PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Balandžio 6 d. 12:31

Kultūros ir meno kūrėjų atstovai: Kauno miesto savivaldybė pažeidė Vyriausybės nutarimą

Kaunas

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


124564

Daugiau nei 20 Kauno ir šalies kultūros įstaigų ir asociacijų pateikė šalies valdžios atstovams – Vyriausybei, Seimo kultūros komiteui ir Kultūros ministerijai – skirti kreipimaisi dėl Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu sustabdytos biudžetinių kultūros bei sporto įstaigų veiklos ir mažinamų šių įstaigų biudžetų. Praėjusią savaitę dėl to į Kauno miesto merą kreipėsi ir savivaldybės tarybos opozicinė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.

Kultūros ir meno organizacijų atstovai akcentuoja, kad pažeidžiant Vyriausybės nutarimą kovo 27 d. Kauno miesto savivaldybės valdomas kultūros įstaigas pasiekė administracijos direktoriaus raštas, kuriame įsakyta nuo kovo 30 dienos sustabdyti visas Kauno miesto savivaldybės biudžetinių kultūros ir sporto įstaigų vykdomas veiklas bei paslaugų teikimą karantino laikotarpiu. Nurodytų įstaigų vadovai įpareigoti apie tai nedelsiant informuoti visus darbuotojus ir įstaigų teikiamų paslaugų gavėjus bei priimti sprendimus dėl darbuotojų ar darbuotojų grupių prastovų skelbimo arba siūlyti darbuotojams pasinaudoti teise į kasmetines atostogas.

Anot asociacijų ir kultūros įstaigų, atstovaujančių ir vienijančių Lietuvos kultūros vadybininkus, kūrėjus, aktyviai dirbančius įvairių sričių praktikus ir akademikus, muziejininkus, šis įstatymas akivaizdžiai prieštarauja 2020 m. kovo 14 d. Vyriausybės priimtam nutarimui, kuriuo numatyta pareiga net ir savivaldybių institucijoms imtis visų įmanomų priemonių darbo tęstinumui užtikrinti ir, tik negalint to išpildyti, skelbti darbuotojams prastovas. Kauno miesto biudžetinių kultūros įstaigų galimybes laikytis Vyriausybės nutarimo suvaržė savivaldybė.

„Pažymėtina, kad įstaigos, kurias tiesiogiai tai palietė, nedalyvavo tokio sprendimo rengimo etapuose, su įstaigų atstovais nesikonsultuota ieškant optimaliausių ir mažiausią žalą sukelsiančių sprendimų ar alternatyvių kultūros įstaigų darbuotojų darbo formų ar užduočių. Bendra Kauno miesto savivaldybės komunikacija su pavaldžių įstaigų atstovais vertinama kritiškai“, – rašoma kreipimesi.

Kreipimusi autoriai - Kultūros vadybininkų, Scenos meno kritikų, Šiuolaikinio šokio, Lietuvos muziejų, Šiuolaikinio cirko, Teatrų vaikams ir jaunimui bei kitos asociacijos, Lietuvos kompozitorių sąjunga, Lietuvos muzikos informacijos centras, Aktorių gildija, šiuolaikinio šokio festivalis „Cirkuliacija“, Vilniaus miesto teatras „Meno ir mokslo laboratorija“ ir daugybė viešųjų įstaigų bei kiti meno ir kultūros puoselėtojai. Jie nuogąstauja, kad tokie Kauno savivaldybės sprendimai taps precedentu taikyti šiuos metodus visoje Lietuvoje, nes karantinas gali užsitęsti.

Primenama,kad nuo kovo mėn. 30 d. Kauno įstaigos pradėtos žodžiu informuoti apie drastiškai mažinamus 2020 m. II-IV ketvirčio biudžetus renginių programos įgyvendinimui. Toks 2020 m. jau paskirtų ir patvirtintų biudžetų mažinimas Kauno miesto savivaldybės atstovų yra grindžiamas mažesniu šiais metais surinksiamu gyventojų pajamų mokesčiu, kuris esą sudaro 90 proc. savivaldybių biudžeto. Nors Vyriausybės sprendimai dėl GPM kompensavimo savivaldybėms dar nepriimti, Kauno miesto savivaldybė leidžia atskirus nutarimus, skaudžiai liečiančius vieną jautriausių – kultūros – sektorių.

Kreipimesi kaip pavyzdys minimos kitos savivaldybės, kurios šiuo sunkiu laikotarpiu viešai išreiškė palaikymą savo valdomoms kultūros įstaigoms, pavyzdžiui, - Kauno rajono. Tuo metu Kauno miesto savivaldybės atstovų pasisakymuose atsispindi ribotas požiūris į kultūrą ir jos specifiką, kaip išskirtinai tik renginių generavimo terpę.

„Ciniška, jog balandžio 1-ąją viešąjį eterį pasiekė Kauno miesto savivaldybės feisbuko paskyroje platinama informacija miestiečiams, siūlant karantino laikotarpiu naudotis internete prieinamu būtent miesto biudžetinių ir viešųjų kultūros įstaigų sugeneruotu turiniu – virtualiomis duomenų bazėmis, infotekomis, skatinama stebėti spektaklių įrašus ar lankyti virtualias muziejų parodas. Minėtas virtualus turinys įstaigų buvo sugeneruotas, lanksčiai ir operatyviai reaguojant į karantino situaciją ir nuotolinio darbo iššūkius kovo 16-30 dienomis. Norime priminti, kad kultūros įstaigų veiklos iš tiesų reiškia žmones ir darbą su jais. Didesne dalimi susiejant ne tik lankytojus, paslaugų gavėjus, bet ir jų teikėjus – menininkus, tyrėjus, aktyvistus, nevyriausybinio sektoriaus organizacijas, su kuriomis dirba kultūros vadybininkai. Todėl šiuo atveju turime kalbėti ne tik apie keliolikos-keliasdešimties kiekvienos Kauno miesto savivaldybei pavaldžios kultūros įstaigos darbuotojų (iš viso mieste – per 400) darbo stabdymą, priverstinį atlygio mažinimą, bet ir apie daugybės individualių kūrėjų, taip pat NVO organizacijų, iš kurių nuolat perkamos kūrybinės paslaugos, prastovas“, – rašoma kreipimesi.

Kauno miesto savivaldybės sprendimas paradoksalus dar ir tuo, kad Kaunas varžėsi su Klaipėda konkurse, kuriame nugalėjo ir yra įsipareigojęs 2022 metais tapti Europos kultūros sostine, tačiau dėl pačios savivaldybės veiksmų šis įsipareigojimas bus vykdomas su trukdžiais. Pasak kreipimosi autorių, šiam svarbiam tarptautiniam renginiui jau gerokai įpusėję pasiruošimo darbai, kuriuos galima atlikti nuotoliniu būdu, taip pat sustos. Programos renginiams projektus partnerių teisėmis rengia menininkai ir jų kultūros vadybininkai iš visos Lietuvos. Deja, balandžio 2 dieną „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ partnerius pasiekė žinia apie 50 proc. sumažintą šių metų įstaigos biudžetą, o kartu - ir apie pristabdomas ar tik minimaliai galimas vykdyti šių metų veiklas.

ELTA