REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Balandžio 11 d. 09:52

Kupiškio rajono ūkininkai informuoti apie apsisaugojimą nuo sukčių

Panevėžys

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


34157

Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kupiškio rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Viktorija Aelita Budrienė susitiko su nevyriausybinės organizacijos Salamiesčio ūkininkų padalinio nariais. Ji informavo gyventojus apie kriminogeninę situaciją Kupiškio rajone, apie internetinių, telefoninių, prekybinių sukčiavimų atvejų ypatybes ir apsisaugojimo būdus, apie policijai teikiamos informacijos būdus.

Pareigūnė kalbėjo, kad vienas iš elektroninio sukčiavimo būdų yra sukčių siunčiami elektroniniai laiškai, kuriais žmonės viliojami nesamu palikimu iš užsienio. Rekomenduojama netikėti tokiais laiškais. Atsakius į tokį laišką, galimi keli variantai – antrajame laiške sukčius paprašys pervesti jam tam tikrą pinigų sumą, reikiamą dokumentams tvarkyti ir mokesčiams sumokėti, arba žmogaus elektroninio pašto dėžutė bus pilna virusų.

Dar vienas būdas – tai banko klientams elektroniniu paštu siunčiamos fiktyvios žinutės. Prisidengus banko vardu, sukčiai siekia suklaidinti gyventojus ir gauti jų asmeninius bankininkystės prieigos duomenis. Klientai gauna panašaus turinio pranešimą: „Brangus kliente, atkreipkite dėmesį, kad jūsų elektroninės bankininkystės sąskaitos galiojimo laikas baigėsi. Kad būtų galima toliau naudotis paslaugomis spauskite čia“. Pranešimo tekste pateikiama fiktyvi nuoroda. Neatidarykite jokių žinutėje esančių nuorodų ir pridėtų dokumentų, neatskleiskite interneto banko ar mokėjimo kortelių duomenų.

Elektroniniu paštu gali būti sukčių siunčiami laiškai-virusai. Elektroniniu paštu siunčiami laiškai, kuriuos atidarius kompiuteryje pradeda veikti kenkėjiškos programos, „vagiančios“ informaciją iš kompiuterio. Tokiu būdu bandoma išgauti prisijungimo prie interneto banko duomenis.

Pareigūnė pasakojo, kad gali būti sukčiaujama mokėjimo kortelėmis, kai kortelių duomenys nukopijuojami. Ragino niekam neatiduoti į rankas savo mokėjimo kortelės. Sukčiai, paėmę jūsų mokėjimo kortelę, gali specialiu aparatu nuskaityti magnetinėje juostelėje esančią informaciją, pasidaryti kortelės kopiją ir vėliau ja atsiskaitinėti.

Sukčiai sukuria netikras elektroninių parduotuvių svetaines, kurių vaizdas dažniausiai nesukelia įtarimų, nes adresas ar pavadinimas gali būti panašūs į žinomų elektroninių parduotuvių adresus, o pirkėjai viliojami didelėmis nuolaidomis. Tokiose parduotuvėse pirkimo procesas gali atrodyti sklandus, tačiau prekių ar paslaugų asmenys negauna. Dažniausiai tokių parduotuvių padaugėja švenčių laikotarpiu.

Sukčiai apsimeta įmonių verslo partnerių atstovais ir, prisidengę veikiančios įmonės vardu, pradeda susirašinėti su tos įmonės verslo partneriais ir, pavyzdžiui, imituoja produkcijos užsakymą arba paslaugų teikimą. Jiems paranku tai, kad užsakymo sąlygas įmonės dabar dažnai suderina ir patvirtina elektroniniu paštu nė karto nepabendravusios telefonu ir nesusitikusios gyvai. Todėl įmonei atlikus sąskaitos apmokėjimą ar išsiuntus prekes, sukčiai dingsta, nes sutarimas dėl paslaugų ar prekių užsakymo buvo fiktyvus.

Sukčiai siunčia žinutes, pranešančias apie milžiniškus ir netikėtus laimėjimus loterijose Norinčiajam atsiimti laimėjimą, tereikia paskambinti žinutėje nurodytu loterijos agento telefonu. Jis tariamai užtikrins, kad gausite laimėjimą. Pirmiausia reikalaujama sumokėti „keletą mokesčių“, kuriuos auka moka tol, kol supranta, jog yra apgaudinėjama. Taip pat sukčiai įtikina paskambinti gerokai didesnio tarifo telefono numeriu. Apgavystės tikslui pasiekti gali būti siūlomos geresnės paskolos sąlygos, netikėtos tariamos „problemos“. Sukčiai pristeigia vienadienių įmonių, neretai užregistruotų asocialių asmenų vardais, ir turi sutartis su ryšio operatoriais didesnio tarifo numeriams.

Policija primena: patikimai saugokite savo asmeninę bankininkystės informaciją ‒ atminkite, kad visi interneto banko prisijungimo rekvizitai (vartotojo ID, slaptažodžiai, saugumo kortelių kodai) ir duomenys apie mokėjimo korteles yra jūsų sąskaitų banke raktas. Kas kiek laiko patikrinkite savo lėšų balansą sąskaitoje.

Policija ragina gyventojus apie pastebėtus įtartinus įvykius pranešti telefonu 112 arba anoniminiu Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato pasitikėjimo telefonu
(8 45) 503 333, taip pat per policijos elektroninių paslaugų sistemą www.epolicija.lt.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA