PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2022 m. Rugsėjo 23 d. 18:02

L. L. Andrikienė ragina pasmerkti į Donbasą vykstančius A. Paleckio šalininkus: Rusija šių „referendumų“ datą paankstino neatsitiktinai

Lietuva

Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkė Laima Andrikienė. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Gailė Jaruševičiūtė-MockuvienėŠaltinis: ELTA


246640

Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkė Laima Liucija Andrikienė teigia, kad Rusija spalio 3-ąją planuotus vadinamuosius „referendumus“ užimtose Ukrainos teritorijose paankstino neatsitiktinai. Politikė atkreipia dėmesį, kad Ukrainai vykdant žaibišką kontrpuolimą Kremliui surežisuotų „referendumų“ reikia dėl to, jog paskelbus užimtas teritorijas Rusijos dalimi būtų galima savo teritorijas bandančius atsiimti ukrainiečius kaltinti atakuojant Rusijos teritoriją. Tokiu atveju, pasak L. L. Andrikienės, Rusija skelbtųsi neva turinti laisvas rankas gintis visomis įmanomomis priemonėmis, tame tarpe ir branduoliniu ginklu.

Politikė taip pat ragina viešai pasmerkti į šiuos „referendumus“ vykstančius už šnipinėjimą Rusijai nuteisto Algirdo Paleckio šalininkus. Pasak L. L. Andrikienės šie asmenys yra Lietuvos gėda.

„Įvertinus situaciją, kad sėkmingai vyksta Ukrainos kariuomenės kontrpuolimas ir kad rusai yra spaudžiami link savo sienos, matyt, nutrata nelaukti ir pasitelkta ir dalinė mobilizacija, tie vadinami pseudo referendumai prasideda. Ir tikslas yra vienas – po tų taip vadinamų referendumų jie paprašys prisijungti prie Rusijos federacijos ir taip rengiamasi tų Ukrainos dalių aneksijai“, - Eltai teigė L. L. Andrikienė.

Politikė svarsto, kad Rusijai šių pseudo referendumų skuba reikalinga dėl to, kad Ukrainai bandant susigrąžinti užgrobtas teritorijas šalis agresorė galėtų skelbtis apie neva ukrainiečių atakas prieš Rusijos Federaciją. L. L. Andrikienė akcentuoja, kad tokiu atveju Rusija galėtų bandyti legitimizuoti grasinimus dėl branduolinio ginklo panaudojimo.

„Jau dabar yra sakoma, kad kai jie prisijungs šias teritorijas prie Rusijos Federacijos, tai Ukrainos kariuomenės atakos, Ukrainos kariuomenės stūmimas iš savo teritorijos bus traktuojamas kaip agresija prieš Rusijos federaciją ir tada Rusija jau neva turės laisvas rankas gintis visom įmanomomis priemonėm, tame tarpe panaudoti ir branduolinį ginklą“, - sakė L. L. Andrikienė.

„Kai vyksta Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja, kur Rusijos karas prieš Ukrainą neabejotinai yra pats svarbiausias prioritetas, tokie signalai yra mums visiems siunčiami“, - atkreipė dėmesį ji.

Užsienio reikalų komiteto pirmininkė akcentuoja, kad šioje situacijoje kaip niekad yra svarbi visokeriopa parama Ukrainai.

„V. Putinas turi būti sustabdytas, Rusija turi būti sustabdyta Ukrainoje. Jie nesustos patys, juos reikia sustabdyti ir tam mes turime rasti reikiamus instrumentus. Ir tie instrumentai yra, viena vertus, visa įmanoma parama Ukrainai: karinė, diplomatinė, politinė, finansinė, humanitarinė. Antra vertus, kita dalis yra visas įmanomas, kokį tik galime padaryti, spaudimas Rusijai“, - sakė parlamentarė.

„Ir ypač svarbu teikti karinę pagalbą Ukrainai, kad ji galėtų vykdyti šią kontrataką, kuri labai dramatiškai ir staigiai keičia padėtį. Neatsitiktinai Rusija nelaukia tos savo paskelbtos lapkričio 3-os ir dabar rengia savo tuos pseudo referendumus rugsėjo pabaigoje. Ji skuba ir supranta, kad jie karą pralaimėjo, jie savo tikslų nepasiekė“, - pridūrė ji.

L. L. Andrikienė taip pat atkreipia dėmesį, kad Lietuvos Seimas buvo pirmasis priėmęs dėl Rusijos organizuojamų neteisėtų referendumų.

