PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2024 m. Gegužės 18 d. 10:46

Kultūrizmo legenda J. Gorelikas: ar patikėtum, kiek metų šiam sportiškam vyrui?

Lietuva

Svei­kuo­liai.lt ar­chy­vo nuo­tr.

Milda Noreikaitė-BobinienėŠaltinis: Etaplius.LT


301353

Pamačius Jevgenijų Goreliką, sunku patikėti, jog šiam žmogui jau 72-eji. Buvęs profesionalus kultūrizmo sportininkas, rinktinės vyr. treneris, federacijos prezidentas, medikas vis dar dirba ligoninėje gydytoju anesteziologu-reanimatologu dviem etatais. Be to, kasdien sportuoja, net neleidžia sau galvoti apie senatvę, o fiziniais gebėjimais įkvepia ne tik bendraamžius, bet ir jaunuolius.

Paklaustas, kokie įpročiai padeda jam jaustis sveikam ir taip aktyviai gyventi, net kopiant į aštuntąją dešimtį, Jevgenijus pabrėžia, jog žvelgia holistiškai ir dėl savo sveikatos kasdien daro daug įvairių dalykų.

Pirmiausia, anot jo, svarbu taisyklinga mityba. „Mityboje vengiu pridėtinio cukraus, saldumynų, druskos. Valgau 4 kartus per dieną, daug daržovių, ląstelienos, celiuliozės, riešutų. 1 kartą per savaitę bent 36 valandas badauju, tai yra didžiulė senėjimo, hormonų stimuliacijos profilaktika. Žmonės vengia cukraus, jau žino, jog tai yra diabeto ir daugelio ligų profilaktika, bet pamiršta, kad ir druską reikia riboti. Paros dozė yra 6 g ir tiek mes gauname su maisto produktais, nereikia dar papildomai vartoti. Taip pat vengiu riebalų, tačiau ne visiškai, nes visai be riebalų neįsisavinami vitaminai iš kitų maisto produktų, svarbu žinoti ir tą, vartoti kokybiškus riebalus, aliejus“, – sako
J. Gorelikas.

Senstant reikia ne daugiau ilsėtis, o daugiau judėti

Antras ne mažiau svarbus aspektas, anot gydytojo, yra fizinis aktyvumas bei protinis darbas. „Nėra taip, kad kuo žmogus vyresnis, tuo turi mažiau sportuoti ir daugiau ilsėtis. Priešingai. Senstant lėteja medžiagų apykaita, smegenų veikla, vis labiau pasireiškia sarkopenija – raumens masės mažėjimas. Reikia didinti judėjimą, mąstymą, protinį darbą, baltymų kiekį mityboje. Aš pats daug dirbu, skaitau paskaitas, sportuoju du kartus per dieną. Ryte dviračiu arba namuose bėgtakiu minu, anaerobinius ir aerobinius pratimus darau, vakare vėl sportuoju, į salę einu, daug dirbu“, – dalijasi J. Gorelikas.

Taip pat jis pabrėžia, jog svarbu nepadauginti papildų ir vartoti nebent tai, ko tikrai trūksta organizmui. Pavyzdžiui, vitamino C, anot jo, žmogui per parą reikia 60 g, o daugelyje papildų vaistinėje vienoje tabletėje yra didesnė dozė, tad rekomenduoja būti atidiems ir negerti, ko nereikia.

Kiti Jevgenijaus sveikatingumo įpročiai – meditacija, grūdinimasis šaltame duše, bent 8 valandos miego per parą. Tai esą padeda ne tik kūnui, bet ir psichologinei sveikatai.

Netinginiavimas padėtų išvengti vaistų cholesteroliui, širdžiai, sąnariams

Profesionalus sportininkas ir gydytojas J. Gorelikas pastebi, jog ypač vyresni žmonės neretai per greitai griebiasi vaistų. Jis pataria nuolat kelti klausimą, ar tikrai to reikia.

„Vaistai gali gydyti simptomus ir taip, kartais jų gali tikrai prireikti, tačiau pastebiu, jog žmonės yra nekantrūs, nori greito poveikio, neįdėdami darbo. O yra šimtai būdų išvengti ar sumažinti vaistų poreikį. Pavyzdžiui, cholesterolis yra toks dalykas, dėl kurio problemų nebūtų, jei žmogus turėtų pakankamą fizinį krūvį ir sveikiau maitintųsi. Visiems yra rekomendacija bent 150–300 min. judėjimo per savaitę. Tai yra bent pusvalandis kasdien – juk tikrai nedaug, o ir tiek retas, kuris daro. 80 procentų žmonių, vyresnių nei 45 metai, turi lėtinių ligų, ką tikrai būtų galima sumažinti vien sveikesniais įpročiais. Sąnarių skausmai taip pat kone kiekvieno vyresnio žmogaus problema, pagrindinis vaistas tam būtų vėlgi – judėjimas, ypač to prevencijai svarbu tempimo pratimai kasdien. Kraujospūdžio problemoms spręsti neretai padėti gali ir druskos sumažinimas“, – teigia gydytojas.

Kokio gyvenimo nori – tokiais žmonėmis save apsupk

J. Gorelikas pabrėžia, kad labai svarbu, kokia aplinka supa žmogų. Jei aplinkiniai tinginiauja, bus sunkiau gyventi kitaip. Norintiems, bet sunkiai keičiantiems gyvenimo įpročius į sveikesnius jis primiausia rekomenduoja apsupti save įkvepiančiais pavyzdžiais, susirasti trenerį, sporto draugą, lankytis renginiuose ar stovyklose, kur susirenka bendraminčių sveikos gyvensenos klausimais.

Šiandien vyras teigia gyvenantis pilnavertį gyvenimą tik dėl sveikų įpročių, už suformuotą discipliną labiausiai dėkoja sportui ir džiaugiasi užauginęs du sūnus, kurie taip pat sportuoja ir yra perėmę iš jo sveikus įpročius.