PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2023 m. Sausio 30 d. 09:03

„Laiptų galerijoje“ koncertavo svečiai iš Izraelio

Šiauliai

Darius Ančerevičius nuotr.

Teresė HokienėŠaltinis: Laiptų galerijos inf.


257770

Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena, sausio 27-oji, ŠKC „Laiptų galerija“ paminėta prasmingu koncertu „Geto dainos“. Programą atliko svečiai iš Izraelio – jidiš dainų atlikėja Gita-Enta Broydy ir kompozitorius Igoris Jakovlevas. Renginio iniciatorius Šiaulių apskrities žydų religinės bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis.

„Neįmanoma nusakyti jausmo, kuris apima, kai bandai bent įsivaizduoti tą būseną: tavo vaikai, tavo šeima žūsta tik dėl to, kad yra žydų tautybės. Neįmanoma to suprasti. Laimė, kad mūsų krašte atsirado drąsių žmonių, kurie bent vienam kitam padėjo išsigelbėti. „Laiptų galerija“ yra surinkusi per 20 gelbėtojų istorijų. Tikimės šiais metais knygą „Gyvenimo istorijos“ išleisti, kad pagerbtume tuos, kurie pavojaus akimirką pasirinko meilę ir žmoniškumą, – renginio pradžioje kalbėjo Diana Martinaitienė, laikinoji galerijos vadovė. – Mes čia esame, kad prisimintume ir kad tai niekada nepasikartotų.“ Tai ypač svarbu dabar, kai baisias kančias patiria Ukrainos žmonės. „Kad tragedija, palietusi kiekvieno iš mūsų šeimas, nesikartotų, negalime būti abejingi, – mintį tęsė Sania Kerbelis,

Šiaulių apskrities žydų religinės bendruomenės pirmininkas. – negalime to pamiršti. Milijonų nužudytųjų atminimas įpareigoja mus ne tik prisiminti, bet ir kalbėti. O kas gali kalbėti įtaigiau negu menas? Gita, kurios šeimoje taip pat išžudyta per 100 artimųjų, pasiūlė koncertus Pakruojyje ir Šiauliuose. Ir ji tai daro neatlygintinai...“
Gita-Enta Broydy su Šiauliais susijusi artimais saitais, čia yra nemažai jos draugų. Vis dėlto sugrįžimai į Lietuvą skaudūs, nes Holokaustas pasiglemžė per šimtą jos giminaičių gyvybių. Dainuodama jidiš dainas moteris jaučiasi prisidedanti prie savo tautos šaknų atgaivinimo. Pastaruoju metu didėja susidomėjimas jidiš kalba. Prieš keletą metų Gita yra koncertavusi Žagarėje, dabar, Holokausto aukų atminimo dienos išvakarėse, abu su Grigorijumi dainavo Pakruojo sinagogoje. Šis koncertas labai simboliškas – paaiškėjo, kad Grigorijaus tėvas žuvo Pakruojyje.

Malonus Gitos-Entos Broydy balsas, vidinė energija pavergė klausytojus. Nesvarbu, kad dauguma klausytojų jidiš kalbos nemoka. Padėjo atlikėjos jausmingumas ir lietuviški komentarai. Vaikystė kalbos Gita nepamiršo... Dainose – gimtojo štetlo prisiminimai, meilė, viltis, praradimo skausmas, našlaičio išgyvenimai... Nuo švelnios lopšinės, amžinos jaunuolių meilės pažado iki skaudžios maldos. Ypač jaudinančios dvi Gitos autorinės dainos palietė kiekvieno širdį. Tokios dainos suteikdavo stiprybės gete ir lageriuose – ištverti alkį, pažeminimą, šaltį. Koncerto kulminacija – Igorio ir Gitos duetas: „Rahem! Viešpatie, pasigailėk! Pasirūpink mano Jeruzale, mano žmonėmis, mumis visais!“ Virpėjo širdys, tvenkėsi ašaros. TAI negali kartotis.