Kultūros paveldo departamente įvairių institucijų atstovai buvo pakviesti diskusijai dėl galimybių atstatyti Dubingių pilį

425010391_700588495579469_8825955581414582934_n
Molėtai
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Molėtų rajono savivaldybė

Ketvirtadienį Kultūros paveldo departamente įvairių institucijų atstovai buvo pakviesti diskusijai dėl galimybių atstatyti Dubingių pilį. Dubingiai – Radvilų giminės ištakos, o pati pilis turėjo tapti svarbiausia Radvilų giminės rezidencija.

Piliavietėje šiandien yra Radvilų giminės panteonas, kur perlaidoti net septynių giminės atstovų palaikai, saugomos pilies pamatų liekanos. Anot prof. Alfredo Bumblausko, be Radvilų nėra Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijos, be Dubingių nebūtų Radvilų. 

Pokalbyje dalyvavo departamento direktorius Vidmantas Bezaras ir pavaduotojas Robertas Motuzas, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorė Agnė Jasinavičiūtė, vyriausioji patarėja Rūta Baškytė, Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos vadovė Adrija Gasiliauskienė, archeologas prof. Albinas Kuncevičius, mūsų savivaldybės darbuotojai: Nijolė Stalnionienė, Gintautas Matkevičius ir Valentinas Stundys.

Iniciatorių atstovės Eglė Ulienė ir Virginija Dunauskienė pristatė sumanymą ir pilies vizualizaciją. Jos jau Dubingių kaip mažosios kultūros sostinės atidarymo renginyje  šią mintį yra svarsčiusios su rajono meru Sauliumi Jauneika. Pokalbyje nebuvo abejojančių, kad, norint išsaugoti atkastus ir sarkofagu saugomus pamatus, būtina rekonstrukcija, nes liekanos pelija ir yra. 

Susitikimo dalyviai pritarė, kad pilies atstatymas įamžintų ir Radvilų giminės svarbą, ir būtų patikimiausias pamatų apsaugos būdas. Čia jau anksčiau atlikti visi paruošiamieji archeologiniai tyrimai, sukaupta patirtis atstatant Valdovų rūmus. Sutarta toliau šią idėją plėtoti. Atstatyta pilis galėtų įprasminti ir 2034 metais švęsimą Dubingių 700 metų jubiliejų.