PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2024 m. Lapkričio 25 d. 15:04

Kviečiame į nemokamą išskirtinį kino seansą „Tai tokios Kalėdos“ Šiauliuose

Šiauliai

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


330840

Tai kitoks filmas apie Kalėdas, padėsiantis prisiminti tikrąją jų dvasią, atidžiau pažvelgti į šalia esantį ir jautriau į save patį. Renginys vyks lapkričio 27 d., 17.30 val., Šiaulių fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140). Registracija nereikalinga.

Žiūrovų laukia lietuviškai įgarsintas festivalio „Nepatogus kinas“ projekto NK-DOKU katalogo filmas „Tai tokios Kalėdos” (rež. Ken Wardrop, 2023 m., 86 min.). Humoro nestokojanti juosta seka penkis personažus bei labai skirtingas jų patirtis laukiant ir švenčiant Kalėdas mažame Airijos miestelyje. Už blizgučių ir kaspinų fasado dažnai slepiasi daug sunkesnė realybė, – šventiniai ritualai ir rūpesčiai toli gražu ne visiems vienodai artimi, – o sekamos istorijos atveria tikrąjį žmogiškumo veidą, kupiną atjautos ir supratingumo.

Dalintis patirtimi svarbu

Po filmo peržiūros vyks susitikimas ir diskusija su „Žvelk giliau“ psichikos sveikatos ambasadoriais – žmonėmis, kurie atvirai ir noriai dalinasi patirtimi apie psichikos sveikatos sunkumus savo arba artimųjų gyvenime. Pokalbyje dalyvausianti ambasadorė Monika kviečia būti jautresnius ir nustoti komentuoti, ką ir kiek kiti valgo ar kaip atrodo: „Aš žinau, ką reiškia valgymo sutrikimų turinčiam žmogui sėsti prie gausiai vaišėmis nukrauto stalo“. Kitas diskusijos dalyvis Egidijus atviras: „Dešimtmečius gyvenome kultūroje, kur „vyrai neverkia“, „depresija serga tik moterys“. Iš savo patirties galiu pasakyti, kad vyrai stiprūs, bet irgi palūžta. Jeigu išgirdęs mano istoriją bent vienas žmogus išdrįs kreiptis pagalbos, būsiu labai laimingas“.

Lietuvoje – daugiau nei 130 ambasadorių

Pasak antrus metus Šiauliuose „Žvelk giliau“ psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyvą koordinuojančios Astos Ivoškienės, kalbėjimas apie psichikos sveikatos sunkumus atskleidžia, kad su jais susiduria įvairūs žmonės, nepaisant jų amžiaus, išsilavinimo ar statuso. „Dalijimasis savo išgyventa psichikos sveikatos sunkumų patirtimi yra galimybė įgyti daugiau pasitikėjimo savimi, būti išgirstam (-ai) bei padėti kitiems geriau suprasti save. Šiuo metu Lietuvoje yra daugiau nei 130 ambasadorių, iš kurių 11 aktyviai veikiančių esu subūrusi Šiauliuose,“ – sako ji.

Gvildentos diskriminacijos ir psichikos sveikatos stigmos temos

Filmo peržiūra ir diskusija bus užbaigtas 2024-aisiais „Žvelk giliau“ iniciatyvos organizuotų ir vykdytų renginių maratonas. A. Ivoškienės suburta ambasadorių komanda daugiausiai dėmesio šiais metais skyrė senyvo amžiaus gyventojų, mokinių, ugdymo įstaigų pedagogų ir vadovų bei verslo atstovų psichikos sveikatos stigmos ir diskriminacijos temoms gvildenti.

Kviečia prisijungti prie ambasadorių

Psichikos sveikatos iniciatyvos koordinatorė Šiauliuose A. Ivoškienė kviečia susisiekti su ja el. paštu asta.ivoskiene@sveikatos-biuras.lt ir daugiau sužinoti, o gal ir prisijungti prie jos ambasadorių komandos ir jus, jeigu:

1. Esate pats (ar jūsų artimieji) susidūrę (anksčiau ar dabar) su psichikos sveikatos iššūkiais bei patyrę dėl jų nepriėmimą, atstūmimą, išankstinį aplinkinių nusistatymą, socialinę izoliaciją ar kitokį netinkamą visuomenės elgesį dėl savo psichikos sveikatos sunkumų ar sutrikimo;

2. Galite ar norite pabandyti sau tinkama forma šia savo patirtimi pasidalinti renginiuose, tinklalaidėse, socialiniuose tinkluose ir pan.;

3. Jums rūpi jūsų ir kitų žmonių psichikos sveikata ir manote, jog vis dar per mažai atvirai kalbamės apie psichikos sveikatos sunkumus;

4. Norite būti išgirsti ir turėti saugią bendruomenę bei susitikimus su kitais ambasadoriais Šiauliuose ir kituose miestuose.

***

@Žvelk giliau Psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyvos tikslas – įgalinti asmenis, patyrusius arba patiriančius psichikos sveikatos sunkumų savo ar savo artimųjų gyvenime tapti psichikos sveikatos ambasadoriais ir dalintis patirtimi savo bendruomenėse.

***

Projektą Šiaulių mieste įgyvendina Dramos terapijos asociacija kartu su Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuru „Sveikas saulės miestas“

Projekto organizatorius – Higienos instituto Psichikos sveikatos centras

Projektą finansuoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija

Daugiau informacijos: zvelkgiliau.lt

#ŠIAULIAI#FILMAS#ŽVELK GILIAU