PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2017 m. Lapkričio 13 d. 16:16

Lapkričio 14-ąją – pasaulinė diabeto diena

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


20085

Kaip ir kasmet, lapkričio 14 dieną minima Pasaulinė diabeto diena.

Cukrinis diabetas yra lėtinė endokrininė liga, pasireiškianti nuolat didėjančiu gliukozės kiekiu kraujyje. Gliukozės daugėja, nes sutrinka insulino sekrecija arba jo išskiriama nepakankamai.

Insulinas yra hormonas, kurio reikia, kad kraujyje esanti gliukozė patektų į ląsteles ir būtų paversta energija. Tiek insulino stoka, tiek organizmo audinių rezistentiškumas (atsparumas) insulinui gausina gliukozės kiekį kraujyje, dėl to ilgainiui pažeidžiamos organizmo kraujagyslės, įvairūs audiniai ir organai.

Diabetas skirstomas į:

I tipo diabetas yra autoimuninė liga, kurios metu sunyksta kasoje esančios ir insuliną gaminančios ląstelės. Dėl to organizmui trūksta arba jis iš viso negamina insulino ir dėl to žmogui, sergančiam diabetu, insulinas yra leidžiamas švirkštais arba insulino pompomis. I tipo diabetas dažniausiai yra diagnozuojamas vaikams arba jaunuoliams.

II tipo diabeto metu organizmas nesugeba įsisavinti insulino, nors ligos pradžioje organizme jo yra per daug. Ligos pradžioje būklę galima pagerinti sveika mitybos dieta bei tinkamai dozuotu fiziniu krūviu.Tačiau laikui bėgant vis tiek prireikiama tablečių ar insulino. II tipo diabetu serga 90 proc. visų sergančiųjų diabetu.

Cukrinio diabeto rizikos veiksniai:

Nutukimas arba atsvoris,

Judėjimo stoka,

Ankščiau nustatytas gliukozės tolerancijos sutrikimas,

Nesubalansuota mityba,

Vyresnis amžius (per 40 m.),

Per didelis kraujospūdis, kitos širdies ir kraujagyslių ligos,

Per didelis cholesterolio kiekis kraujyje,

Paveldimumas,

Moterims gestacinis diabetas (kai kūdikis gimsta didesnis nei 4 kg).

Atkeipti dėmesį reikėtų, jei žmogus jaučia tokius požymius:

Troškulys ir alkis,

Kūno masės mažėjimas,

Odos niežėjimas,

Blogai gyjančios žaizdos,

Pūlingos infekcijos,

Dažnas šlapinimasis,

Aukštas kraujo spaudimas,

Dažna šlapimo takų infekcija.

Negydomas cukrinis diabetas labai pavojingas gyvybei. Ligos pradžia dažnai nejaučiama ir diagnozuojama per vėlai, jau esant sunkioms komplikacijoms:apakimui, inkstų funkcijos nepakankamumui, galūnių amputacijai. .

Rekomendacijos:

Turintiems viršsvorį ar nutukusiems pacientams rekomenduojama numesti svorio. Būtina laikytis specialios mitybos dietos. Per savaitę reikia atlikti bent 150 min.vidutinio intensyvumo aerobinių pratimų. Turintiems padidintą kraujospūdį bei cholesterolį būtina reguliuoti vaistais. Būtina mesti rūkyti. Taip pat reikia rinktis patogią avalynę bei prižiūrėti pėdas.