„Lietuvos Seimas pasakė, kad šie planuojami surengti „referendumai“ yra aiškus tarptautinės teisės, Jungtinių Tautų chartijos ir Ukrainos Konstitucijos pažeidimas. Mes pareiškėme, kad niekada nepripažinsime jų rezultatų. Mes raginame tarptautinę bendruomenę taip pat priimti, išreikšti savo labai aiškią poziciją, dar kartą įspėt valstybę agresorę – Rusijos Federaciją, jos aukščiausią politinę vadovybę neorganizuoti ir nevykdyti laikinai okupuotose Ukrainos teritorijose neteisėtų referendumų, kurie neturės jokios teisinės galios“, - akcentavo politikė.

„Ir nepripažinti jų, kaip ir visokių kitokių, liaudies valios „išreiškimo“ formų laikinai okupuotose Ukrainos teritorijose, taip pat nepripažinti Rusijos Federacijos pasų, kurie išduodami okupuotuose Ukrainos regionuose Ukrainos piliečiams. Ir taip pat taikyti sankcijas Rusijos Federacijai už tokių neteisėtų referendumų organizavimą laikinai okupuotose Ukrainos teritorijose“, - taip pat pažymėjo ji.

Mato erdvės naujoms sankcijoms Rusijai

Visgi politikė pripažįsta, kad reaguojant į Rusijoje pradėtą mobilizaciją bei šalies agresorės organizuojamus „referendumus“ laikinai okupuotose Ukrainos teritorijose, būtina kalbėti apie sankcijų gilinimą.

„Mes apie jas kalbame ir savo rezoliucijoje. Bet tai turi svarstyti ES ir nedelsdama. Ir jei Rusija galvoja, kad tokiu būdu užsiims kažkokią patogesnę poziciją būsimose derybose dėl karo veiksmų nutraukimo ar panašiai, tai to nebus“, - pabrėžė ji.

Nepaisant to, kad Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas ragina ne svarstyti naujas spaudimo priemones Rusijai, o jas iki metų pabaigos atšaukti, politikė mano, jog erdvės kalbėti apie naujas sankcijas yra.

„Aš manau, kad yra erdvės kalbėti apie sankcijų gilinimą, apie sankcionuojamų asmenų rato plėtimą. Vengrijos pozicija, kuri yra V. Orbano lūpomis reiškiama, yra akivaizdi išimtis formuojant ES poziciją. Ir galų gale, kiek mūsų patyrimas rodo, tam tikras iniciatyvas paskelbiant Vengrija pritaria toms bendroms sankcijoms“, - sakė L. L. Andrikienė.

„Žiūrėsime, kaip vyks šiuo atveju, bet kuo daugiau ES valstybių narių pasakys, pareikš savo labai aiškią poziciją ir dėl „referendumo“, ir dėl pasų dalijimo, ir dėl būtinumo trauktis Rusijos kariuomenei nieko nelaukiant iš Ukrainos teritorijos, šis spaudimas vis tiek savo darbą atliks“, - pridūrė ji.

Apie Paleckio šalininkų vykimą stebėti „referendumų“: tai yra gėda

Politikė įvertino ir už šnipinėjimą Rusijai nuteisto Algirdo Palecko šalininkų vykimą į Donbasą stebėti „referendumų“. Pasak jos, šių asmenų elgesys yra gėdingas, todėl šioje situacijoje labai svarbu visuomenės pasmerkimas.

„Mes matėme ir praeityje, kai, pavyzdžiui, Rusija organizavo Kryme pseudo referendumą ir panašius dalykus, Latvija turėjo savo atstovą neva stebėti vykusį, iš Estijos taip pat kažkas neva vyko. Dabar taip pat jau turime, kaip suprantu, ir iš Lietuvos. Tai yra gėda“, - teigė L. L. Andrikienė.

„Mes gyvename laisvoje šalyje, kiekvienas laisvas reikšti savo mintis, savo politinę poziciją, bet šitoks veikimas suvokiant, kad tai yra tarptautinės teisės pažeidimas, apskritai įvertinant situaciją, Rusijos brutalią agresiją prieš suverenią Ukrainą, tai yra gėda. Ir ar turėtų tokie asmenys būti patraukti atsakomybėn pagal įstatymus, aš tai palieku teisininkus. Bet, manau, kad yra labai svarbus apskritai visuomenės požiūris į tokius žmones ir moralinis pasmerkimas“, - pridūrė ji.