| Naujausi | Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | Specialiosios rubrikos | +Projektai | etaplius TV |

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), išanalizavusi sveikatos apsaugos sistemoje esančias rizikas dėl viešųjų pirkimų ir paramos teikėjų, patikrino, ar panašios rizikos egzistuoja ir kitoje valstybės valdymo srityje – savivaldoje.
STT atliktame analitinės antikorupcinės žvalgybos tyrime nustatyti atvejai, kai juridiniai asmenys, teikę paramą Lietuvos Respublikos savivaldybėms, laimi jų organizuotus viešuosius pirkimus.
Marijampolės savivaldybė – tarp „pirmūnų“
Tyrimo metu nustatyta, kad šalyje 2015–2017 metais 1251 juridinis asmuo (ne ūkio subjektų grupėje) laimėjo visų šalies savivaldybių vykdytų viešųjų pirkimų už beveik 1,6 mlrd. Eur.
Per tą patį laikotarpį 1658 juridiniai asmenys savivaldybėms skyrė virš 11 mln. Eur paramos.
2015–2017 metais savivaldybių administracijų skelbtų viešųjų pirkimų 146 laimėtojai savivaldybėms skyrė daugiau kaip 405 tūkst. Eur ir laimėjo daugiau nei 486 mln. Eur viešųjų pirkimų vertės.
Analizės metu buvo nustatyta, kad daugiausia paramos iš viešųjų pirkimų laimėtojų yra gavusios Marijampolės, Kėdainių r., Kauno m. ir Telšių r. savivaldybės.
Paramos teikėjai 2015–2017 metais Kauno m. savivaldybėje yra laimėję viešųjų pirkimų už 316 mln. Eur, Marijampolės savivaldybėje – už daugiau kaip 17 mln. Eur, Šilutės r. savivaldybėje – už daugiau kaip 12 mln. Eur.
Net penkiolikoje iš 60 savivaldybių juridiniams asmenims, teikusiems paramą savivaldybėms, teko daugiau nei 50 proc. šių savivaldybių viešųjų pirkimų vertės.
Didžiausią dalį viešųjų pirkimų konkursų (pagal vertę) laimėjo paramos teikėjai Marijampolės (87 proc.), Neringos (87 proc.), Kupiškio r. (81 proc.) ir Rietavo (80 proc.) savivaldybių administracijose.
2015–2017 metais nustatyta beveik 200 atvejų, kai juridiniai asmenys laimėjo savivaldybių skelbtus viešuosius pirkimus ir teikė joms paramą, apie 75 proc. tokių atvejų juridinių asmenų darbuotojai buvo susiję giminystės, santuokos ir/ar svainystės ryšiais su savivaldybių administracijų darbuotojais.
„Analitinio tyrimo rezultatai parodė, kad korupcijos rizikos, susijusios su viešųjų pirkimų ir paramos teikimo ryšiu, egzistuoja ne tik šalies ligoninėse, bet ir savivaldoje. Situacija, kai mažą dalį viešųjų pirkimų laimėtojų sudarantiems juridiniams asmenims tenka reikšminga viešųjų pirkimų vertės dalis, gali būti vertinama, kaip korupcijos rizikos veiksnys. Tokia situacija turėtų skatinti kompleksiškai įvertinti esamą situaciją ir imtis priemonių skaidrumui užtikrinti“, – sako STT direktorius Žydrūnas Bartkus.
Atlikto tyrimo rezultatai bus pateikti sprendimus priimantiems valstybės vadovams ir kitoms institucijoms pagal jų kompetenciją. Ateityje STT taip pat numato pakartotinai atlikti situacijos pokyčių analizę ir apie jos rezultatus informuoti visuomenę (STT pranešimas spaudai).
Kadangi pirmosiose gretose šiuo požiūriu atsidūrė ir Marijampolės savivaldybė, o STT tyrimo išvados meta šešėlį viešuosius pirkimus vykdančiai savivaldybės administracijai, „Suvalkietis“ paprašė jos komentaro.
„Nesuplakti skirtingų dalykų į vieną“
Marijampolės savivaldybės administracijos direktorių Karolis Podolskis sakė, kad nederėtų suplakti į vieną dviejų skirtingų dalykų – paramos Savivaldybės veiklai ar jos organizuojamiems renginiams bei viešųjų pirkimų konkursų.
Pono K. Podolskio teigimu, natūralu, kad ekonominiu, finansiniu požiūriu stipresnės įmonės tampa įvairių akcijų, sporto kolektyvų ar renginių rėmėjimis. Keisčiau atrodo, kad kituose miestuose ar savivaldybėse nesulaukiama paramos iš ekonomiškai stipresnių verslo įmonių.
Marijampolės uždarųjų akcinių bendrovių „Mantinga“, „Sumeda“, „Statybos ritmas“, „Alga“, „Vidara“, „Arvi“, „Iceco“, „Marijampolės pieno konservai“ logotipus aptiksime beveik kiekvieno stambesnio renginio, vykstančio mieste, afišose.
Kalbant apie Savivaldybės skelbiamus viešuosius pirkimus, tai, pasak pašnekovo, konkursuose dalyvauja tikrai ne po vieną pretendentą, laimėtojas išrenkamas iš kelių. Suprantama, kad dalis įmonių (tarp jų – Marijampolės savivaldybėje veikiančios) skelbiamuose konkursuose dalyvauja nuolatos. Tai joms nedraudžiama.
„Jeigu jau padaryta išvada, jog laimėjimai savivaldybės viešųjų pirkimų konkursuose yra atlygis su suteiktą paramą, tai tegul įstatymu būna įtvirtina nuostata, kad viešųjų pirkimų konkursą laimėjusiai įmonei metus ar dvejus draudžiama dalyvauti kiekviename avivaldybės skelbiamame konkurse“, – sakė administracijos direktorius K. Podolskis.
„Tai – ir korupcijos rizika, ir ydinga praktika“
Marijampolė savivaldybės tarybos narys, opozicijoje esančių Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovas Kęstutis Traškevičius paskelbtą informaciją apie viešuosius pirkimus Marijampolės savivaldybėje įvardijo kaip aiškiai matomą korupcijos riziką ir ydingą Savivaldybės administracijos praktiką.
„Nelabai gražu, kad šiuo požiūriu esame „pirmūnai“, – sakė Tarybos narys.
K. Traškevičiaus manymu, tokie faktai verčia abejoti ir viešųjų pirkimų skaidrumu.
„Konkurso laimėtojas išrenkamas ir vertinant pasiūlytos kainos bei kokybės santykį, – sakė K. Traškevičius. – Tačiau paviešintos informacijos kontekste realiai gali kilti abejonių, ar kaina tikrai mažiausia, o kainos ir kokybės santykis geriausias...“