Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Freepik.com nuotr.
Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt
Latvijos krizių valdymo taryba ketvirtadienį vakare nusprendė trims mėnesiams įvesti šalyje nepaprastąją padėtį, socialiniame tinkle „Twitter“ parašė susisiekimo ministras Talis Linkaitis.
Sprendimą dar turi patvirtinti vyriausybė.
Po posėdžio premjeras Krišjanis Karinis žurnalistams paaiškino, kad nepaprastosios padėties įvedimu ir daug griežtesniais suvaržymais nepasiskiepijusiems asmenims siekiama kuo labiau paspartinti vakcinavimą. Taip pat bus stiprinama saugumo priemonių kontrolė.
Pasak premjero, Latvija atsidūrė labai sunkioje padėtyje – yra per daug dar nepasiskiepijusių žmonių ir tai labai veikia sveikatos apsaugos sistemą. Šalyje sparčiai daugėja hospitalizuojamų COVID-19 pacientų, o tai riboja ligoninių galimybes teikti visas paslaugas.
„Su COVID-19 šalyje kovojame pusantrų metų, bet ši kova nesibaigs, kol paskiepytų žmonių rizikos grupėse skaičius nepasieks 90 proc., o visoje visuomenėje – 75 procentų. Dar laukia ilgas kelias“, – sakė K. Karinis.
Nepaprastoji padėtis Latvijoje buvo įvesta ir praėjusiais metais, kai pandemija prasidėjo. Pernai rudenį ir žiemą, padėčiai pablogėjus, ji buvo pratęsta. Dabar Latvijoje nepaprastoji padėtis dėl COVID-19 bus paskelbta trečią kartą.
Nepaprastoji padėtis yra specialus teisinis instrumentas; jį taikant ministrų kabinetas turi teisę varžyti valstybės administracijos, vietos valdžios institucijų, fizinių ir juridinių asmenų teises ir laisves, nustatyti jiems papildomas prievoles pagal atitinkamas procedūras ir įstatymus.
Ministrų kabinetas nepaprastąją padėtį skelbia ribotam laikui, ne ilgiau nei trims mėnesiams. Vyriausybė anksčiau atšauks nepaprastąją padėtį, jei grėsmės valstybei bus išvengta ar ji bus įveikta.
Vyriausybė taip pat turi teisę prireikus pratęsti nepaprastąją padėtį ne ilgesniam kaip trijų mėnesių laikotarpiui.
Privalomas skiepijimas
Skiepai nuo COVID-19 bus privalomi visiems viešojo sektoriaus darbuotojams, sakė K. Karinis po ketvirtadienį vakare vykusio Krizių valdymo tarybos posėdžio.
Premjeras paaiškino, kad ministerijos rengia gaires dėl darbuotojų skiepijimo.
Iki šiol skiepai buvo privalomi medikams, mokytojams ir socialinės globos centrų darbuotojams. Ketvirtadienį Krizių valdymo taryba nusprendė, kad pasiskiepyti nuo COVID-19 taip pat turės visi viešojo sektoriaus darbuotojai – tiek valstybės, tiek savivaldybių lygio.
Taip pat bus išplėsti reikalavimai dėl skiepų dirbantiesiems privačiame sektoriuje. Po Krizių valdymo tarybos posėdžio sveikatos apsaugos ministras Danielis Pavlutas (Danielis Pavliutas) sakė, kad privataus sektoriaus darbdaviai bus įpareigoti įvertinti tam tikrų darbuotojų vakcinacijos būtinybę, ypatingą dėmesį skiriant darbuotojams, kurių veikla ypač svarbi įmonės darbui, ar darbuotojams, turintiems tiesioginių kontaktų su klientais.
Šie sprendimai įsigalios, kai penktadienį bus patvirtinti neeiliniame vyriausybės posėdyje.
Įvedus nepaprastąją padėtį toliau bus mokomasi kontaktiniu būdu, tačiau bus privaloma dėvėti kaukes. Tačiau bus smarkiai apribota užklasinė veikla, spaudos konferencijoje ketvirtadienį vėlai vakare sakė švietimo ir mokslo ministrė Anita Muižniecė.
Kultūriniai renginiai vyks su mažesniu žiūrovų ar dalyvių skaičiumi, sakė kultūros ministras Nauris Puntulis.
Nepasiskiepiję ar nepersirgę COVID-19 asmenys galės apsipirkti tik mažesnėse parduotuvėse ir nebebus įleidžiami į prekybos centrus.
K. Karinis nurodė, kad numatyta sutrumpinti parduotuvių darbo laiką.
Anot premjero, taip pat nuspręsta įvesti tam tikrus apribojimus pasiskiepijusiems asmenims. Pavyzdžiui, per renginius vadinamojoje žaliojoje (saugioje) zonoje bus taikomi papildomi epidemiologinio saugumo reikalavimai, tokie kaip privalomas kaukių dėvėjimas, atstumo laikymasis.
Krizių valdymo taryba taip pat toliau ragina dirbti nuotoliu būdu visus tokią galimybę turinčius viešojo ir privataus sektoriaus darbuotojus.
BNS