Aktualijos | 10 MIN.

KT sprendimas dėl partnerystės vėl suskaldė Lietuvą – vieni džiaugiasi, kitiems šiaušiasi plaukai

Aurelijus Bezekavičius
2025 m. balandžio 19 d. 11:32

Konstitucinio Teismo sprendimas, leidžiantis per teismus registruoti tos pačios lyties asmenų partnerystę, sukėlė diskusijų audrą Lietuvoje. Kol vieni sveikina tokį sprendimą, kiti tikina, kad tai yra absoliutus Konstitucinio Teismo savivaliavimas.

Konstitucinio Teismo sprendimas, leidžiantis per teismus registruoti tos pačios lyties asmenų partnerystę, sukėlė diskusijų audrą Lietuvoje. Kol vieni sveikina tokį sprendimą, kiti tikina, kad tai yra absoliutus Konstitucinio Teismo savivaliavimas.

„Alfa taško“ laidoje susikirto skirtingose barikadų pusėse esantys politikai – Laisvės partijos pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius ir Seimo narys, Nacionalinio susivienijimo partijos pirmininko pavaduotojas Vytautas Sinica.

T. V. Raskevičius sakė nesitikintis, kad šis Seimas sugebės priimti partnerystę reglamentuojantį įstatymą, tačiau pasidžiaugė, kad bent jau per teismus tos pačios lyties asmenys galės pasinaudoti savo teisėmis ir pareigomis. O V. Sinica suabejojo KT autoritetu ir teigė manantis, kad teismas atėmė iš Seimo galimybę spręsti šį klausimą.

– Po Konstitucinio Teismo sprendimo buvo daug reakcijų. Tiek iš jūsų paties, tiek iš LGBT bendruomenės, tiek ir iš oponentų. KT išvadą vadintumėte istoriniu sprendimu?

T. V. Raskevičius: Sakyčiau, kad sprendimas yra istorinis. Po KT sprendimo Lietuvai buvo labai gera diena, nes valstybė tapo saugesnė ir teisingesnė visiems jos žmonėms. Šis kreipimasis į KT buvo praėjusios Vyriausybės, inicijuotas Laisvės partijos politikų. Pradėjome kalbėti apie galimybę kreiptis į KT praėjusių metų sausį, matydami, kad perspektyvos priimti Civilinės sąjungos įstatymą Seime darosi vis neaiškesnės. Modeliuodami tą kreipimąsi, prognozavome ir galimus scenarijus, KT poziciją. Galiu pasakyti, kad sprendimas pralenkė net pačius pozityviausius mūsų vertinimus.

KT padarė tris svarbius dalykus. Visų pirma, visiems laikams užbaigė diskusiją, ar tos pačios lyties poros yra šeima. Teismas pasakė, kad taip, ir tokios poros nusipelno Konstitucijoje įtvirtintos šeimos gyvenimo apsaugos. Antra, teismas pasakė, kad būtina įstatymu sureguliuoti ne tik turtinius tokių šeimų santykius, bet ir neturtinius. Tai reiškia, kad visos teikiamos alternatyvos ar spekuliacijos apie artimo ryšio įstatymo projektą, kaip galimai patenkinantį tokių porų poreikį būti teisiškai pripažintoms, Konstitucinio Teismo buvo išmestos pro langą.

Aš stebiuosi, nes klausiau prezidento Gitano Nausėdos interviu nacionalinio transliuotojo eteryje ir jis vėl kalba apie artimo ryšio įstatymą, nors KT aiškiai pasakė, kad to nepakanka. Trečias svarbus aspektas, ką padarė KT, tai iš esmės įgalino partnerystės institutą čia ir dabar. Tos pačios ar skirtingos lyties poros jau šiandien gali kreiptis į teismą su prašymu registruoti partnerystę ir jis bus patenkintas.

– Kaip atrodo tokia registracija per teismą praktikoje? Kokias garantijas tai suteikia?

T. V. Raskevičius: Šiuo metu Lietuvoje yra per 60 teisės aktų, kurie numato teises ir pareigas partneriams arba asmenims, esantiems registruotoje partnerystėje. Problema su tomis normomis buvo ta, kad nebuvo praktinio įrankio, kaip tą partnerystę užregistruoti. Dabar tokia registracija teismo keliu yra leidžiama. Žmonės, pavyzdžiui, gavę teismo verdiktą ir užregistravę savo civilinės būklės aktą civilinės metrikacijos įstaigoje, kad jie yra partneriai, galės pradėti naudotis įstatymo garantijomis.

Pavyzdžiui, teisė gauti paramą įsigyjant pirmąjį būstą įstatyme yra numatyta ir partneriams. Tai tokia lengvata bus galima naudotis. Problema bus ta, kad, susidarius didesniam skaičiui partnerystę per teismus registruojančių asmenų, valstybei bus sudėtinga tokius asmenis apskaityti, nes nebus atitinkamo registro. Tam, kad atsirastų registras, turi būti įstatymas ir teisinis pagrindas. Man bus įdomu pamatyti, kaip dėl valstybės įstatymų leidėjų neveikimo, susidarius tokiai situacijai, bus tikrinama, ar žmonės, norintys sudaryti santuoką, nėra anksčiau teismo keliu pripažinę sau partnerystės.

– Manote, kad prasidės masinis partnerystės registravimas?

T. V. Raskevičius: Manau, kad per artimiausius kelis mėnesius turėsime pirmąją registraciją. Tai bus tikrai labai paprastas teisinis procesas. Susiformavus tam tikrai praktikai, tai tikrai bus labai greiti ir šabloniniai teismų sprendimai.

– Pone Sinica, jūs buvote ir savo rinkėjams, ir apskritai politika besidomintiems žinomas kaip oponuojantis tiek tos pačios lyties asmenų santuokai, tiek galų gale ir partnerystei. Pirmiausia išsiaiškinkime, ar patekus į Seimą jūsų nuostatos nepasikeitė.

V. Sinica: Ne, būtų baisus dalykas. Tikrai nepasikeitė nuostatos patekus į Seimą ir tikrai nepasikeitė nuostatos po šio baisaus Konstitucinio Teismo sprendimo.

– Jūs kvestionuojate paties teismo sprendimą?

V. Sinica: Žinokite, po pastarųjų kelių sprendimų jau ne tik pačius sprendimus, bet paties teismo autoritetą teks kvestionuoti. Ir man atrodo, kuo toliau, tuo plačiau visi tai suvoksime. Tokie sprendimai veda į konstitucinę krizę, jais teismas nusišluosto kojas ir į visuomenę, ir į Konstituciją, ir į Seimą, ir į teisės viršenybės principą. Į tautą nusišluostomos kojos, nes teismas sprendime leidžia sau pasakyti, kad visuomenės stereotipais grįstos nuostatos negali būti pagrindu teisiniam reguliavimui šalyje. Čia yra įspūdinga dėl dviejų priežasčių.

Viena, kas turi teisę ir autoritetą spręsti, kurios tautos nuostatos yra stereotipai, o kurios ne? Tai tiesiog burtažodis paniekinti kitaminčiams, kad ir kiek jų būtų visuomenėje. Iš kitos pusės, demokratinėje valstybėje tauta turi absoliučią teisę spręsti savo bendro gyvenimo taisykles ir sprendžia remdamasi tuo, kuo nori spręsti.

O Konstitucinis Teismas sau leidžia pasakyti, kad tauta nespręs, o mes pasakysime, ką spręsti galima, o ko ne. Jau ne pirmą kartą apvertinėjamas Konstitucijos tekstas, randama, ko ten nėra arba kam tiesiogiai prieštarauja esamas tekstas. Teismas reikšmingai susiaurina Seimo laisvę, teisę ir galimybę spręsti šiuo atveju šeimos santykių reguliavimą, kitais atvejais kitų santykių reguliavimą. Seimas yra ta institucija, kuri turi nuspręsti, kaip bus sureguliuota tai, ko Konstitucijos tekstas tiesiogiai nereguliuoja. Akivaizdu, kad tokių dalykų kaip partnerystė ne tik nereguliuoja, jų išvis nėra Konstitucijos tekste. Ten nėra daugybės sąvokų, kurios yra naudojamos teismo sprendimuose ir kuriomis yra grindžiami sprendimai.

Pora, tolerancija ir panašūs dalykai yra kylantys ne iš Konstitucijos. Konstitucija, pavyzdžiui, porų santykių kaip tokių niekaip nereguliuoja, ji reguliuoja šeimos santykius. Poros egzistuoja, niekas jų nei varžo, nei skatina, nei joms padeda valstybė. Poros tiesiog yra mūsų visuomenės gyvenimo reiškinys.

Na, ir pagaliau teisės viršenybės principas. Čia ir ponas Raskevičius, ir to paties KT teisėjai, vienas iš aktyviausių šito projekto sprendimo autorių, spėčiau, ponas Mizaras, su dideliu džiaugsmu komentuoja, kad dabar žmonėms bus galima tiesiogiai kreiptis į bendrosios praktikos teismus ir kiekvienam asmeniniam atvejui pasitvirtinti partnerystę. Nepaisant to, kad teisės akto, kuris ją reguliuotų ir įteisintų, nėra. Mes dabar džiaugiamės ir skatiname, ir laidose vos ne aiškinama, kaip tą reikia daryti, apeidinėti įstatymų leidėją, naudotis tuo, kad įstatymų leidėjas tokio instituto nėra sukūręs, bet štai galima apsieiti ir be to. Konstitucinis Teismas dabar pasako, kad nors įstatymų leidėjas nesukūrė tokios teisės, bet mes jums ją duodame, eikite ir darykite tai, ko įstatymai Lietuvoje neleidžia.

T. V. Raskevičius: Aš pono Sinicos pasvaičiojimus galiu vertinti tik kaip tam tikrą demagoginę retoriką. Tik atkreipsiu dėmesį į keletą faktiškai netikslių išsakytų teiginių.

Pavyzdžiui, buvo bandoma sakyti, kad esą asmenų teisių užtikrinimas teismo keliu yra įstatymo pažeidinėjimas. Priminsiu gerbiamam prelegentui, kad įstatymų leidėjas 2003 m. priimdamas Civilinį kodeksą ten numatė partnerystės institutą ir būtent įstatymų leidėjo neveikimas priimti įgyvendinimo tvarką numatančius įstatymus sukūrė šią teisinę situaciją, kurioje dabar esame.

Seimas turėjo 24 metus išspręsti šį klausimą, piktavališkai to nedarė, todėl KT ir pripažino prieštaravimą Konstitucijai. O bandymai diskredituoti Konstitucinį Teismą, jo priimamus sprendimus yra tiesiog bandymai kryptingai skatinti Lietuvos piliečių nepasitikėjimą šalies institucijomis. Aš paraginčiau gerbiamą Seimo narį to nedaryti, ypač atsižvelgiant į jautrią geopolitinę situaciją, nes Lietuvos gyventojų nepasitikėjimas ir jo skatinimas daro mūsų valstybę nesaugią.

V. Sinica: Konstitucinis Teismas proaktyviai peržengė savo įgaliojimus ir ėmėsi spręsti dalykus, kurių jam nepriklauso spręsti, atimdamas tas galimybes iš Seimo. Naudojant T. Raskevičiaus retoriką, galima sakyti, kad yra skatinamas nepasitikėjimas pačiu Seimu kaip neva institucija, kuri nesusitvarko su savo funkcijomis, kurios jai priskirtos Konstitucijos.

Tas reguliavimas, kuris sukurtas prieš 20 metų, šiandien teisiškai yra pasenęs. Tai teismas po tiek laiko nusprendžia, kad privalo įsigalioti teisiškai pasenęs ir kitų nuostatų nebeatitinkantis senas sprendimas, kurio kabėjimas, pavadinkime, buvo klaida. Tą klaidą galima spręsti liepiant jam įsigalioti, nors tokios teisės, mano galva, ją prisiėmęs Konstitucinis Teismas neturi. Arba klaidą galima spręsti tiek atšaukiant tą sprendimą, tiek priimant naujus kelius, naują reguliavimą, apie ką, panašu, pasisakė ir Seimo pirmininkas, reaguodamas į KT sprendimą. Dabar yra reikalinga diskusija, kaip šitą aklavietę išspręsti.

