PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2024 m. Spalio 14 d. 14:02

Kultūros projektas Ignalinoje beveik baigėsi

Ignalina

Ignalinos rajono savivaldybės nuotr.

Lina KovalevskienėŠaltinis: Ignalinos rajono savivaldybė


323795

Ignalinos rajono savivaldybės administracijos vykdomas tarptautinis projektas ,,Europos kultūra: visi skirtingi, visi lygūs" eina į pabaigą.

Trys dienos (spalio 9-11 d. ) buvo skirtos projekto komandos atstovų iš Ignalinos ir Daugpilio (Latvija) mokymams bei pažintinėms ekskursijoms. Projekto tematika – kultūrinių veiklų ir profesionaliojo meno pristatymo įvairovė, meno rezidencijų, plenerų organizavimas, lyčių lygybės ir diskriminacijos klausimai. Projekte dalyvauja Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Čekijos, Prancūzijos atstovai. Meno veiklos, susitikimai vyko visose šalyse.

Palangoje vykusius mokymus apie lyčių lygybę ir diskriminaciją, jų pasireiškimus ir atpažinimą vedė Moterų informacijos centro valdybos pirmininkė doc. Dr. Giedrė Purvaneckienė. Apie kultūros suvokimą ir lyčių kultūroje aspektus kalbėjo teisininkas, Žmogaus teisių koalicijos valdybos narys Artūras Rudomanskis.

Lyčių lygybė – tai vienodos galimybės abiejų lyčių asmenims siekti savo norų, svajonių, įgyvendinimo, siekti karjeros, gauti vienodą atlygį už tą patį darbą, turėti vienodą visuomeninę galią. Pastebėta, kad žmogaus laimingumo jausmas priklauso nuo jo saviraiškos lygio. Kuo mažiau patiriama saugumo, meilės ir pagarbos šeimoje, visuomenėje, tuo mažiau saviraiškos galimybių.

Nuo gimimo mes keliaujame per kultūrinį savęs suvokimą, socializaciją, padedančią orientuotis, keisti mąstymą ir aplinkoje įsigalėjusias nuostatas bei stereotipus. Stereotipai verčia mus teisti kitus, dažnai pateikia iškraipytą vaizdą ir, žinoma, įtakoja lyčių lygybės suvokimą. Kalbėta apie biologinę ir socialinę lyties sampratą. Biologiškai abi lytys skiriasi ir jos negali būti vienodos.

Kitas dalykas – buvimas visuomenėje. Ir vyrai, ir moterys turi būti vienodai gerbiami, turėti vienodas galimybes. Tai ir yra socialinės lyties samprata (Gender (angl.) - giminė, lytiškumas). Ji minima Stambulo konvencijoje, kurią politikai naudoja įvairioms savo teorijoms skleisti. Ir tos propagandos šaknys – Rusijoje. Latvijoje ši konvencija ratifikuota. Dėstytoja klausė latvių: ,,Kasgi Latvijoje blogo nutiko? ". Europos komisija priėmė direktyvą, kuri visiškai atkartoja Stambulo konvencijos nuostatas. Ir ją Lietuvai visgi reikės įgyvendinti.

Laisvu nuo mokymų metu organizuota įdomi kultūrinė-pažintinė programa. Pirmąją dieną projekto komandos nariai dalyvavo pasaulinio garso dailininko litvako Marko Šagalo keramikos darbų ir tekstilės parodos „Marc Chagall. Gimtinės ilgesys. Keramika ir gobelenai“ atidaryme Palangos gintaro muziejuje. Ekspozicijoje pristatoma aštuoniolika M. Šagalo keramikos dirbinių – lėkštės, ąsočiai, vazos ir trys meistrės Yvette Cauquil-Prince gobelenai, austi pagal Šagalo eskizus. Apie parodą pasakojo muziejaus direktorė dr. Sigita Bagušaitė-Talačkienė, svečiai iš Prancūzijos. Nidoje buvo aplankytas Tomo Mano namas-muziejus.

Spalio 10 d. Klaipėdoje aplankyta viešoji įstaiga ,,Kultūros fabrikas". Jo steigėja – miesto savivaldybė (anksčiau čia buvo tabako fabrikas). Įstaiga užsiima kūrybinių industrijų plėtojimu (meno inkubatorius, patalpų nuoma biurams), yra kino, teatro ir konferencijų salės, galerija, kavinė, virtualios realybės ir poilsio erdvės (iš viso 4 000 kv. m.). Kultūros fabrike įsikūrę keli maži teatriukai, baleto mokyklėlė, ,,Stand up" grupė. Patalpas nuomoja ir savo verslą vysto keletas kultūrines paslaugas teikiančių įstaigų, meno kūrėjų.

Spalio 11 dieną domėtasi Dailės akademijos Nidos meno kolonijos veikla. Nidoje, netoli jūros, buvusiuose sandėliuose, įrengtos erdvios patalpos mokymuisi, studentų praktikoms, meno rezidencijoms, plenerams ir kitoms kultūrinėms veikloms. Čia vienu metu galima priimti apie 110 žmonių – poilsiui, darbui, kūrybai.

Darbuotoja Nomeda pasakojo, kad menininkai iš įvairių šalių mielai atvyksta čia reziduoti ir labai pamilsta šią vietą. Meno kolonijoje yra puiki biblioteka, paskaitų auditorijos, salės parodų, knygų pristatymui, taip pat virtuvė, valgyklėlė, smagios lauko terasos. Neseniai viešėjo ir spektaklius kūrė teatralai iš Latvijos. Dabar laukiama didžiulė grupė studentų ir dėstytojų iš Olandijos meno instituto, kuris nuomos visas erdves. Apsigyvenę menininkai įsipareigoja išvažiuodami padaryti savo kūrybos pristatymą ar parodą visuomenei. Taip nuolat keičiasi renginiai, geriau pažįstama Europos kultūra.

Pamatyti tokias modernias, patrauklias kultūros įstaigas buvo tikrai įdomu ir naudinga, kadangi puoselėjama idėja kažką panašaus sukurti ir Ignalinos rajone. Tam tinkamų patalpų tikrai yra. Na, o projekte ,,Europos kultūra: visi skirtingi, visi lygūs" dar liko vienas darbas – apšviesti miško parke prie Palaukinio ežero eksponuojamus paveikslus. Jie buvo nutapyti ir miestui dovanoti Ignalinoje vykusio plenero metu.

#KULTŪRINIS PROJEKTAS#IGNALINA#LYČIŲ LYGYBĖ#NIDA#PALANGA
#KLAIPĖDA#ERDVĖS