PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2024 m. Rugpjūčio 26 d. 14:17

Kristina Daugelevičienė – apie atsakomybę ir džiaugsmą kurti kultūriškai turtingesnį Alytaus gyvenimą

Alytus

Etaplius.LTŠaltinis: Alytaus miesto savivaldybė


315450

„Gimiau ir augau Alytuje, todėl šis miestas man yra ypatingai brangus ir mielas. Esu ganėtinai sentimentalus žmogus, todėl sugrįžimas gyventi į gimtinę man kelia daug teigiamų emocijų“, – sako Alytaus kultūros centro direktorė Kristina Daugelevičienė. Kaip Kristinai atrodo gyvenimas Alytuje? „Spalvingai ir įdomiai. Spalvų jam tikrai suteikia kasdienis darbas ir veikla, o kad būtų dar įdomiau, kartais tenka pasukti galvą, bet čia visuomet į pagalbą ateina Dzūkijos gamta ir išradingi, kūrybiški bei geranoriški žmonės.“

Kristina, o koks buvo Jūsų profesinis kelias iki Alytaus komunikacijos centro direktorės pareigų?

Ilgus metus (studijų laikotarpiu ir ne tik) teko gyventi ne Lietuvoje – Jungtinėje Karalystėje, Londone. Sugrįžusi į Lietuvą darbavausi sostinėje (ir ne tik) įvairiose institucijose – savivaldybėje, Vidaus reikalų ministerijoje, asociacijoje INFOBALT, VšĮ „Investuok Lietuvoje“, prezidentūroje. Na, o 2022 m. grįžau atgal į gimtąjį miestą dirbti Alytaus kultūros centre (AKC) ir labai džiaugiuosi šiuo sprendimu.

Paskutinė mano darbovietė prieš AKC buvo prezidentūra. Dirbdama prezidento komandoje įgijau daug reikšmingos patirties, sutikau daugybę išmintingų ir darbščių žmonių, kurie kiekvieną dieną dirba žmonių ir tėvynės labui, o tai man yra labai svarbu. Tą darbinį laikotarpį prisimenu tik iš pačios teigiamiausios pusės.
Sąlyginai šių nuostatų bei vertybių vedama ir sugrįžau į gimtąjį Alytų. Į Kultūros centrą atvykau dirbti būtent tuo metu, kai centras ne tik vykdė savo įprastinę kultūrinę veiklą, buvo vienas pagrindinių „Alytus – Lietuvos kultūros sostinė 2022“ renginių organizatorių, bet jame taip pat buvo įkurtas pirmasis Lietuvoje pabėgėlių iš Ukrainos registracijos centras.

Tas laikotarpis buvo labai įtemptas ir sudėtingas, todėl iššūkių tikrai netrūko, tačiau drauge su komanda pavyko įveikti šiuos išbandymus.

Ką reiškia būti Alytaus kultūros centro direktore?

Tai reiškia didelę atsakomybę, džiaugsmą, įtemptą darbą ir galimybę prisidėti bei kurti dar prasmingesnį ir kultūriškai turtingesnį Alytaus gyvenimą, džiuginti miesto gyventojus bei svečius.

Kokia yra Jūsų darbo diena?

Šiam atsakymui pateikti prireiktų atskiro tomo (straipsnio), kadangi šis darbas yra be galo dinamiškas ir pilnas įvairiausių netikėtumų – renginių organizavimo veikloje kitaip ir būti negali, todėl kiekviena diena yra skirtinga. Tačiau, nepaisant to, kiekvienoje darbo dienoje vyrauja panašios darbinės atsakomybės ir užduotys – komunikacija su suinteresuotomis šalimis, logistinių aspektų derinimas ir įgyvendinimas, tolimesnių veiksmų, strategijų planavimas, susitikimai, darbas su dokumentais ir t. t.

