Laisvės dieną Lietuvos kariuomenė pasitinka NATO karinių orkestrų festivaliu

Laisvės dieną Lietuvos kariuomenė pasitinka NATO karinių orkestrų festivaliu
Vilnius
Ievos Budzeikaitės nuotr.
Etaplius.LT Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Lietuvos kariuomenės informacija

Rugpjūčio 31-ąją Lietuvoje minima Laisvės diena, kuomet prieš 29 metus okupacinė Rusijos kariuomenė buvo išvesta iš Lietuvos teritorijos. Šiai dienai paminėti rugpjūčio 27-28 dienomis Vilniaus Katedros aikštėje pirmą kartą skamba LR Prezidento Gitano Nausėdos globojamas tarptautinis karinių orkestrų festivalis ,,Military Tattoo Lithuania 2022".

Šeštadienį Vilniaus gyventojai bei miesto svečiai galėjo pamatyti ir išgirsti pirmąjį renginį, skirtą paminėti 29-ąsias okupacinės kariuomenės išvedimo iš Lietuvos teritorijos metines, kuriuo Lietuvos kariuomenė dėkoja visuomenei už paramą. Didžiajame ,,Military Tattoo Lithuania 2022" koncerte dalyvaujantys kariniai orkestrai savo prisistatymą visuomenei pradėjo paradu nuo Lukiškių aikštės iki Katedros aikštėje įrengtos scenos. 10 NATO karinių orkestrų iš Belgijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Nyderlandų ir Vokietijos susirinkusiems žiūrovams pasirodymų metu atliko nacionalinius ir tarptautinio pripažinimo sulaukusius populiarius kūrinius, jungė muziką su choreografija ir įvairiais rikiuotės elementais, formavo gyvuosius piešinius. Koncerto metu taip pat pasirodė Garbės sargybos kuopa su defile programa, senovinio pabūklo šaudymo komanda iš Europos kultūros sostinės 2022 - Kauno, o visą vakaro programą vainikavo Marijonas Mikutavičius su visais kariniais orkestrais atlikęs Lietuvos kariuomenei sukurtą muzikinį kūrinį.

Sekmadienį Laisvės dienos minėjimas tęsiamas NATO karinių orkestrų trumpais muzikiniais pasirodymais. Vokietijos karinių jūrų pajėgų Kylio orkestras pradės muzikinį maratoną Katedros aikštėje 13.30 val. ir po dar 6 pasirodymų muzikinių programų demonstravimą užbaigs Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendo pasirodymas. Negalėję festivalio pamatyti gyvai, jo įrašą per LRT televiziją galės stebėti rugpjūčio 31 d. per LRT Plius televiziją.

Paskutinis Rusijos karinis ešelonas per Kenos geležinkelio stotį iš Lietuvos išvyko 1993 m. rugpjūčio 31 d., treji metai nuo nepriklausomybės atkūrimo, nors okupacinės kariuomenės išvedimas buvo vienas pirmųjų uždavinių. Rusijos pusė ne kartą skelbė, kad kariuomenės išvedimas yra stabdomas, bandydama išsiderėti įvairių mūsų šaliai nepriimtinų nuolaidų, visgi Rusijos kariuomenė iš Lietuvos išvesta ankščiau nei iš Latvijos, Estijos ar Rytų Vokietijos.

Anglų kalboje vartojamas žodis „tattoo", dažniausiai keliantis asociaciją su tatuiruotėmis, turi savo istoriją Military tattoo kontekste. „Tattoo" yra kilęs iš olandiško posakio „doe den tap toe" (liet. laikas užsukti čiaupus), reiškiančio signalą užeigų savininkams ir tuo pačiu kvietimą kareiviams sugrįžti į kareivines po vakarinių pramogų mieste. Ilgainiui toks būgnininkų bei trimitininkų kvietimas sugrįžti į kareivines savo tiesioginę prasmę prarado ir tapo vasaros metu organizuojamu karinių orkestrų festivaliu, į pasirodymus įtraukiant šviesų efektus, o XX a. plačiai paplito po Europą, Afriką, Aziją bei Jungtines Amerikos Valstijas. Tokio pobūdžio renginiai ypač išpopuliarėjo per Pirmąjį bei Antrąjį pasaulinius karus.