PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2022 m. Lapkričio 17 d. 16:34

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje gimusiems ankstukams – geros žinios

Šiauliai

Zita KatkienėŠaltinis: Etaplius.lt


251550

Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Akušerijos ir Naujagimių skyriuose, kuriuose gimsta ir neonatologams padedant į gyvenimą kabinasi ankstukai, artėjant „Pasaulinei neišnešiotų naujagimių dienai“, nestigo šurmulio. Ligoninės bei miesto valdžios atstovai, ankstukų asociacijos „Neišnešiotukas“ nariai, atvyko stiprybės ir ištvermės palinkėti pačių mažiausių ligoninės pacienčių – dviejų per anksti į gyvenimą atskubėjusių mažylių mamoms, kurios, sulaukusios vaikelio, tampa ne tik ankstukų mamomis, bet ir narėmis bendruomenės, besirūpinančios likimo draugais, nešančiais žinią ir viltį, kad viskas bus gerai ir joms, ir paskubėjusiems ateiti į pasaulį mažyliams.

Atskubėjo nesulaukusios švenčių

Mažo vaiko atėjimas į pasaulį sukelia be galo daug streso šeimai, visai giminei, kurių daugelis kartu su vaiku auga ir skaičiuoja kiekvieną priaugtą gramą. Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos vadovės pareigas laikinai einanti akušerė-ginekologė Emilija Bogužienė sako, kad matyti Dievo kūrinį dar jo gaminime – didelis stebuklas. Ir tai, kad medikai suteikia jam galimybę gyventi ir užaugti, yra didžiausias medicinos pasiekimas.

„Mes nenorim kad tų vaikų būtų daug, bet kai jie ateina, suprantam, kad turim šiek tiek sustoti ir jų palaukti“, – sakė medikė, suprantanti, kaip jaučiasi ankstukų mamos, todėl linki joms stiprybės, tvirtybės, ir supratimo, kad viena šiame pasaulyje neliks.

„Pasaulinę neišnešiotu naujagimių dieną“ ligoninėje sutikusios ankstukės gimti turėjo per didžiąsias metų šventes. Deja, jos atskubėjo per anksti. Naujagimių skyriuje, šalia kiuvezo, savo mažylę ant rankų supanti Irena sako, kad tai – antrasis jos vaikas. Medikai planavo, kad mergytė gims gruodžio 31 dieną, bet ji atskubėjo lapkričio 15-ąją. Būdama 33 savaičių ir sverdama vos 2065 gr.

Irena neslepia, kad išgyveno ir nerimą, ir baimę, kad per anksti gimusi dukrytė gali turėti sveikatos problemų. Dabar lieka laukti ir tikėtis, kad išsipildys visi palinkėjimai, kurių nestokojo šventės dalyviai: Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Mindaugas Pauliukas, Šiaulių savivaldybės mero pavaduotoja Simona Potelienė, neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas“ narės Eva, Ernesta ir zuikučio kauke pasipuošusi Monika.

Linkėjimų augti sveikiems ir mamoms atnešti labai daug šypsenų, daug šilumos, kantrybės, ir sveikatos bei kuo greičiau grįžti į namus sulaukė ir mažosios Aretos mama Indrė. Ši mergaitė turėjo gimti tuoj po Kalėdų, tačiau paskubėjo ir taip pat 33 savaičių, sverdama 2365 gr. gimė lapkričio 12 dieną. Mama pasakojo, jog supratus, kad gimdymas prasideda anksčiau nei buvo numatyta, prislėgė baimė ir nežinomybė. „Bet kai gimė ir išgirdau verksmą, supratau, kad viskas bus gerai. O dabar, jei niekas nesikeis, po savaitės jau lekiam namo“, – sako trijų dukterų mama, kitų ankstukų tėveliams linkėdama kantrybės ir tikėjimo, kad viskas bus gerai.

Gimus ankstukui streso niekam nereikia

Apie tai, kad gimsta ankstukas, Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Naujagimių skyriaus medikams pranešama iš anksto. Pasak skyriaus koordinatorės neonatologės Vaidos Aleksandravičienės, kai iš gimdyklos pasiekia žinia, kad ruoštis sutikti neonatologų „prematuriuku“ vadinamą naujagimį, visi imasi darbo.

„Staiga visiems automatiškai užsidega raudona lempelė: vienas bėga jungti inkubatorių, kitas atitempia aparatą, kitas bėga prie transportinio inkubatoriaus, apžiūri, ar viskas gerai ir visi dėliojasi mintyse tolesnių veiksmų planas“, – Naujagimių skyriaus koordinatorė V. Aleksandravičienė trumpai perteikia nuotaiką, kuri įsivyrauja skyriuje ne tik laukiant neišnešioto naujagimio, bet ir jam atvykus.

Medikė pastebi, kad stresas ir įtampa pasijaučia tik tada, kai baigiami visi darbai. O tada, kai reikia rūpinti mažuoju pacientu, tos įtampos niekas nejaučia.

