REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2022 m. Liepos 13 d. 12:26

Laukiant EK išaiškinimo dėl Kaliningrado tranzito, S. Skvernelio kritika: valdantieji norėjo pasirodyti kietesni nei yra

Lietuva

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Rugilė AugustaitytėŠaltinis: ELTA


240055

Viešojoje erdvėje pasirodžius informacijai, kad Europos Komisija (EK) visgi gali nurodyti taikyti išimtis tranzitu į Kaliningradą gabenamoms prekėms, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis dar kartą pažymi, kad opozicija buvo teisi abejodama dėl Vyriausybės sprendimų įgyvendinant sankcijas Kaliningrado tranzitui.

„Aš esu įsitikinęs, kaip kažkada ir minėjau, (...) kad tai mūsų atskirų valstybės institucijų neteisingas interpretavimas. Palaukime, kol bus išaiškinimas, ir jei (...) bus tokia išimtis patvirtinta, tai, vadinasi, mes buvome teisūs keldami abejones ir dvejodami, ar tikrai teisingai šitos sankcijos yra taikomos“, – trečiadienį Seime žurnalistams teigė S. Skvernelis, kartu pridurdamas, kad valdantieji norėjo pasirodyti kietesni nei iš tikrųjų yra.

„Kartais norisi pasirodyti griežtesniais arba kietesniais negu iš tikrųjų yra“, – pridūrė jis.

Kita vertus, jei EK nurodytų taikyti išimtis, S. Skvernelis teigia nematantis prasmės kelti klausimą dėl ministrų atsistatydinimo.

„Aš dabar manau, kad susidariusi tokia pozicija, jog ministras gali daryti ką nori ir vis tiek iki 2024 metų lapkričio pabaigos ar gruodžio pradžios jis bus. Ir prezidentui tinka viskas, ką ministrai bedarytų, ir Vyriausybei tinka, ir premjerei, tai tegul dirba. (...) Mes galime kelti klausimą, bet matote, kuo pasibaigė mūsų klausimų kėlimas, po interpeliacijos teko atskirai salėse dirbti“, – svarstė Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas.

Pastarąsias kelias savaites spėliojant, kaip atrodys EK rengiamas išaiškinimas, viešojoje erdvėje kilo svarstymų, kad esą EK išaiškinimo dėl Kaliningrado tranzito gali ir nebūti. Kaip skelbė agentūra „Bloomberg“, EK negali išaiškinti priešingai nei yra įtvirtinta ketvirtojo sankcijų paketo reglamente, kuris yra patvirtintas Europos Vadovų Tarybos (EVT).

Tačiau pirmadienį prezidentas Gitanas Nausėda teigė, kad šiuo metu vis dar vyksta derybos, Vyriausybė toliau konsultuojasi su EK ir, anot jo, sprendimas netrukus turėtų būti paskelbtas.

Kaliningrado krizė sukėlė trintis ir tarp Lietuvos politikų

Klausimas, kaip reikėtų išeiti iš Kaliningrado tranzito krizės, sukėlė trintis tarp Lietuvos politikų. Opozicijoje dirbantis ekspremjeras Saulius Skvernelis kritikuoja Vyriausybę, esą ši toliau tęsia „bravūrišką“ užsienio politiką. Jo teigimu, tai, kaip Lietuva pritaikė ES sankcijas tranzitu į Kaliningrado sritį gabenamai rusiškai produkcijai, buvo „išsišokimas“ ir neteisinga įvestų sankcijų interpretacija. Visgi dalis valdančiųjų griežtai mano, kad atsitraukti nuo ES sankcijų taikymo kai kuriems į Kaliningradą gabenamiems produktams Lietuva negali. Jei tokį žingsnį Vilnių įpareigotų padaryti Europos Komisija – tai būtų „rankų išsukinėjimas“ Lietuvai, teigė dalis valdančiųjų atstovų.

ELTA primena, kad birželio 17 d. įsigaliojus ES sankcijoms, Lietuva apribojo plieno bei juodųjų metalų tranzitą į Kaliningradą. Kaip tvirtina atsakingos institucijos, šis Lietuvos valdžios institucijų draudimas sankcionuotas prekes gabenti į Kaliningradą yra grįstas ES sankcijomis, numatytomis dar pavasarį. Tuo metu Rusija tranzito į Kaliningradą sustabdymą laiko neteisėtu ir beprecedenčiu bei pagrasino atsaku, turėsiančiu poveikį visiems Lietuvos gyventojams.

Sekmadienį įsigaliojo ES sankcijų pakete numatytas draudimas nuo liepos 10 d. neleisti iš Rusijos per ES teritoriją gabenti cementą, alkoholį ir įvairias prabangos prekes. Šiuo sprendimu, cementas ir alkoholis taip pat tranzitu per ES teritoriją negalės pasiekti Kaliningrado srities.

Nuo rugpjūčio 10 d. taip pat turi įsigalioti kitų prekių – anglies ir kito kietojo iškastinio kuro gabenimo iš Rusijos per ES teritoriją – draudimas, žiemą bus uždrausta ES šalimis gabenti rusišką naftą.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA