Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Ramūnas MatonisŠaltinis: Etaplius.lt
Vykdant prioritetinius tyrimus šešėlinės ekonomikos sektoriuose, Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai, pasitelkę į pagalbą centrinės valstybinės mokesčių inspekcijos kontrolės departamento specialistus bei valstybinės darbo inspekcijos darbuotojus, surengė policijos operaciją, kurios metu buvo atlikti teismo sankcionuoti procesinės prievartos veiksmai Vilniaus apskrityje, esančiose statybvietėse, registruotų juridinių asmenų buveinėse, asmenų gyvenamosiose vietose ir kitose patalpose. Jos metu sulaikyti 5 asmenys, įtariami sukčiavimu, neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimu, apgaulingu apskaitos tvarkymu, turto pasisavinimu ir kitų nusikalstamų veikų padarymu veikiant organizuotoje grupėje.
Šie nevieši bei procesiniai veiksmai buvo inicijuoti Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnams identifikavus itin nesąžiningai statybos sektoriuje veikusią organizuotą grupę. Ikiteisminiam tyrimui, kuris buvo pradėtas dar šių metų pavasarį, vadovauja ir jį koordinuoja Vilniaus apygardos prokuratūra.
Kratų metu surasti ir paimti reikšmingi tyrimui „juodosios buhalterijos“ dokumentai, užrašai, kompiuterinės laikmenos, slaptiems pokalbiams skirti kriptuoti telefonai bei įranga skirta aptikti paslėptą garso ir vaizdo įrangą, nusikalstamu būdu įgyti grynieji pinigai, kiti suklastoti ir tyrimui svarbūs dokumentai.
Šioje gerai apgalvotoje tarptautinį elementą turinčioje nusikalstamo verslo schemoje, asmenys veikdami organizuotoje grupėje, pasinaudodami jų pačių įregistruotomis 5 – iomis įmonėmis Lietuvoje bei keliomis Jungtinėje Karalystėje, nuo 2018 metų iki šiol vystydami nekilnojamo turto statybos projektus Vilniaus apskrityje, statomus ir pastatytus butus bei namus parduodami fiziniams ir juridiniams asmenims, kaip įtariama, šių sandorių neapskaitydami bendrovių buhalterinėse apskaitose, tyčia neparodydami iš nekilnojamojo turto pardavimo gautų apie 4 mln. eurų pardavimo pajamų apgaule išvengė didelės vertės – apie 1 mln eurų turtinės prievolės – mokėtinų mokesčių Valstybei.
Kaip įtariama, siekdami nusikalstamo tikslo - išvengti mokesčių, apgaulingai tvarkydami minėtų bendrovių buhalterinę apskaitą į deklaracijas ar kitus privalomus apskaitos dokumentus ir ataskaitas tyčia neįrašė duomenų apie nekilnojamojo turto (butų bei gyvenamųjų namų) pirkimus - pardavimus ir gautą pelną, valstybinei mokesčių inspekcijai pateikė deklaracijas ir ataskaitas su žinomai neteisingais duomenimis apie įmonių pajamas, pelną, išlaidas, o atskirais atvejais – net neteikė.
Be to, įtariama, jog siekdami turtinės naudos, pasinaudodami realiai veiklos nevykdančių, užsienyje bei Lietuvos Respublikoje registruotų įmonių banko sąskaitomis, į kurias buvo pervedamos iš neapskaitytų sandorių su nekilnojamojo turto pirkėjais gautos lėšos, dalį jų, t. y ne mažiau kaip 450 000 eurų, pasisavino.
Turimais duomenimis, įtariamieji vystydami gyvenamųjų namų kvartalų statybas, naudojosi tam tikromis įstatymų bei poįstatyminių aktų spragomis, pastatus statydami kaip ūkio paskirties, taip išvengdami reikalaujamų gyvenamųjų namų statybai griežtų reikalavimų – leidimų, namo projektų (architektūrinių bei konstruktyvo dalių), priešgaisrinės apsaugos įvadų (inžinierinių tinklų), infrastruktūros įvedimo kaštų bei privalomų mokėti mokesčių, techninės namo statybos priežiūros bei eksperto išvados įregistruojant statinio baigtumą. Ant vieno esamo sklypo statė ne vieną ūkio paskirties pastatą, realybėje atitinkantį vieno gyvenamojo namo statusą, pažeidžiant valymo įrenginių įrengimo bei kitus reikalavimus. Tokius pastatytus ūkio paskirties statinius parduodavo Lietuvos gyventojams bei juridiniams asmenims, žadėdami pakeisti tokių pastatų paskirtį į gyvenamąją. Šių statybų teisėtumą, atitikimą realią statinių paskirtį pagal faktą vertins statybos priežiūros specialistai.
Prokuroro nutarimais, siekiant užtikrinti žalos valstybei atlyginimą bei išplėstinio turto konfiskavimo galimybę, buvo apribota įtariamųjų nuosavybės teisė į nekilnojamąjį turtą, transporto priemones bei pinigines lėšas sąskaitose. Įtariamiesiems teks pasiaiškinti dėl turimo turto kilmės.
Ikiteisminis tyrimas atliekamas dėl nusikaltimų, numatytų Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 182 str. – sukčiavimas, 183 str. 2 d. – turto pasisavinimas, 220 str. 2 d. - neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimas, 222 str. – apgaulingas apskaitos tvarkymas.
Atsižvelgiant ir vertinant visuomenės ir žiniasklaidos atstovų teisę bei norą žinoti aktualiausią informaciją, daugiau duomenų bus pateikta tuomet, kai tai nepakenks ikiteisminiam tyrimui.
Šešėlio naikinimas išlieka vienu iš policijos veiklos prioritetų
Kriminogeninių šešėlinio verslo procesų stebėsena ir analizė Lietuvoje yra viena iš prioritetinių Lietuvos policijos veiklos sričių. Lietuvos kriminalinės policijos biuras užkardo bei atskleidžia nusikaltimus nuosavybei, turtinėms teisėms ir turtiniams interesams, ekonomikai ir verslo tvarkai, finansų sistemai, nusikalstamas veikas, sukėlusias platų atgarsį visuomenėje, darančias didelę turtinę žalą valstybei, atskleidžiant didelės apimties neteisėtų pajamų ir turto gavimo šaltinius, užtikrinant neteisėtų pajamų ir turto suradimą, siekiant grąžinti valstybei nesumokėtus mokesčius.
Suvokiant žalingą poveikį ekonomikai, policija ir toliau vykdys atitinkamus tyrimus, sistemingai ir nuolat skirs išskirtinį dėmesį ūkio subjektams, kurie sukčiauja, apgaulingai tvarko apskaitą, vengia mokėti mokesčius.