„Stresas niekam dirbti netrukdo, gal net kaip tik, kai adrenalino daugiau, mintys greičiau juda į galvą“, – sako medikė, kurios kasdienybė – nuolatinė kova už gyvybę. Nes kova vyksta ne tik gimus vaikui. Būna, kad jau stiprėjančiam mažyliui kažkas nutinka ir vėl viskas prasideda nuo pradžių. Medikams svarbus ne tik vaikas, bet ir naujagimio mama, kuriai svarbu nesukelti per daug streso, bet ją nuraminti, paguosti.

Dėkojo skyriaus koordinatorė ir visam skyriaus personalui, labai atsakingai ir dėmesingai dirbančiam šį darbą, akimirksniu reaguojančiam į kiekvieną aparato signalą bet kuriuo paros metu. Nes šiems naujagimiams pagalba reikalinga visą parą.

Per metus – apie 100 ankstukų

Nuo viso gimdymo skaičiaus maždaug 6 proc. naujagimių gimsta neišnešioti. Moters ir vaiko klinikos Akušerijos skyriaus gimdyklose per metus gimsta maždaug apie šimtas ankstukų. Medikai pastebi, kad pandemija šią statistiką pakoregavo. „Vienu metu labai mažai jų turėjom, tačiau nuo gegužės mėnesio, kai jau viskas sugrįžo į senas vėžes, pasibaigė ribojimai, visuomenė grįžo į įprastą gyvenimą, grįžo ir ankstukų statistika“, – kalbėjo Naujagimių skyriaus koordinatorė V. Aleksandravičienė.

Neišnešiotu laikomas ir Moters ir vaiko klinikos Naujagimių skyriuje gydomas naujagimis, kuris gimė iki 34 savaitės. Intensyvios medicinos pagalbos labiausiai reikia tiems, kurie gimsta sverdami mažiau nei 1500 gramų. Praėjusiais metais ligoninėje gimęs mažiausias neišnešiotas naujagimis svėrė 650 gr.

V. Aleksandravičienė pastebi, kad dažniau anksčiau numatyto termino gimsta dvynukai, kurių praėjusiais metais taip pat buvo daug. Iš viso per praėjusius metus Akušerijos skyriuje gimė per 100 ankstukų

Ankstukams ir medikams – dėmesys Šiaulių savivaldybės vardu

„Pasaulinės neišnešiotų vaikų dienos“ proga ne tik ankstukų mamas, bet ir medikus sveikinusi miesto mero pavaduotoja Simona Potelienė dėkojo už pagalbą, už paguodą kurią medikai suteikia tėvams, sulaukusiems ankstuko. Tėvus užvaldo baimė – kaip paimti, kaip maitinti. Ankstukai ateina nelauktai ir netikėtai, ir viso personalo, esančio šalia, pagalba yra labai svarbi. Padėkota ir ankstukų asociacijos „Neišnešiotukas“ nariams už patirties pasidalinimą, nes šeimai, kuri susilaukia ankstuko, likimo draugų patirtis yra labai svarbi.

Asociacijos „Neišnešiotukas“ narei Evai prieš ketverius metus teko gulėti toje pačioje palatoje, kurioje buvo ir šiandien ligoninėje esanti ankstukės mama. „Mamai pasakiau, kad kai tu tampi ankstuko mama, tu jau priklausai bendruomenei, kuri pasipildo naujais nariais“, - sveikindama likimo drauges kalbėjo Eva, aktyviai dalyvaujanti asociacijos „Neišnešiotukas“ projekto „Ankstukas“ veikloje.

Pastebėjusi, kad draugijos narės jaučia ne tik pareigą, bet ir atsakomybę nešti tą žinią ir padėti mamoms, palinkėjo, kad ankstukų gimtų kuo mažiau. Asociacijos „Neišnešiotukas“ narės nuolat rūpinasi dovanomis ankstukams. Šį kartą padovanojo knygutes „Ankstukų istorijos“.

MB „Kai lauki“ savininkė ankstuko mama Ernesta pasirūpino dovanomis (merino vilnos komplektukais) ir narės įteikė medikų kolektyvui krepšį dovanų . VšĮ „Mezgu mažajam kovotojui“ atvežė savo mezginių – miniatiūrinių kojinyčių, kepuryčių, megztinukų, antklodėlių, fototerapijų kepurėlių. Parama ankstukams vyksta nuolat. Prieš keletą metų asociacijos narės surinko lėšų ir nupirko mezgėjoms merino vilnos siūlų. Dar vienais metais dovanojo kavos virimo aparatą neišnešiotų naujagimių skyriaus personalui (karantino laiku). Pernai su dar kita mama iš Vilniaus surengė projektą „Viltis Žemėje“ (pavadinimas nuo neišnešiotukių Žemynos ir Viltės vardų) ir padovanojo skyriams ir tėvams ortopedinių pozicionavimo priemonių, kengūravimo marškinėlių.