspręstas

Seimo narys konservatorius Andrius Vyšniauskas tikina, kad Seimo priimtoje Valstybės tarnybos reformoje nenumatytas prokurorų atlyginimo kėlimo klausimas artimiausiu metu bus išspręstas – šiai valstybės tarnautojų grupei algos taip pat didės nuo naujųjų metų. Parlamentaras taip pat tvirtina turįs žinių, kad siūlymą dėl prokurorų atlyginimų kėlimo ketina pateikti ir Prezidentūra.

„Vienintelė grupė, kuri nėra išspręsta dabartiniame Valstybės tarnybos įstatyme, yra prokurorai. Kodėl taip įvyko? Nes prokuratūra laikėsi labai kategoriškos pozicijos ir nėjo į derybas komitete dėl to, koks turėtų būti santykis tarp prokurorų algų ir teisėjų atlyginimų“, – Eltai teigė A. Vyšniauskas.

„Ir matant, kad nepavyksta surasti sutarimo (...) nuspręsta, tiesiog jų atlyginimų problemos sprendimą perkelti į antrąjį etapą. Tai reiškia, kad reikės šiek tiek koreguoti prokuratūros įstatymą“, – pridūrė jis.

Politikas teigia iš prezidento patarėjų gavęs žinių apie tai, kad siūlymą dėl prokurorų atlyginimų kėlimo ketina inicijuoti pats šalies vadovas G. Nausėda.

„Tai dėl prokuratūros, kiek man yra žinoma, ir Vyriausybė turi savo nuomonę, taip pat ir Prezidentūra turi savo nuomonę ir galbūt net labiau prezidento čia gali būti iniciatyva, nes prezidentas turi išskirtines kompetencijas pagal Konstituciją, kas liečia teisėsaugos darbą“, – sakė A. Vyšniauskas.

„Gali būti siūlomas įstatymo projektas, aš bent jau iš prezidento patarėjų šitą niuansą esu girdėjęs. Bet net neabejoju, kad dėl to nebus jokių ginčų Seime, nes tai yra tiesiog techninio sutarimo klausimas“, – pridūrė jis.

A. Vyšniauskas akcentuoja, kad nesvarbu, ar Vyriausybės, ar Prezidentūros iniciatyva siūlymas bus pateiktas, svarbiausia sutarti, koks bus santykis tarp prokurorų ir teisėjų atlyginimų.

„Pagal tarptautinę praktiką, be abejo, teisėjų algos turi būti aukštesnės už prokurorų. Tik neaišku yra, koks tas santykis. Tai čia tas sutarimas bus rastas ir bus išspręsta“, – patikino jis, pabrėždamas, kad prokurorų atlyginimai nuo sausio 1 d. turės didėti bet kokiu atveju.

Politikas įsitikinęs, kad prokurorų atlyginimų kėlimui nesutrukdytų net ir tai, jei Seimas apsispręstų palaikyti šiuo metu konservatorių teikiamą pirmalaikių rinkimų projektą.

„Matėme ir balsavimo metu Seimo salėje, kad buvo pakankamai platus sutarimas tarp valdančiosios daugumos ir opozicijos, dalis opozicijos palaikė. Kiek aš žinau, opozicija į šią reformą žiūri labai palankiai, kadangi tai yra ilgai laukta reforma, reforma, kuri buvo rekomenduojama ir daugybės tarptautinių organizacijų. Tai ateinanti valdžia, kokia ji bebūtų, tikrai tęs tą patį ir vykdys tuos įsipareigojimus“, – teigė A. Vyšniauskas.

ELTA primena, kad politiniai oponentai pastabų turi dėl to, kad teisėjų atlyginimų kėlimas yra numatytas nuo liepos 1 d., o dėl prokurorų atlyginimų kėlimo Vyriausybei ir prokuratūrai sutarti nepavyko.

Generalinė prokurorė tvirtino, kad krūviai prokurorams auga, mat naujų darbuotojų dėl nekonkurencingų atlyginimų prisivilioti į savo gretas yra itin sunku. Anot N. Grunskienės, sistemoje šiuo metu nėra nė vieno prokuroro iki 30 metų, o prokurorai, kurių amžius – 30–40 metų, tesudaro 12 proc. prokurorų.