T. V. Raskevičius: Klausimas yra išspręstas. Jūs, manau, diskutuosite toliau atgal, nes bandote ne spręsti klausimą, o jį vilkinti. Tuo metu poros registruos partnerystę teismų pagalba, naudosis 60-yje teisės aktų numatytomis teisėmis ir pareigomis. Jūs neturite įgaliojimų remiantis teisėtų lūkesčių principu tą teikiamų teisių ir pareigų apimtį kažkaip siaurinti.

– Matydamas KT sprendimo vertinimus iš įvairių politikų, tikite, kad šiame Seime gali atsirasti tą sprendimą įgyvendinantis įstatymas?

T. V. Raskevičius: Netikiu. Tai sakau remdamasis savo asmenine patirtimi, kaip ketverius metus bandęs priimti Civilinės sąjungos įstatymą Seimo narys. Vienintelis galbūt racionalus ir politiškai efektyvus būdas dabartinei valdančiajai daugumai būtų imtis senojo Civilinės sąjungos įstatymo, kuris jau yra privestas iki paskutinio balsavimo. Jeigu valdantieji pasirinks kitą būdą, vėl bandys sukurti kažkokį Frankenšteiną, ribojantį partnerių teises ir pareigas bei pradės įstatymo projekto svarstymą nuo nulinės stadijos, tai mes turėsime tą pačią kultūrinių karų situaciją.

Ponas Sinica, aš ir kiti vėl diskutuosime apie tuos pačius teisinius reguliavimus. Ir vėl tas susiskaldymas visuomenėje tęsis, bet šalia to tos pačios lyties ar skirtingos lyties poros teismų pagalba realizuos savo teisę į partnerystę, tokiu būdu tik artindami klausimo sprendimą iki to taško, kaip jis turi būti išspręstas.

– Nepaisant to, ar jūs asmeniškai sutinkate su KT sprendimu, ar ne, per teismus partnerystės registracija bus leidžiama. Ko jūs bijote ir kokias rizikas dėl to matote?

V. Sinica: Yra naivu kalbėti apie tai, kad subyrės Lietuva, sugrius dangus, iširs šeimos ir t. t. Ne todėl suyra šeimos, kad yra priimamos skirtingos, naujos, išplėstinės šeimos sampratos. Normalus žmogus, kuriam rūpi ne tik jo asmeninis gyvenimas, bet ir valstybė, kurioje jis gyvena, ir normos, ar jos teisingos, ar ne, kelia sau klausimą, ar teisingai yra suvokiama šeima mano valstybėje.

Ir jeigu neteisingai, jeigu tai prieštarauja jo suvokimui ir, tiesą sakant, visos mūsų civilizacijos suvokimui, visais laikotarpiais visose šalyse Konstitucinis Teismas pavadina tai stereotipais. Tai ne stereotipai, o mūsų Vakarų civilizacijos suvokimas, kas yra šeima. Normaliam žmogui, kuriam rūpi ne tik jo asmeninis gyvenimas, rūpi ir tai, kad valstybėje galiotų teisinga norma, atitinkanti žmonių prigimtį ir tiesą. Tai ir yra paminta šiuo KT sprendimu. Ir dėl to Seimas dabar, be abejo, turės gerą galvosūkį, kaip jį išspręsti.


