PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Balandžio 9 d. 15:20

Lankytojus pasitiks naujos patirtys Molėtų bibliotekoje

Utena

@ Molėtų viešoji biblioteka

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


171130

Molėtų viešojoje bibliotekoje įgyvendinamos pirmosios Lietuvoje Architektūros laboratorijos „Meninės bibliotekos transformacijos“ (ARCHLAB) idėjos ir pasiūlymai.

Architektūros kokybės vystymo asociacija (toliau – AKVA) kartu su Molėtų viešąja biblioteka inicijavo projektą (partneris – Vilniaus dailės akademija),  kuriuo siekiama eksperimentinių architektūrinių instaliacijų pagalba kurti naujas patirtis bibliotekos erdvėse.

Prieš metus startavusio projekto pagrindu tapo miesto sociologės, socialinių mokslų daktarės Dalios Čiupailaitės-Višnevskos atliktas tyrimas, kurio metu analizuotos darbuotojų ir lankytojų patirtys bibliotekoje, jos architektūra ir santykis su žmonėmis. Remiantis analizės rezultatais keturios architektų kūrėjų grupės bibliotekos transformacijos dirbtuvėse teikė savo kūrybinius pasiūlymus ir jų vizualizacijas. Molėtų viešoji biblioteka tapo pirmąja biblioteka Lietuvoje, kuriai buvo formuojami socialiniais tyrimais paremti architektūriniai sprendimai. 

Dar 2015 metais Molėtų viešoji biblioteka duris atvėrė po renovacijos. „Tuo metu išplėstos erdvės, nauja konferencijų salė buvo didelis žingsnis atsinaujinimo link“, – sako Molėtų viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja, laikinai vykdanti direktoriaus funkcijas, N. Stančikienė – „Architektūros kokybės vystymo asociacija naujai pažvelgė į vis labiau besiplečiančias bibliotekos funkcijas ir atskleidė daugiau bibliotekos galimybių“. Projekto meninės dalies kuratorius VDA Interjero dizaino katedros doc., katedros vedėjas Rokas Kilčiauskas ir architektūrologė Aida Štelbienės su ARCHLAB dalyviais pastebėjo bibliotekos, kaip bendruomenės erdvės, veikimą. Pasak jų, skirtingų kartų ar poreikių lankytojai bibliotekose turi jaustis patogiai, o tam reikalingos išmanios erdvės.

Dar prieš antrąjį karantiną Molėtų viešojoje bibliotekoje su kūrybinių dirbtuvių dalyvių pagalba sukurta skaitytojų „sala“ abonemente, nauja knygų mainų erdvė, o Vaikų literatūros skyriaus žaidimų zonos erdvę papildė žaismingi dizaino sprendimai: sumontuoti spalvoti rankų darbo šviestuvai, naujas kilimas. Molėtų viešajai bibliotekai atitekęs pluoštas kūrybinių dirbtuvių architektų pasiūlymų toliau įgyvendinami ir palengva tampa realybe pačių darbuotojų iniciatyva.

Pasak Nijolės Stančikienės, karantino laikotarpis, kai bibliotekos erdvės ištuštėjo, liko be lankytojų, buvo išnaudotas efektyviai. Nepaisant to, kad biblioteka nesustoto vykdyti savo knygų skolinimo veiklos, darbuotojai taip pat aktyviai ėmėsi įgyvendinti architektų siūlymus – tęsti bibliotekos erdvių atnaujinimo darbus. Vaikų literatūros skyriuje suformuotos naujos vaikų ir paauglių darbo ir laisvalaikio erdvės, Informacijos skaitykloje sukurta zona techninėms kūrybinėms dirbtuvėms, o bibliotekos konferencijų salėje lankytojų lauks nauja erdvė – bibliobiuras. Jis, kaip ir kitose bibliotekos vietose įsikūrusios panašios zonos, skirtas individualiam ar grupiniam darbui pagal kiekvieno lankytojo poreikį.