Kviečia pirmasis Utenos regiono perkusijos ir džiazo festivalis

Kviečia pirmasis Utenos regiono perkusijos ir džiazo festivalis
Utena
Organizatorių nuotr.
Reporteris Monika Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Rugpjūčio 26 d. 18.20 val. Dauniškio ežero terasos scenoje, Aušros g. 41 A, įvyks pirmasis Utenos regiono perkusijos ir džiazo festivalio atidarymo renginys. Festivalio siela, įkvėpėjas ir krikštatėvis – vienas ryškiausių ir savičiausių Lietuvos džiazo ir improvizacinės muzikos perkusininkų bei būgnininkų Arkadijus Gotesmanas. „Man patinka kurti, atrasti, man patinka viskas, kas vadinasi gera muzika, geru kinu, teatru ir džiazu“, – tvirtina Arkadijus Gotesmanas.

A. Gotesmano domėjimasis Molėtų krašto muziejuje saugomu istoriniu kunigaikščių Giedraičių timpanu lėmė regiono perkusijos ir džiazo festivalio idėją.

Utenoje gros garsiojo džiazo kvarteto muzikantai – Petras Vyšniauskas, Vytautas Labutis, Eugenijus Kanevičius, Arkadijus Gotesmanas. Tai – kvartetas, kuris papuoštų net ir pačių prestižiškiausių Europos bei pasaulio džiazo festivalių programas. Kiekvienas šios ketveriukės narys – tai Lietuvos džiazo legenda, svariai prisidėjusi ir prisidedanti ne tik prie nacionalinės, bet ir regiono ar net visos Europos džiazo istorijos formavimosi. Žiūrovų dėmesiui parengta improvizacinė programa „Tostas“.

Vytautas Labutis į sceną lips ir su savo mokiniais: Vakariu Verbicku, Domu Dringeliu, Motiejumi Smetona.

Scenoje taip pat skambės Astoro Piazzolos argentinietiškas tango su Vytauto Mačernio sonetais. Atlikėjai: Utenos trio – Zita Lukošiūnienė (fortepijonas), Renata Buzėnaitė (akordeonas), Gediminu Kaušyla (birbynė) ir skaitovas Erikas Druskinas.

Utenos regiono perkusijos ir džiazo festivalio pirmosios dienos programą užbaigs šiuolaikinio šokio spektaklis / kūno instaliacija-performansas „Pokalbis su Sauliumi ir Alex“. Šokėjai: Ugnė Kavaliauskaitė ir Paulius Prievelis.

2021 rugpjūčio 28 d. 19 val. Molėtų kultūros namų lauko scenoje (Inturkės g. 4) Utenos regiono perkusijos ir džiazo festivalio uždarymo renginys. Kartu su Arkadijumi Gotesmanu festivalyje dalyvauja vienas ryškiausių šiuolaikinio poezijos pasaulio balsų, apdovanotas ne viena premija poetas Gytis Norvilas. „Poezija turi būti aitri, nepatogi, turi erzinti, neduoti ramybės nei pačiam autoriui, nei skaitytojui, nei pačiai kalbai. Turėtų ir guosti, turi guosti, priglausti, o guosti gali, mano supratimu, tik atimdama paskutinę viltį, kitaip tariant iliuzijas, fantomus, kurie daugina kančią. Turiu pasakyti ir tai, jog nežinau, ar esu poetas, tai visai man nesvarbu, nenoriu to sureikšminti ir susireikšminti.“– rašo poetas, vertėjas, eseistas, kultūros savaitraščio „Literatūra ir menas“ vyriausiasis redaktorius Gytis Norvilas.

Naujojoje Molėtų kultūros pastato lauko scenoje Gyčio Norvilo poezija kalbėsis su Arkadijaus Gotesmano perkusija. Paskutinį vasaros šeštadienį turėsime galimybę kartu su atlikėjais būti poetinėje-muzikinėje kompozicijoje „Akla valtis: iš slaptų sodininko užrašų“.

Užbaigs festivalį garsus džiazo duetas: Vytauto Labučio – saksofonai, elektronika – ir Eugenijaus Kanevičiaus – kontrabosas;

Muziejinis timpanas: nuo mūšio lauko iki muzikinės scenos. Garsiausias Lietuvos perkusininkas Arkadijus Gotesmanas pristatys bene patį rečiausią ir archajiškiausią Lietuvoje muzikos instrumentą – timpaną. Tokio eksponato net Valdovų rūmai neturi, o štai Molėtų krašto muziejaus padalinyje – Videniškių vienuolyne – eksponuojamas. Projektuojama galimybė išgirsti timpano skambesį.

Istoriškai ir geografiškai susiklostė instrumentų grojimo būdai, paskirtis; timpanais buvo siunčiami informaciniai signalai, net mūšio metu, atliekami religiniai ritualai, pritariama dainoms, skelbiamas karas priešui. Šių laikų muziejinis eksponatas, praradęs ritualinę prigimtį, tapo kūrybingų atlikėjų improvizaciniu šaltiniu bei Utenos regiono perkusijos ir džiazo festivalio idėjos šaltiniu.

Perkusijos ir džiazo festivalis Utenoje ir Molėtuose – tai iš dalies Extended technique idėjų festivalis, kelionė į šių dienų autorinės rašytinės ir improvizacinės, perkusinės ir džiazo muzikos pasaulį.