PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Virtuvė2024 m. Lapkričio 10 d. 20:21

Kuo skiriasi paprasta citrina nuo žaliosios?

Lietuva

Abie­jų cit­ri­nų sul­tis ga­li­ma sėk­min­gai nau­do­ti tiek dar­žo­vių, tiek vai­sių sa­lo­tų pa­da­žams, ne­tgi ma­ri­na­tams. (Pixel-shot.com nuotr.)

Pranešimas spaudaiŠaltinis: Etaplius.LT


327796

Geltonosios ir žaliosios citrinos pakaitinis naudojimas virtuvėje nėra nieko neįprasto. Tačiau, nors abu šie vaisiai priklauso tai pačiai rūtinių augalų šeimai, jie pasižymi šiek tiek skirtingomis skoninėmis ir maistinėmis savybėmis.

Tiek geltonoji, tiek žalioji citrina yra rūgštaus skonio, įvairiapusio kulinarinio pritaikymo ir įspūdingų maistinių savybių turintys vaisiai. Jų abiejų lopšys yra Azija – manoma, kad senovėje jie buvo auginami Kinijoje. Įdomu tai, kad geltonųjų citrinų iš rūtinių šeimos augalų, kurios yra padariusios didžiausią karjerą, šioje šalyje praktiškai nebeaptinkama.

Reikalingas klimatas

To priežastis glūdi skirtingose auginimo sąlygose. Citrinos geriausiai auga šiltame klimate, joms taip pat reikia pakankamai saulės šviesos. Kita vertus, žaliosios citrinos yra reiklesnės, nes jų auginimas pelningiausias tropiniame ir subtropiniame klimate.

Išvaizda ir skonis

Bendras abiejų vaisių vardiklis – rūgštus ir burną „sutraukiantis“ skonis. Tačiau ir skirtumai yra aiškiai pastebimi. Geltonosios citrinos skonis švelnesnis ir saldesnis, o žaliosios – ryškesnis ir kartesnis. Lyginant jų išvaizdą, skirtumą nesunku pastebėti. Stora, intensyviai geltona odelė ir pailga forma yra citrinos ypatybė. O žaliosios citrinos yra mažesnės, apvalios ir pasižymi plonesne, žalia odele. Dėl odelės plonumo ir pažeidžiamumo jos ne taip gerai atlaiko tolimą ir ilgą transportavimą, todėl tai irgi prisidėjo prie mažesnio jų populiarumo nei geltonosios giminaitės.

Naudingos savybės

Citrinų nauda organizmui žinoma jau šimtmečius. Dar XVIII a. Anglijos laivynas įvedė kasdienį citrinų sulčių davinį kiekvienam jūreiviui, apsaugantį nuo jūreivių rykštės – skorbuto. Vaisiai buvo naudojami kaip priemonė nuo šios varginančios ligos dar prieš atrandant vitaminą C.

Ryški geltona citrina laikoma pagalbos nuo pirmųjų peršalimo ar gripo simptomų simboliu. Taip yra dėl solidžios vitamino C dozės – iš vieno vaisiaus išspaustos sultys patenkina šios svarbios medžiagos paros poreikį. Be to, joje yra tokių svarbių elementų kaip: kalis, natris, kalcis ir magnis, vitaminų A, B ir E.

Žaliosios citrinos maistinės vertės panašios, tačiau reikia pripažinti, kad ištekliai skurdesni. Visgi tai nereiškia, kad šis vaisius neturi teigiamo poveikio žmogaus organizmui. Žaliosios citrinos taip pat organizmui parūpina antioksidantų, turi ir vitamino C, nors ir mažiau.

Panaudojimas virtuvėje

Gaminant maistą, abi citrinas galima naudoti kaip alternatyvą viena kitai, tačiau nepamirškite, kad žalioji yra rūgštesnė ir turi šiek tiek kartumo poskonį. Ji dažniau naudojama aštriems patiekalams subalansuoti, ypač Azijos, Meksikos virtuvėse.

Abiejų citrinų sultis galima sėkmingai naudoti tiek daržovių, tiek vaisių salotų padažams, netgi marinatams. Jomis verta apšlakstyti keptą žuvį ar jūros gėrybes, nors, pasak gurmanų, šiuo atveju tinkamesnė geltonoji citrina.

Tad skirtumai nors ir subtilūs, norint gauti tobulą rezultatą, verta į juos atsižvelgti.