PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Liepos 30 d. 21:55

Laikui senkant K. Harris intensyvina galimo viceprezidento paieškas

Pasaulis

K. Harris / Scanpix

Rūta AndrošiūnaitėŠaltinis: BNS.LT


312055

Jungtinių Valstijų viceprezidentė Kamala Harris, neseniai įsitraukusi į kovą dėl Baltųjų rūmų, savo kampanijoje žengią į svarbią savaitę intensyvindama savo politinio bendražygio paiešką.

Demokratė, kuri beveik neabejotinai užsitikrins oficialią savo partijos nominaciją, kad lapkritį mestų iššūkį respublikonui Donaldui Trumpui, artimiausiomis dienomis ketina paskelbti savo kandidatą būti viceprezidentu.

Pasirinkti savo bendražygį yra itin svarbus žingsnis bet kuriam kandidatui į prezidento postą – tai galimybė išplėsti savo patrauklumą rinkėjams, pasitelkiant papildomą partnerį.

Paprastai šis procesas trunka kelis mėnesius ir jo metu kruopščiai tikrinama pretendentų patirtis, jų finansai, pomėgiai ir įsitraukimas į kokius nors skandalus.

Tačiau J. Bidenui vėlai pasitraukus iš rinkimų kovos, K. Harris susiduria su „glaustu tvarkaraščiu“ – turi vos kelias savaites, teigė Joelis Goldsteinas, viceprezidentų istorijos tyrėjas iš Sent Luiso universiteto.

„Pusiausvyra“

Pranešama, kad K. Harris savo pasirinkimą atskleis iki rugpjūčio 7-osios, tai yra praėjus mažiau nei trims savaitėms nuo kampanijos pradžios.

Politikos apžvalgininkai spėlioja, koks bus pasirinkimas, ir mano, kad tai greičiausiai bus baltaodis vyras, turintis vadovavimo patirties už Vašingtono ribų.

Pergalės atveju K. Harris būtų pirmoji moteris, pirmoji juodaodė moteris ir pirmoji Pietų Azijos kilmės politikė JAV prezidento pareigose.

„Viena iš viceprezidento atrankos ypatybių dažnai yra pusiausvyra“, – naujienų agentūrai AFP sakė J. Goldsteinas.

Nenuostabu, kad politiniai komentatoriai tikisi, jog K. Harris pasirinktas kandidatas bus iš labiau už respublikonus balsuoti linkusio regiono nei jos gimtoji Kalifornijos valstija, kuri yra demokratų tvirtovė.

Iš penkių šiuo metu aptarinėjamų pavardžių keturios yra demokratų gubernatorių. Kaip galimi pretendentai minimi Pensilvanijos gubernatorius Joshas Shapiro, Roy'us Cooperis iš Šiaurės Karolinos, Andy Beshearas iš Kentukio ir Timas Walzas iš Minesotos.

Penktasis – JAV senatorius Markas Kelly iš Arizonos, buvęs astronautas.

R. Cooperis, J. Shapiro ir M. Kelly kilę iš vadinamųjų svyruojančių valstijų, kurios ir nulemia rinkimų baigtį, o A. Beshearas antrą kadenciją dirba respublikonus linkusioje palaikyti Kentukio valstijoje.

J. Walzo Minesota yra panašios demografinės charakteristikos kaip ir pagrindinės Vidurio Vakarų kaimynės Mičiganas ir Viskonsinas.

Problemos su J. D. Vance'u

K. Harris viceprezidento atrankos procesas dar atidžiau stebimas atsižvelgiant į galimus iššūkius, susijusius su JAV senatoriumi J. D. Vance'u, D. Trumpo pasirinktu partneriu.

Respublikonas iš Ohajo, Jeilio teisės mokyklos absolventas, prisistatantis kaip darbininkų klasės atstovas, buvo pasirinktas dėl savo santykinio jaunumo ir karštos D. Trumpo gynybos, nors anksčiau kritikavo milijardierių.

Tačiau pastarosiomis savaitėmis knygos „Hillbilly Elegy“ autoriaus populiarumas smuko po to, kai vėl pasirodė prieštaringi seni vaizdo įrašai.

Viename klipe jis žemino žymias Demokratų partijos nares, pavadindamas jas „bevaikėmis moteriškėmis su katėmis“, tuo sukeldamas rinkėjų moterų, įskaitant kelias garsenybes, pasipiktinimą.

Tuo metu jo ankstesni komentarai apie tai, kad jis niekada nebalsuotų už D. Trumpą, kuris „niekada jo nemėgo“, tapo populiarėjančios dainos platformoje „TikTok“ akcentu.

„Pati nereikšmingiausia pareigybė“

J. Goldsteino nuomone, J. D. Vance'ą apsupusi sumaištis išryškina kandidato į viceprezidentus patikros proceso nesėkmę iš pagrindų.

„Manau, kad pirmieji klausimai turi būti tokie: ar jie gali įveikti patikros atranką? Ar tai yra patikimas prezidentas, pasirengęs nacionalinei scenai?“ – teigė jis.

Viena iš JAV viceprezidento pareigų – pakeisti prezidentą jo mirties ar atsistatydinimo atveju.

Iki šiol devyni viceprezidentai tokiomis aplinkybėmis užėmė prezidento postą. Vėliausią kartą taip nutiko 1974-aisiais, kai prezidento postą užėmė Geraldas Fordas (Džeraldas Fordas), dėl Votergeito skandalo atsistatydinus Richardui Nixonui (Ričardui Niksonui).

Konstitucijoje apibrėžtas viceprezidento vaidmuo yra gana ribotas, neskaitant to, kad jo verdiktas yra lemiamas JAV senatoriams kokiu nors klausimu balsams pasiskirsčius po lygiai.

Pirmasis JAV viceprezidentas Johnas Adamsas 1793 metais rašytame laiške žmonai karštai skundėsi dėl savo likimo: „Mano šalis išmintingai sugalvojo man pačią nereikšmingiausią pareigybę, kokią tik kada nors buvo sugalvojęs žmogus ar sugalvojusi jo vaizduotė.“