Šiauliai
Šiaulių rajone automobilis mirtinai sužalojo ant kelio gulėjusį vyrą
Šiaulių rajone ketvirtadienio vakarą žuvo ant kelio gulėjęs vyras – jį sužalojo automobilis.
Gatvė | 2 MIN.
0
Lietuva
Lietuva
Ketvirtadienio rytą, per pačias Kalėdas, Lietuvos muzikos pasaulį pasiekė skaudi žinia – mirė muzikantas, dainininkas ir legendinės grupės „Nerija“ narys Antanas Čapas.
Veidai | 3 MIN.
1
Kokia bus jūsų finansinė padėtis 2026 metų sausio mėnesį: pablogės ar pagerės? Gausite gerą pelną ar teks pataupyti? Sužinokite, kokią finansinę situaciją jums žada žvaigždės.
Horoskopai | 8 MIN.
0
Pasaulis
Šiauliai
Europos Komisija pagrasino atsakomosiomis priemonėmis dėl JAV vyriausybės sprendimo neišduoti vizų buvusiam eurokomisarui Thierry‘iui Bretonui ir dar keturiems europiečiams. Komisija griežtai smerkia šį JAV sprendimą, Briuselyje pareiškė institucija. Ji paprašė JAV tarnybų paaiškinimo. Jei reikės, esą bus reaguojama greitai ir ryžtingai, kad būtų apginta teisė nustatyti savo taisykles.
Pasaulis | 2 MIN.
0
Kūčių dieną, vos pusvalandis po vidurdienio, maždaug penkių minučių skirtumų, Šiauliuose policijos pareigūnams įkliuvo du neblaivūs vairuotojai. Jų girtumas gali užtraukti jiems baudžiamąją atsakomybę, o vienas dar turės nemalonumų dėl galimai suklastoto vairuotojo pažymėjimo.
Gatvė | 2 MIN.
0


Vyriausybė pripažino žemės ir maisto ūkį nacionaliniam saugumui svarbia sritimi. Toks sektoriaus pripažinimas leis kurti ir palaikyti atsparią bei savarankišką šalies apsirūpinimo maistu sistemą.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 3 MIN.
1
Europos Komisijos (EK) pristatytas pasiūlymas dėl ilgalaikio Europos Sąjungos (ES) biudžeto 2028–2034 metams kelia daug rimtų klausimų. Ypač dėl to, kad žemės ūkio, kaimo plėtros ir žuvininkystės finansavimas mažėtų apie 20 proc. (palyginti su 2021-2027 metų laikotarpiu) ir dėl numatomo steigti naujo fondo.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 6 MIN.
1

Lietuva
Lietuva
Kiekviena šalis turi savo Kalėdų tradicijas ir šventimo ypatybes, kurios mums gali pasirodyti gana keistos arba mielos ir ypatingos. Lietuvoje Kalėdos tai metas, kai norime dalintis džiaugsmu ir šiluma su artimaisiais. O kokią reikšmę Kalėdos turi kitose pasaulio šalyse?
Lietuva | 4 MIN.
0
Itin darbštūs ir darboholikai arba tingūs ir darbus vis atidėliojantys – tokių kolegų turime visi. Kartais, kai kolega vėluoja atlikti jam pavestą užduotį vertėtų ne pykti, o pasidomėti, kurio Zodiako ženklo atstovas jis yra. Iš ko tikėtis, kad užduotis nebus atlikta laiku?
Lietuva | 4 MIN.
0

Pakruojis
Pakruojis
Pakruojyje susitiko Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius, Latvijos sumanaus administravimo ir regioninės plėtros ministras Raimonds Čudars bei Estijos regioninės plėtros ir žemės ūkio ministras Hendrikas Johannesas Terrasas.
Politika | 3 MIN.
0
Gruodžio 18 dieną įvyko Pakruojo rajono savivaldybės tarybos posėdis. Jame dalyvavo 20 tarybos narių. Posėdžio darbotvarkėje suplanuoti 35 klausimai. Prieš prasidedant klausimų svarstymui pasveikinti gruodžio mėnesį gimtadienius šventę Pakruojo rajono savivaldybės tarybos nariai Vida Remeikienė, Robertas Ašmanavičius ir Audrius Kazlauskas.
Politika | 5 MIN.
0

Kelių eismo taisyklės (KET) sukurtos ne tik eismui reguliuoti, bet ir saugumui užtikrinti. Kai kuriems eismo dalyviams atrodo, kad laikytis visų taisyklių nėra būtina, tačiau toks požiūris yra klaidingas ir pavojingas. Net menkiausias taisyklių nepaisymas gali turėti skaudžių, o kartais ir tragiškų pasekmių.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0
Kelionė automobiliu – tai ne tik transporto priemonės vairavimas, bet ir emocinis iššūkis vairuotojui. Daugeliui kelią apkartina stresas, kuris iš dalies kyla ne dėl išorinių veiksnių, o dėl prasto pasiruošimo kelionei. Kruopštus kelionės planavimas leidžia sumažinti įtampą ir išvengti rizikos kelyje.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0

