PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2018 m. Liepos 3 d. 16:55

L. Linkevičius paragino Lietuvos diplomatus visu balsu kalbėti apie Astravo atominės elektrinės keliamą grėsmę

Lietuva

URM nuotr.

Reporteris ViktorijaŠaltinis: Etaplius.lt


43998

Sveikindamas į metinį suvažiavimą susirinkusius Lietuvos diplomatijos atstovus užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius paragino ambasadorius visu balsu kalbėti apie Astravo atominės elektrinės keliamą grėsmę. Ši elektrinė statoma nesilaikant tarptautinių konvencijų ir esminių saugumo reikalavimų - tai matyti ir iš ką tik paskelbtų Astravo AE „streso testo“ rezultatų.

„Visi nurodyti trūkumai turi būti ištaisyti, visi tarptautiniai reikalavimai įgyvendinti. Tai turi tapti tolesnio ES ir Baltarusijos bendradarbiavimo sąlyga“, - sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.

Ministras paragino atkreipti dėmesį į Lietuvos ir Rusijos santykius. Pasak ministro, labiausiai nerimą kelia vis garsiau reiškiami siūlymai „atkurti santykius“ su Rusija, nors nei pašalinta tarptautinių sankcijų priežastis - Krymo aneksija, nei pradėti įgyvendinti Minsko susitarimai.

„Nelabai matau, kaip tokiomis sąlygomis ES užsienio politikos sprendimai galėtų būti priimami kvalifikuota dauguma“, - sakė ministras, reaguodamas į tarptautinėje erdvėje nuskambėjusius siūlymus ES užsienio ir saugumo politikoje atsisakyti vienbalsiškumo.

Daug dėmesio ministras skyrė transatlantiniams santykiams.

„Kartais nuskambantis klausimas, ką rinktis - JAV ar ES - iš pagrindų ydingas. Savo kelią Lietuva jau pasirinko. Mes esame Europos Sąjungoje. Tuo pačiu esame ir NATO nariai, laikome JAV savo strategine partnere ir esmine saugumo garantija“, - sakė ministras.

„Šiandien kaip niekad svarbu neskubėti, neprarasti kantrybės, remtis faktais ir laikytis pasaulinių taisyklių. Būtų klaida, jei problemoms, kurias pasaulyje kelia nesąžininga konkurencija, pavargtume ieškoti bendrų sprendimų“, - sakė L. Linkevičius.

„Mes - už stiprius transatlantinius ryšius, už stiprią Europą, kuri ne konkuruoja, o bendradarbiauja su Jungtinėmis Valstijomis. Tikrai neprisidėsime prie skaldymo, izoliavimosi politikos - ji žalinga ir Lietuvai, ir visai transatlantinei bendruomenei“, - pabrėžė Lietuvos diplomatijos vadovas.

Ministras atkreipė dėmesį, kad Lietuva šiandien įsitvirtinusi europinėse ir transatlantinėse bendradarbiavimo struktūrose.

„Galima ginčytis, kiek moderni, europietiška, demokratinė ir globali yra šių dienų Lietuva, bet absurdas būtų tvirtinti, kad ji - nemoderni, neeuropietiška, nedemokratinė ir neglobali“, - sakė L. Linkevičius.

Tuo pačiu jis pabrėžė, kad ne krypties, o kokybės klausimas šiandien prašosi daugiausiai dėmesio, ir paragino diplomatus išlikti „valstybės avangardu“.

Taip pat ministras paragino ambasadorius ginti vertybėmis ir taisyklėmis grįstą tarptautinę sistemą ir siekti aiškesnio reglamentavimo ten, kur valstybių santykiai išlieka neapibrėžti.

„Manau, kad demokratinėmis vertybėmis ir taisyklėmis pagrįsta tarptautinė tvarka yra mūsų valstybės pamatinis interesas. Ji kur kas naudingesnė nei sistema, kurioje viešpatauja stipresniojo teisė, laukiniai galios principai“, - sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.

L. Linkevičius atkreipė dėmesį į Lietuvos sėkmingas pastangas diegti tarptautines taisykles ir bendradarbiavimą tokiose srityse kaip kova su kibernetinėmis ir hibridinėmis grėsmėmis, dezinformacija ir propaganda. Neseniai Lietuva pasiūlė kurti ir bendrus ES išorinės sienos standartus, kad būtų lengviau kovoti su migracijos iššūkiais.

Kita vertus, ministras pabrėžė pareigą patiems laikytis taisyklių ir prisiimtų įsipareigojimų - pradedant krašto apsaugos finansavimu ir baigiant kolektyvine gynyba. Šiandien matoma didelė pažanga stiprinant NATO kolektyvines pajėgas Baltijos regione, ugdant pasirengimą atremti naujus iššūkius.

Lietuvos diplomatinių atstovybių - ambasadų ir konsulatų - vadovai kasmet renkasi Vilniuje aptarti aktualių užsienio politikos klausimų, rengiami jų susitikimai su šalies vadovais, verslo ir kultūros bendruomene.

Šiemetinis diplomatinių atstovybių vadovų susitikimas vyksta liepos 2-5 dienomis.

Paulina Levickytė (ELTA)