Laisvės kovų muziejus per vienerius gyvavimo metus lankytojų sulaukė iš įvairių pasaulio šalių

Laisvės kovų muziejus per vienerius gyvavimo metus lankytojų sulaukė iš įvairių pasaulio šalių
Lazdijai
Etaplius.LT Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Lazdijų rajono savivaldybė

Prieš metus istorinę Lietuvai dieną – sausio 13-ąją – Lazdijuose, Vytauto gatvėje, duris atvėrė naujas, modernus, didelius istorinius lobius, skaudžius šio krašto žmonių išgyvenimus saugantis Laisvės kovų muziejus.

 Žinodama šio pastato istoriją ir turėdama konkretų planą, Lazdijų rajono savivaldybė prieš kelerius metus šį pastatą įsigijo iš privataus asmens. Po detalių konsultacijų su Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro specialistais, gimė idėja – sukurti tokį muziejų, kuris savo unikalumu būtų išskirtinis ne tik  Lietuvoje, bet ir tarptautinėje arenoje.

Planas pavyko. Muziejus sulaukė didžiulio dėmesio ir pripažinimo. Per pirmus gyvavimo metus jis sulaukė lankytojų ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Latvijos, Estijos, Lenkijos, Ukrainos, Prancūzijos, Anglijos, Ispanijos, Vokietijos, Jungtinių Amerikos Valstijų bei daugelio kitų šalių. Užsieniečiams, kalbantiems anglų ir lenkų kalbomis, kalbos barjeras netrukdo – jie gali pasinaudoti audiogido paslauga. 

„Lankytojai, o ypač jaunimas, gimęs ir augęs laisvoje Lietuvoje, po apsilankymo šiame muziejuje, susipažinęs su laisvės kovomis, supranta, kokia brangi mums yra Laisvė, kaip reikia ją saugoti, o iškilus būtinybei – ginti. Muziejaus transliuojama žinia ypač aktuali šiandienos kontekste, kai  stovime agresoriaus akivaizdoje, kai kasdien girdime žinias iš kovojančios už savo laisvę Ukrainos,“ – sakė savivaldybės merė Ausma Miškinienė, akcentuodama, kad Laisvės kovų muziejuje gimstantys patriotiškumo, pilietiškumo, meilės Tėvynei jausmai yra ypatingi.  

 Laisvės kovų muziejaus edukacijose praėjusiais metais dalyvavo 843, renginiuose – 701, ekskursijose – 2439 asmenys. Individualiai muziejų aplankė 519 lankytojų. Moksleivius ypač domino  judriosios edukacijos ,,Surask laisvę“, ,,Laisvės kovų labirintais“, ,,Pažink muziejų tamsoje“,  ,,Tapk sekliu – surask ir sužinok“ bei kitos. Taip pat – edukacija apie tremtį, kurios metu turi galimybę susipažinti su šiai temai skirta ekspozicija,  po to susitikti su Lazdijų krašto tremtiniais, išgirsti pasakojimus apie gyvenimą tremtyje, buities ir darbo sąlygas, pastangas išsaugoti savo tautos  papročius, kalbą.  

Per edukacinius užsiėmimus, skirtus Lietuvos valstybinėms šventėms – Vasario 16-ajai, Kovo 11-ajai bei kitoms – paminėti, edukacijos dalyviai susipažįsta su valstybės atkūrimo istorija, iškiliomis asmenybėmis, kūrusiomis Lietuvą, valstybės simboliais, jų reikšmėmis.  Praktinių užsiėmimų metu gamina tautines juosteles, trispalves vėliavėles, knygų skirtukus, laisvės angelus, trispalvius paukštelius.

Laisvės kovų muziejų aplankė ir buvusios pastato šeimininkės Eleonoros Petrauskienės anūkė, alytiškė Liucija Snarskienė su giminaičiais. Ji  džiaugėsi, kad šviesios atminties močiutės namas prikeltas naujam gyvenimui, išradingai panaudoti išlikę buvusių namų reikmenys, kurių daug muziejui padovanojo ir ji  pati.  L. Snarskienė dėkojo rajono savivaldybei, kad Petrauskų giminės namą panaudojo tokiai kilniai misijai – pavertė muziejumi.

Ekspozicijomis, įranga ir Lietuvos bei Dzūkijos krašto istorijos pateikimu Laisvės kovų muziejus suteikia galimybę betarpiškai pajusti Lietuvos patriotų išgyventas kančias buvusiame NKGB-MGB Lazdijų vidaus kalėjime. Dažnai tie patys lankytojai į muziejų sugrįžta ir vėl, nes čia tiek daug informacijos, kad vieno vizito metu tiesiog neįmanoma į viską įsigilinti.

Sausio 13-ąją Laisvės kovų muziejus lankytojus pasitinka  nauja ekspozicija – konferencijų salėje  parengta mūsų kraštiečio Jono Markevičiaus fotografijų paroda „Tauta, einanti į laisvę, nenugalima“, kuri yra skirta 1990-ųjų sausio 13-osios įvykiams Vilniuje atminti. Kviečiame apsilankyti.