Kartais būna taip, kad pusdienį tenka praleisti prie dokumentų, vykti į susitikimus, o kitą dienos dalį skirti renginio pasirengimui – kartu su komanda ruošti jo vietą, kurti scenografiją, statyti palapines, kuruoti atlikėjų repeticijas, rengti renginių scenarijus ir kt.

Didžiausias iššūkis renginių organizatoriams lauko renginių sezono metu yra oro sąlygos, mat būtent dėl jų kartais nutinka taip, kad renginys, kurio planavimui yra skiriami mėnesiai, turi būti žaibiškai modifikuojamas, keičiamas pasitelkiant įvairiausias improvizacijas, nes tokie reiškiniai kaip lietus, stiprus vėjas, sniegas ar kiti nenumatyti veiksniai gali priversti viską pakeisti akimirksniu.

Kas yra Jūsų komanda?

Mano komanda yra kūrybiški, darbštūs ir atsakingi žmonės, kurie visuomet stengiasi atlikti darbus taip, kad rezultatas teiktų kuo didesnį džiaugsmą ir pasitenkinimą mūsų lankytojams ir žiūrovams. Žinoma, visi jie taip pat yra ir išskirtinės asmenybės su savitais charakteriais ir įgūdžiais, o tai darbą drauge daro dar įdomesnį.

Ką džiaugiatės nuveikusi kaip direktorė, drauge su komanda?

Džiaugtis tikrai yra kuo, nuo sėkmingai įgyvendintų pačių mažiausių renginių, skirtų nišinėms auditorijoms, iki įvairių festivalių, šeimoms skirtų renginių, didžiųjų miesto švenčių, tokių kaip Alytaus miesto gimtadienio šventė, Kalėdų eglutės įžiebimo renginys, valstybinės šventės ir kt. Džiaugiamės, kad nuo 2022 m. centro organizuojamų renginių bei jų lankytojų skaičius labai stipriai išaugo ir vis didėja.

Taip pat labai džiaugiuosi, kad vis sparčiau ir efektyviau pavyksta atnaujinti centro erdves ir įrangą, tai leidžia teikti dar kokybiškesnes paslaugas mūsų lankytojams. Taip pat plečiame savo veiklos spektrą papildydami repertuarą vis naujais renginiais ir teikdami naujas paslaugas. Visai neseniai taip pat tapome akredituota savanorius priimančia organizacija.

Ypač džiaugiamės, kad po ilgo pasiruošimo ir sudėtingų procesų pavyko atnaujinti centro didžiosios scenos keliamuosius mechanizmus. Džiugu, kad, Alytaus miesto savivaldybei pritarus ir finansiškai parėmus šį projektą, jau rudenį į atnaujintą salę atvykstantys atlikėjai ras šiuolaikišką ir aukščiausius reikalavimus atitinkančią įrangą.

Nuo šiol organizatoriai galės pasitelkti daugiau techninių sprendimų publikos širdims pakerėti, o alytiškiai ir miesto svečiai turės galimybę džiaugtis įdomesniais, ryškesniais renginiais. Taigi, jau visai netrukus didžiausia Pietų Lietuvos salė bus pasiruošusi dar ambicingesniems projektams.

Taip pat vienas iš naujausių džiaugsmų yra sėkmingai įgyvendintas centro ir Alytaus miesto meno kolektyvų dalyvavimo kuravimas 2024 m. šimtmetį mininčioje Lietuvos dainų šventėje „Kad giria žaliuotų“. Tai buvo išskirtinai daug pasiruošimo ir atsakingo darbo reikalaujantis, bet be galo prasmingas ir daug džiaugsmo teikiantis renginys. Iš viso Dainų šventėje Alytui atstovavo daugiau nei 500 dalyvių.

Jei būtų daug pinigų, AKC atsirastų... Kas?

Sąrašas tikrai yra ir jis ganėtinai ilgas, todėl pabandysiu trumpai atsakyti taip – būtų dar labiau atnaujintos esamos centro erdvės, atsirastų naujų, inovatyvių erdvių, skirtų išskirtinėms veikloms ir renginiams, dar daugiau atnaujintume savo turimą įrangą, kad galėtume suteikti žiūrovams dar geresnės kokybės garsinius ir vaizdinius potyrius.

Taip pat svajojame iki galo suremontuoti ir įveiklinti po rūmais esantį rūsį ir paversti jį tikrais Alytaus kultrūsiais.

Nemaža dalis pinigų taip pat būtų skirta esamoms sistemoms atnaujinti ir kitiems remonto darbams. Žinoma, taip pat papildytume komandą, nes papildomos kūrybiškos galvos ir rankos visuomet praverčia. O kadangi pastaraisiais dvejais metais centro veiklos spektras ir renginių skaičius labai stipriai didėja ir plečiasi, žmogiškųjų išteklių pastiprinimas visuomet aktualus.

Kuo nustebinsite, pradžiuginsite alytiškius rudenį?

Ruduo Alytaus kultūros centre tarsi įsibėgėjimo etapas, kurio metu alytiškius kviesime į išskirtinį Džiazo festivalį, vis populiarėjančius STAND UP tipo renginius, skirtingų žanrų koncertus, spektaklius, įvyks ne viena įdomi premjera. Planuojame pakartoti praėjusiais metais labai didelio populiarumo sulaukusią Šiurpnakčio šventę šeimoms.
Ruduo Alytuje taip pat neįsivaizduojamas be renginių, skirtų mūsų miesto senjorams. Ir toliau du kartus per mėnesį kviesime susitikti Senjorų naktišokių šokių aikštelėse.

Minint Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną simboline dovana senjorams taps šią dieną būtent jiems skirtas koncertas, susitikimas su Alytaus miesto meru, Alytaus kultūros centro šokių studijos „Retro ritmu“ pasirodymas.

Ką AKC duoda dalyvavimas projektuose?

Veržli ir ambicinga Alytaus kultūros centro komanda aktyviai veikia keliomis kryptimis. Vieni projektai mums padeda vis geriau reprezentuoti miestą nuolat atnaujinamomis renginių erdvėmis. Stengiamės žengti modernumo keliu ir užtikrinti šiuolaikiškas technologines galimybes ir sąlygas renginių organizatoriams, kuriame jaukią, komfortišką aplinką lankytojams. Ir tai padeda mums būti prieinamiems visoms visuomenės grupėms.

Tuo tarpu kiti projektai leidžia miestiečiams pristatyti aktualiausius, įdomius ir naujausias kultūrines patirtis kuriančius kultūrinius produktus, įtraukti kuo didesnį žmonių skaičių į kultūrinį gyvenimą, praturtinti tradicinius renginius. Kiekvienas projektas augina visą Kultūros centro komandą, pildo jų kompetencijų portfelius, leidžia užmegzti naujas partnerystes, dalytis gerosiomis praktikomis. Tai leidžia lengviau pritraukti įvairius aukštesnės meninės vertės kultūrinius produktus į regioną. Todėl miestas bendrame šalies kultūriniame kontekste atrodo stipriau, pilnas vyksmo, pulsuojantis tomis pačiomis aktualijomis.

Kas yra AKC lankytojas?

Alytaus kultūros centro vertybės – bendradarbiavimas, atvirumas, kūrybingumas, tobulėjimas, iniciatyvumas. Laikui bėgant, matome, kad panašiomis vertybėmis pasižymi ir mūsų lankytojas, jis linkęs bendradarbiauti įvairiais klausimais, atvira širdimi atvyksta į renginius pamatyti ar išgirsti atlikėjų kuriamo meno, jam patinka mūsų atvira komunikacija, vertina kuriamą „artumą“, pasiryžęs tobulėti drauge su mumis, kai pasiūlome naujo koncepto renginius.