Pasaulis
Lietuva
Europos Komisija pagrasino atsakomosiomis priemonėmis dėl JAV vyriausybės sprendimo neišduoti vizų buvusiam eurokomisarui Thierry‘iui Bretonui ir dar keturiems europiečiams. Komisija griežtai smerkia šį JAV sprendimą, Briuselyje pareiškė institucija. Ji paprašė JAV tarnybų paaiškinimo. Jei reikės, esą bus reaguojama greitai ir ryžtingai, kad būtų apginta teisė nustatyti savo taisykles.
Pasaulis | 2 MIN.
0
NATO generalinis sekretorius Markas Rutte prieš Kalėdas ragina toliau remti Ukrainą – ir kartu įspėja dėl saugumo rizikos Europos šalims.
Pasaulis | 3 MIN.
0


Šiauliai
Šiauliai
Šiaulių techninės kūrybos centro erdvės vienai nakčiai virto tikra kūrybine laboratorija ir improvizuota filmavimo aikštele. Būtent tokioje dinamiškoje aplinkoje Šiauliuose įvyko pirmosios naktinės kūrybinės dirbtuvės „Kai kalba vanduo“, skirtos vyresnių klasių moksleiviams. Iki pat ankstyvo ryto trukęs renginys tapo erdve, kurioje jaunimas galėjo laisvai kurti, diskutuoti, tyrinėti ir praktiškai pristatyti savo idėjas, ieškodami sprendimų aktualiai šiandienos problemai – gėlo vandens trūkumui ir taršai.
Verslas | 6 MIN.
0
Pastebėję, jog Šiaulių miesto įmonėms trūksta aiškumo apie jų vaidmenį galimų ekstremaliųjų situacijų metu, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmai, Pramonės komiteto iniciatyva (pirmininkas Rolandas Gabrielaitis, UAB „Bodesa“ prezidentas), gruodžio 5 dieną pakvietė verslo atstovus į informacinį susitikimą su Šiaulių miesto savivaldybės Civilinės saugos ir mobilizacijos specialistais tema „Pasiruošimas ekstremaliosioms situacijoms: ką privalo žinoti įmonės“.
Verslas | 4 MIN.
0

Šiauliai
Radviliškis
Per pastarąją parą Šiaulių apskrityje rasti du vyrų lavonai be išorinių kūno sužalojimų, praneša policija.
Kriminalai | 2 MIN.
0
Ne visiems šiemet pavyko sėkmingai sulaukti Kalėdų. Policija praneša, kad Radviliškyje vyrą mirtis pasiglemžė prieš pat šventes, o pačių miestiečių laukė šokiruojantis radinys.
Kriminalai | 2 MIN.
1


Šiauliai
Šiauliai
Šiaulių rajone ketvirtadienio vakarą žuvo ant kelio gulėjęs vyras – jį sužalojo automobilis.
Gatvė | 2 MIN.
0
Šiltas lapkritis, gruodis, panašu, kol kas tausoja kelininkus ir kol kas jų darbo poreikis gana mažas. Už lango gruodžio pirmas tris savaites dienomis vyravo teigiama temperatūra, gana dažnas svečias buvo ne sniegas, o lietus. Taigi, galima juokauti, kad įsivyravę orai bent jau pirmąjį žiemos sezono mėnesį pataupė mūsų pinigus iš biudžeto, skirtus gatvių ir šaligatvių priežiūrai. Vis tik, kiek jų numatyta ir kaip gatvės ir šaligatviai šią žiemą bus prižiūrimi, teiravomės Šiaulių miesto savivaldybės administracijos.
Gatvė | 4 MIN.
0
Lietuva
Lietuva
Pasiruošimo didžiosioms metų šventėms laikotarpiu automobilių spūstys šalies didmiesčiuose tampa neatsiejama kasdienybės dalimi – ir kartu papildomu streso šaltiniu. Naujas gyventojų tyrimas atskleidė realybę: beveik pusė vairuotojų prie vairo patiria didelę įtampą, ir transporto spūstys jiems tampa rimtu kantrybės išbandymu. Visgi psichologai ragina į šią situaciją pažvelgti kitaip ir spūstyse sugaištas valandas paversti sau prasmingu laiku.
Gatvė | 5 MIN.
0
Artėjant Kalėdoms Lietuvos gyventojai nesvajoja nei apie egzotines salas, nei apie snieguotas Šveicarijos slidinėjimo trasas – dažnas ruošiasi Kalėdas sutikti namuose ar lankant artimuosius. Atlikta apklausa Baltijos šalyse atskleidė, kad namuose per šventes planuoja likti 71 proc. apklaustų lietuvių, 76 proc. latvių ir net 81 proc. estų.
Gatvė | 3 MIN.
0

