PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Gegužės 10 d. 18:42

Laiptų galerijoje atidaroma Augustino Savicko paroda „Nerami kelionė“

Šiauliai

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


37289

Gegužės 18 d. 18 val. Laiptų galerijoje atidaroma Augustino Savicko (1919-2012) paroda „Nerami kelionė“, skirta 99-osioms dailininko gimimo metinėms.

Dailininkas ir dailėtyrininkas, rašytojo ir diplomato Jurgio Savicko sūnus Augustinas Savickas tituluojamas lietuvių dailės klasiku, pelnęs garbingiausius Lietuvos apdovanojimus. Paveikslus šiai parodai iš savo asmeninės kolekcijos paskolino kolekcininkas Egidijus Jakubauskas. „Nerami kelionė“ 1988 m. eksponuota Maskvoje, 1990 m. Berlyne.

Pasak menotyrininkės Ramutės Rachlevičiūtės, „Augustino Savicko vaidmuo mūsų kultūroje milžiniškas; jis neatsiejamai susijęs su XX ir XXI a. dailės istorija, nes, galima sakyti, iki paskutinių gyvenimo metų dailininkas buvo labai kūrybingas. Jo indėlis į tapybą, į akvarelę, į piešimo meną, į dailėtyrą ir yra tas tiltas, kurį jis tiesia nuo savęs iki kitų menininkų“

Augustino Savicko kūryba pasižymi monumentalumu, menininkas savitai interpretuoja, aktualizuoja kultūros tradicijas. Kūryboje dominuoja tamsūs pilkšvai melsvi tonai, vertikalėmis grįsta kompozicija, pasyvios personažų pozos. Dailininkas remiasi naiviojo meno stilistika ir ją savitai transformuoja. Ankstyvuoju kūrybos laikotarpiu A. Savickas nutapė daugiausia lyriškų, epiškų peizažų, dramatiškų teminių kompozicijų, portretų. 8–9 dešimtmetyje nutapė savitų, elegiškos nuotaikos, kasdieninį gyvenimą poetizuojančių figūrinių kompozicijų, ekspresyvios tapysenos portretų, natiurmortų, peizažų.

"Augustinas Savickas – vienas iš tų kūrėjų, kurie senatvėje galutinai išsilaisvina nuo madų diktato ir nevaržomas puoselėja savo meninį individualumą. Devintajame dešimtmetyje jis galutinai suformuoja savo kūrinių ikonografiją ir suteikia savo stiliui ypatingą lakonišką ir kartu ekspresyvų charakterį. Savo paties asmeninę parodą Šiuolaikinio meno centre 1994 metais dailininkas apibūdina trumpai ir taikliai: „Penki monumentalios tapybos paveikslai dvelkia ramia, poetiška, lyrine ar epine nuotaika. Tyla ir meilė. Ramus vakaras. Aukštas horizontas. Daug žalsvos pievos. Viena, dvi ar trys figūros tarp žydinčių medžių ir gėlių.“ Tragiškus, dramatiškus įvaizdžius vis dažniau pakeičia lyrinės nuotaikos, iš menininko paletės kone išnyksta tamsios spalvos."(Raminta Jurėnaitė).

Augustinas Savickas gimė 1919 m. gegužės 12 d. Kopenhagoje. 1939 m. įstojo į Kauno meno mokyklą. 1940 m. mokėsi Vilniaus meno mokykloje, 1941–1944 m. studijavo tapybą Maskvos dailės mokykloje. 1949 m. baigė Vilniaus dailės institutą (studijavo pas Justiną Vienožinskį, Vytautą Mackevičių). Nuo 1951 m. Lietuvos dailininkų sąjungos narys. 1951–1972 m. Lietuvos dailės instituto dėstytojas, 1985–1993 m. Tapybos katedros profesorius. Nuo 1949 m. dalyvaudavo parodose: Vilniuje, Kaune ir kt. miestuose rengė personalines parodas. 1966 m. apdovanotas Valstybine premija, 1994 m. – Lietuvos Didžiojo kunigaikščio 5 laipsnio ordinu, 1999 m. – Nacionaline premija.