Džiaugiamės, kad centre sulaukiame įvairaus amžiaus lankytojų (nuo darželinukų iki garbaus amžiaus senjorų), mums tai reiškia, kad einame teisingu keliu – atliepiame kiekvieno, kultūrą nors dalele į savo gyvenimą įsileidžiančio alytiškio poreikius. Tai džiugina, nes mūsų pagrindinis tikslas ir yra tenkinti visų Alytaus miesto bendruomenės atstovų sociokultūrinius poreikius.

O koks kultūros žanras Jums pačiai artimiausias?

Nenorėčiau išskirti nė vieno, kadangi kiekvienas žanras yra savitas ir vertas dėmesio, suteikiantis vis kitų patirčių ir potyrių. Nemėgstu savo pomėgių sieti su viena tam tikra kryptimi, veikla, nes, atsižvelgiant į laikotarpį ir aplinkybes, jie kinta. Tačiau, nepaisant to, žinau tik vieną dalyką – muzika (o ji gali būti kasdien kitokia, priklausomai nuo nuotaikos) mane lydi visur ir visada, taigi galbūt čia ir būtų tikrasis atsakymas.

Kokia kultūros įstaiga Jums patinka? Lietuvoje, kitose pasaulio šalyse?

Žinoma, kad mylimiausias ir brangiausias yra Alytaus kultūros centras, kuriam pastaruoju laikotarpiu ir stengiuosi atiduoti didžiausias jėgas. Kalbant apie kultūrines įstaigas, tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų, tikrai būtų galima paminėti daug subjektų, kurie vykdo išskirtines veiklas ir dėl to jais galima žavėtis. Tačiau jeigu reikėtų paminėti tik vieną, leisčiau sau šiek tiek sugrįžti į prisiminimus ir išskirti ne tiek įstaigą, kiek kultūrinę erdvę – koncertinę salę, kuri mane ypatingai sužavėjo. Tai Londono Karališkoji Alberto salė (Royal Albert Hall), išskirtinė savo architektūriniais, inžineriniais ir kitais dizaino sprendiniais. Tai ikoniškas pastatas. Ir tikrai išskirtinis elementas Londono kultūros karūnoje.

Kokių turite pomėgių, nesusijusių su kultūra?

Buvimas su šeima, artimais žmonėmis ir laikas gamtoje – tai yra didžiausi mano dabartiniai pomėgiai, kadangi kokybiško laiko tam vis trūksta, labai vertinu ir branginu šiuos momentus. Taip pat išskirčiau keliones, be galo mėgstu keliauti ir pažinti naujas vietas, kultūras, todėl tai stengiuosi daryti, kai tik atrandu galimybę.

Kaip Jums atrodo gyvenimas Alytuje?

Spalvingai ir įdomiai. Spalvų jam tikrai suteikia kasdienis darbas ir veikla, o kad būtų dar įdomiau, kartais tenka pasukti galvą, bet čia visuomet į pagalbą ateina Dzūkijos gamta ir išradingi, kūrybiški bei geranoriški žmonės.

Labai džiaugiuosi, kad būtent tokie žmonės ir supa mane mano artimoje aplinkoje. Alytus man patinka tuo, kad jame nėra jaučiamas didmiesčio šurmulys, miestas yra apsuptas gamtos, logistiškai patogus gyventi, o svarbiausia tai, kad jame gyvena mano šeima.

Ar turite mylimą vietą Alytuje, o gal ta vieta yra kur nors kitur?

Daug vietų Alytuje man kelią šiltus prisiminimus, nes tai mano gimtasis miestas, siejamas su daugybe prisiminimų. Tačiau jei turėčiau išskirti vieną, mylimiausią, vietą, tai nebūtų konkreti lokacija, tai tiesiog būtų „vieta“ – pajūrio paplūdimys, kur išskirtiniu santykiu sąveikauja žemė, oras ir vanduo.

Ką šiuo metu skaitote?

Hansas Roslingas. „Faktų galia“.

Kai labai pavargstate, tai…

Keliauju į gamtą…

#ALYTUS#KULTŪRA#CENTRAS#DIREKTORĖ