Lapkričio dangų papuoš dvigubas meteorų lietus

Lapkričio dangų papuoš dvigubas meteorų lietus
Vilnius
Unsplash.com nuotr.
Reporteris Agnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Šių metų neliko jau tiek daug, tačiau lapkritis dar pasiūlys keletą intriguojančių astronominių įvykių, tarp kurių ir dvigubas meteorų lietus.

Lapkritis yra vienas iš geriausių mėnesių Šiauriniame planetos pusrutulyje stebėti meteorų veiklą, skelbia „American Meteor Society“ (AMS).

Nors šį mėnesį nesitikima jokio didesnio aktyvumo, tačiau du Tauridų radiantai ir Leonidai privers akis pakelti į dangų.

Šiauriniai tauridai suteiks galimybę naktiniame danguje išvysti akinančius ugnies kamuolius, vadinamuosius bolidus (angl. fireballs).

Šio meteorų lietaus pikas numatomas naktį iš ketvirtadienio į penktadienį (iš 11 d. į 12 d.)

Nors šios datos laikomos absoliutaus srautų piko laiku, tačiau abu jie yra ilgalaikiai įvykiai, kurių metu meteorai dangų skrodžia ir savaitę prieš ir po piko.

Prognozuojama, kad meteorų srautas sukurs maždaug penkis meteorus per valandą, tačiau per dangų skriejantys meteorų tipai gali būti atimantys žadą.

„Tauridai yra turtingi bolidais ir dažnai yra atsakingi už išaugusį ugnies kamuolių pasirodymą nuo rugsėjo iki pat lapkričio,“ – teigia „AMS“.

Bolidas, skriejantis per dangų, švyti ryškiau nei bet kuri žvaigždė danguje

Bolidai yra ypatingai ryškūs meteorai, kurie kelioms sekundėms gali nušviesti visą dangų ir tuomet užgesti.

Jie gali būti matomi netgi esant pačiame miesto viduryje, kuriame paprastai vyraujanti šviesos tarša apsunkina blausesnių meteorų stebėjimą.

Šie ugnies kamuoliai dangų nušviesti gali bet kuriuo nakties metu, tačiau pats tinkamiausias metas meteorų stebėjimui būtų po vidurnakčio, vietos laiku, kuomet meteorų lietaus radianto taškai yra aukštai danguje.

Tauridams pradėjus slopti, prieš prasidedant gruodžiui, sulauksime dar vieno meteorų srauto

Leonidų meteorų lietus piką pasieks naktį iš lapkričio 17 d. į ankstyvas lapkričio 18-osios ryto valandas.

Leonidai dažnai padovanoja apie tuziną meteorų per valandą, su galimais bolidais, likusiais dar nuo blėstančių Tauridų.

Gismeteo.lt