Laikote maistą plastikiniuose induose? Specialistai ragina tuoj pat mesti juos lauk

Lietuva
Freepik.com nuotr.
Etaplius.LT Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius

Turbūt kiekvienų namų virtuvėje rastume įvairių plastikinių indelių maistui laikyti. Į juos patogu susidėti maisto likučius, pietus į darbą, kai kurie net deda tokius indelius į mikrobangų krosnelę ir juose šildo maistą.

Nors tai patogu, tačiau kenksminga mūsų organizmui. Turbūt retas apie tai pagalvoja, bet kai kurios medžiagos, esančios plastikiniuose induose iš tikrųjų gali kelti realų pavojų žmonių, ypač – vaikų, sveikatai.

Ar žinojote, kad nėra gerai ilgą laiką gerti vandenį iš to paties plastikinio butelio? Taip yra todėl, kad plastifikatoriai ilgainiui iš taros patenka į jūsų gėrimą, taigi, kartu geriate kenksmingas chemines medžiagas. Tas pats pasakytina ir apie plastikinius indelius maistui. Juose laikomi produktai tai pat absorbuoja chemikalus iš plastiko.

Viena iš plastiko gamyboje naudojamų medžiagų, kuri niekada neturėtų liestis su maistu ar gėrimais, yra BPA. BPA arba bisfenolis A – tai kenksminga cheminė medžiaga, veikianti endokrininę sistemą, didinanti kai kurių hormonų gamybą, kartu slopindama kitų veiklą, skatina ankstyvą ląstelių žūtį ar net kaupiasi organuose. 

Tai tik keletas kenksmingų medžiagų, aptinkamų plastiko indeliuose:

  • Ftalatai: ši cheminė medžiaga, jei organizmas jos gauna dideliais kiekiais, gali būti kenksminga vyrų lytinių organų vystymuisi ir gali sukelti nutukimą bei širdies ir kraujagyslių ligas.
  • Perfluorangliavandeniliai (PFC): šios cheminės medžiagos gali paveikti skydliaukės sistemą ir vaisingumą.
  • Perchloratas: ši cheminė medžiaga veikia smegenų vystymąsi ir gali sukelti skydliaukės problemų.
  • Dirbtiniai dažikliai: buvo nustatytas ryšys tarp dirbtinių dažiklių ir ADHD (dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo sindromas). 

Taigi, nors plastikiniai indeliai patogūs ir nebrangūs, verčiau juos keisti stikliniais ar bambukiniais – jie atliks tą pačią funkciją, bet patausos jūsų sveikatą.