Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Kretingos rajono savivaldybės mero A. Kalniaus socialinio tinklo Facebook paskyros profilio nuotr.
Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt
Naujienų platforma Etaplius domėjosi, kokie praėję 2021-ieji metai buvo Kretingos rajono savivaldybei. Savo mintimis pasidalijo Kretingos rajono savivaldybės meras Antanas Kalnius.
– Kokie 2021-ieji metai buvo Kretingai, Jūsų, kaip mero, akimis?
– Įvairialypiai, turtingi tiek ir gerų naujienų, tiek ir įvairiausių iššūkių. Pirmiausiai, kaip ir visai Lietuvai bei pasauliui, teko toliau dorotis su pandemija bei jos padariniais. Taip pat pavasarį susidūrėme su ekologine nelaime Salantuose, kuomet į Salanto upę iš vienoje sodyboje paslėptų dyzelino talpyklų buvo pradėję tekėti teršalai, o jau rudenį rajone nustatyti afrikinio kiaulių maro atvejai.
2021-aisiais, nors ir ne tokiais sparčiais tempais, kaip tikėtasi bei realiai galėta, atnaujintos svarbiausio rajono infrastruktūros objekto – Kretingos sporto ir sveikatingumo centro – statybos. Užbaigti ir kone amžiaus statybomis tapusių objektų – Salantų gimnazijos priestato ir nakvynės namų Kretingoje – rekonstrukcijos bei įrengimo darbai. Pernai pradėti Kretingos dvaro rūmų Žiemos sodo rekonstrukcijos, garso izoliacinių sienelių ties geležinkeliu Kretingoje įrengimo darbai, vykdyti svarbių kelių bei gatvių infrastruktūros atnaujinimo projektai, Nasrėnuose atidaryti pirmieji rajone bendruomeniniai senjorų globos namai, Darbėnuose duris atvėrė naujas privatus amatų centras bei t. t. 2021-aisiais iš dalies įgyvendinta ir Kretingos miesto įkūrėjo Jono Karolio Chodkevičiaus priešmirtinė valia bei jo šeimos kriptoje Kretingos bažnyčioje atidengtas kenotafas. Metai taip pat buvo turtingi rajono sportininkų, gabių moksleivių pasiekimais bei kt.
Žinoma, praėję metai Kretingos rajonui paženklinti ir valdančiosios daugumos pasikeitimais Taryboje, kurie, deja, ne tik įnešė sumaišties į rajono politinę padangę, pasikeitimus Administracijos vadovybėje, bet ir gerokai sulėtino savivaldybės Administracijos darbo tempus, užstrigtino dalies rajonui svarbių infrastruktūros projektų įgyvendinimą, lėšų iš Vilniaus pritraukimą bei t. t. Tačiau šiandien galiu pasidžiaugti, kad politiniai pokyčiai paskatino neįtikėtinai aktyvų rajono gyventojų įsitraukimą į savivaldybėje vykstančius procesus bei neabejingumą politikų priimamiems sprendimams. O būtent pačių gyventojų aktyvumas, noras keisti ir keistis, ir yra tikrasis sėkmingos rajono ateities raktas.
– Pagrindinis ir pats svarbiausias darbas, kuris nuveiktas 2021 m.? Galite paminėti ir kitus, Jūsų nuomone, svarbius darbus, kurie buvo įgyvendinti 2021 m.
– Praėjusiais metais baigti vienos pagrindinių Kretingos miesto gatvių – Vilniaus gatvės rekonstrukcijos darbai. Tai sudėtingas projektas, kuris vien dėl beveik metus pačioje miesto širdyje trukusių didžiulių archeologinių tyrinėjimų pareikalavo ir nemažai miestiečių kantrybės. Bet šie rūpesčiai jau praeityje bei šiandien galime pasidžiaugti gerokai pasikeitusiu, pagražėjusiu Kretingos miesto centru.
Be kitų minėtų darbų, išskirsiu ir pernai baigtus lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ priestato statybos darbus, nes tai pirmas toks ikimokyklinio ugdymo infrastruktūros projektas įgyvendintas Kretingos rajone per kelis pastaruosius dešimtmečius. Visada smagiau statyti, nei uždarinėti.
– Kokių darbų įgyvendinti vis dėlto nepavyko? Kodėl?
– Nepavyko ir jau tikriausiai iki kadencijos pabaigos nepavyks įgyvendinti viešojo transporto sistemos pertvarkos, kuri būtina, jei norime išties pagerinti keleivių pervežimo paslaugos kokybę rajone. Taip pat kol kas nepavyko pasiekti, kad bent dalis rajono mokyklų maistą gamintųsi pačios, o ne patikėtų šią paslaugą centralizuotai savivaldybės parinktam gamintojui. Deja, bet dabartinės savivaldybės Tarybos daugumos pozicija šiuo klausimu yra kitokia, nei mano.
– Kokius tikslus keliate 2022-iesiems metams? Kalbant apie Savivaldybės darbą.
– Visų pirmų šie metai – tai jau priešrinkiminiai metai. Tad be galo svarbu užtikrinti kiek įmanoma sklandesnį savivaldybės Tarybos, Administracijos darbą, rajonui svarbių infrastruktūros projektų įgyvendinimą.
2022-aisiais realiai gali būti baigti Kretingos sporto ir sveikatingumo centro – statybos darbai. Tiesa, ar tai įvyks, priklausys ne tik nuo savivaldybės, bet ir nuo rangovo pastangų.
Taip pat dar vienas šiais metais laukiantis didžiulis iššūkis –Sveikatos apsaugos ministerijos suplanuota šalies sveikatos sistemos pertvarką. Naujųjų metų išvakarėse paaiškėjo, kad ministerija jau parengė ir Vyriausybės svarstymui pateikė Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pataisas, kurias priėmus, kiek ir kokių ligoninių Lietuvoje liks, spręstu tik Vyriausybė. Tuo metu savivaldybėms teliktų nuolankiai paklusti, užkalti po Damoklo kardu pakliuvusių ligoninių duris bei išmokėti išeitines kompensacijas medikams. Kadangi šie ministerijos siekiai paliestų ne tik Kretingos ligoninę, bet ir kitas mažesnes savivaldybių ligonines, drauge su Lietuvos savivaldybių asociacijos vadovu Mindaugu Sinkevičiumi sutarėme, kad asociacija imsis veiksmų, jog šalies sveikatos sistemos pertvarka nebūtų vykdoma skubotai, paminant savivaldybių ir jų gyventojų interesus.
– Ko palinkėtumėte Kretingos rajono gyventojams artėjančiais Naujaisiais metais?
– Drąsiai žvelgti į ateitį, būti aktyviais savo rajono kūrėjais bei neabejingais savivaldoje vykstantiems procesams.