Šiauliai
Radviliškis
2025 metų Šiaulių rajono sporto apdovanojimų šventė sukvietė rajoną garsinusius sportininkus, trenerius, sportą mylinčius kuršėniškius ir miesto svečius. Šie apdovanojimai vyksta jau dešimtą kartą. Geriausius sportininkus, trenerius, komandas ir nominacijų nugalėtojus pagal pateiktas paraiškas renka Šiaulių rajono savivaldybės Sporto taryba.
Sportas | 3 MIN.
0
Gruodžio 16 d. laisvasis mokytojas Valerijus Belovas organizavo plaukimo varžybas mokiniams, kurie lanko trenerio neformaliojo vaikų švietimo programą „Mokymas plaukti“. Varžybose mokiniai buvo suskirstyti į penkias amžiaus grupes ir rungtyniavo 25 m bei 50 m nugara rungtyse. Mokiniai pasiekę geriausius rezultatus buvo apdovanoti medaliais ir taurėmis, o visi dalyviai saldžiomis dovanėlėmis. Mažiausiems plaukikams apdovanojimus įteikė kandidatė į plaukimo meistrus Ugnė Takuševičiūtė.
Sportas | 2 MIN.
0


Šiauliai
Šiauliai
Sovietinio gyvenimo realybė, kai prie parduotuvių rikiuodavosi žmonės, vis dar atgyja ir mūsų kasdienybėje. Vaistinėse, tarsi žuvelės per maža me akvariume, laukia pirkėjai. Daugelis jų išeina tuštesnėmis kišenėmis ir nešini maisto papildų pakuotėmis.
Sveikata | 4 MIN.
0
Šv. Kalėdų laukiame visi, o belaukdami puošiame eglutes – kas prieš mėnesį, kas tradiciškai Kūčių dieną. Besiruošdami šventėms, retas susimąstome, kaip atsirado papuoštos kalėdinės eglutės tradicija, iš kur ji atėjo pas mus, į Lietuvą. Roko grupė „Kardiofonas“, iš Antano A. Jonyno pasiskolinę tekstą, siūlė ant eglutės pakabinti baltą nosinaitę, tačiau mes visgi ir anksčiau, ir dabar žaliaskares puošiame kitaip.
Kultūra | 8 MIN.
0
Radviliškis
Šiauliai
Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Burbiškio dvaro istorijos muziejuje (Radviliškio r.) tvyro žaisminga nuotaika – dvaro erdvėse eksponuojama paroda „Senoviniai Kalėdų eglutės žaisliukai“. Į šventinę parodą iš privačių kolekcijų atkeliavo net 1 254 eglutės žaisliukai, pagaminti įvairiose šalyse – Vokietijoje, Austrijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Ukrainoje, tuometinėje Čekoslovakijoje ir kitur. Žaisliukų amžius siekia XX a. pradžią – 9 dešimtmetį, tad parodoje galima pasigrožėti kalėdinėmis puošmenomis, džiuginusiomis net prieš šimtą metų.
Kultūra | 4 MIN.
0
Kūčios – viena paslaptingiausių metų naktų. Nuo seno tikėta, kad ši naktis turi ypatingą reikšmę: pranašauja ateitį, leidžia pažvelgti į artėjančius metus ir netgi atskleidžia likimą. Nors šiandien daug kas burtus vertina kaip žaismingą tradiciją, daugybė Kūčių papročių iki šiol gyvi ir mėgstami.
Kultūra | 3 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Šiemet šventinis laikotarpis dovanoja ilgiau trunkantį laisvadienių laikotarpį, todėl natūralu, kad daug gyventojų savo namus paliks ilgesniam laikui – išvyks pas artimuosius, keliaus arba tiesiog praleis daugiau laiko ne namuose. Apsaugos ekspertai ir policija įspėja: būtent tokios dienos tampa aktyviu sezonu vagims, kurie pastaruoju metu elgiasi įžūliau ir veikia žaibiškai. Prie dažnesnių incidentų prisideda ir gyventojų šventinė skuba bei išsiblaškymas.
Namai | 5 MIN.
0
Lietuvoje savarankiškai dirbančių asmenų skaičiui viršijus 300 tūkst., vis daugiau kalbama ir apie jų poreikį įsigyti nekilnojamojo turto. Kelias iki nuosavo būsto savarankiškai dirbantiesiems gali būti sudėtingesnis. Finansų įstaigos, vertindamos laisvai samdomų specialistų ar smulkiųjų verslininkų paraiškas, taiko griežtesnius kriterijus, todėl norint gauti paskolą būtina kruopščiai pasiruošti, rašoma banko „Bigbank“ pranešime žiniasklaidai.
Namai | 5 MIN.
0

Lietuva
Šiauliai
Ketvirtadienio rytą, per pačias Kalėdas, Lietuvos muzikos pasaulį pasiekė skaudi žinia – mirė muzikantas, dainininkas ir legendinės grupės „Nerija“ narys Antanas Čapas.
Veidai | 3 MIN.
1
Šakynos bendruomenėje gyvenimas verda. Tai paliudija ir Gabrielė Kreimerytė – tikra Šakynos bendruomenės siela. Mergina čia gimė, užaugo, o baigusi studijas nusprendė grįžti ir įsikurti savo gimtojoje vietoje. Gabrielė sako dažnai išgirstanti klausimą “Kodėl taip myli Šakyną?“. Atsakymas labai paprastas – vertybes formuoja šeima, o visa Gabrielės šeima širdį atiduoda Šakynai.
Veidai | 4 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Per šventes Zodiako ženklai atsiskleidžia visu gražumu, o kartais net per daug. Vieni šventę pradeda dar prieš Kūčias, kiti po vakarienės iškart ieško lovos. O kai visi susėda prie vieno stalo, astrologija tampa akivaizdi net netikintiems. Pažiūrėkime, kaip elgiasi kiekvienas Zodiako ženklas.
Horoskopai | 3 MIN.
0
Kokia bus jūsų finansinė padėtis 2026 metų sausio mėnesį: pablogės ar pagerės? Gausite gerą pelną ar teks pataupyti? Sužinokite, kokią finansinę situaciją jums žada žvaigždės.
Horoskopai | 8 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Per šventes Zodiako ženklai atsiskleidžia visu gražumu, o kartais net per daug. Vieni šventę pradeda dar prieš Kūčias, kiti po vakarienės iškart ieško lovos. O kai visi susėda prie vieno stalo, astrologija tampa akivaizdi net netikintiems. Pažiūrėkime, kaip elgiasi kiekvienas Zodiako ženklas.
Horoskopai | 3 MIN.
0
Kokia bus jūsų finansinė padėtis 2026 metų sausio mėnesį: pablogės ar pagerės? Gausite gerą pelną ar teks pataupyti? Sužinokite, kokią finansinę situaciją jums žada žvaigždės.
Horoskopai | 8 MIN.
0

Lietuva
Lietuva
Be silkės patiekalų neįsivaizduojamas joks šventinis stalas. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, jog silkė – riebi, tačiau sveikatai palanki žuvis, tad ją vertėtų skanauti ne tik per šventes.
Virtuvė | 4 MIN.
0
Ar žinojote, kad Pekino antis yra ir paukščio rūšis, ir patiekalas? Pastarasis yra specialus iš Kinijos kilęs anties paruošimo būdas, vertinamas dėl ryškaus kontrasto tarp traškios odelės ir itin sultingos mėsos. O pirmąją – šviežią Pekino antį – šią savaitę kaip tik galima įsigyti už mažesnę kainą. „Maximos“ kulinarinių idėjų partnerė Brigita Uyar pataria, kaip ją paruošti ir dalijasi ypatingu šventiniu receptu.
Virtuvė | 5 MIN.
0