PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Liepos 14 d. 10:18

Kretingoje mero ir administracijos direktoriaus trintys: įžvelgia problemų dabartiniame savivaldos modelyje

Klaipėda

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


181560

Paskelbus Konstitucinio Teismo nutarimą, kad esama tiesioginių merų rinkimų tvarka prieštarauja pagrindiniam šalies įstatymui, parlamente bematant užvirė diskusijos, kaip priimti Konstitucijos pakeitimus, leisiančius išsaugoti dabar galiojančią tvarką. Visgi dauguma Seimo narių net nekėlė klausimo, ar apskritai reikėtų grįžti prie seniau galiojusios tvarkos, kai merą rinkdavo savivaldybės taryba. Pagrindiniu diskusijų objektu tapo tarybos ir mero galių santykis. 

Kretingos rajono savivaldybėje susiklosčiusi situacija suteikia pagrindo apmąstymams, ar daugelio šalies gyventojų palaikomas tiesioginių merų rinkimų modelis neturi trūkumų. Šio rajono administracijos direktoriaus Egidijaus Viskonto nuomone, tokia rinkimų tvarka kartais gali apsunkinti darbų įgyvendinimą savivaldybėje, kaip esą nutiko Kretingoje. Neeilinę situaciją savivaldybėje, jo nuomone, iliustruoja ir tai, kad Kretingos vadovas su taryboje esančiais politiniais oponentais šiuo metu bylinėjasi teismuose.

Nuo šių metų pradžios, Kretingoje pasikeitus savivaldybės tarybos valdančiajai daugumai, su visuomeniniu rinkimų komitetu „Kretingos kraštas“ tiesiogiai išrinktas meras Antanas Kalnius turi tik mažumoje esančios opozicijos palaikymą. Nors pats meras laikosi požiūrio, kad šiuo metu galiojanti savivaldos rinkimų tvarka, net ir be tarybos daugumos palaikymo, leidžia įgyvendinti reikalingus darbus, valdančiųjų palaikymą turinčio administracijos direktoriaus E. Viskonto galimybes šią vasarą paatostogauti A. Kalnius vertino itin skeptiškai dėl savivaldybėje esą stringančių darbų.

A. Kalnius: meras dirba visiems, ne tik daugumai ar opozicijai

Nors Kretingos savivaldybės vadovas ir neturi tarybos daugumos palaikymo, jis tvirtina, kad žmonių išrinktų institucijų atstovai, siekdami įgyvendinti darbus, vis tiek esą yra linkę bendradarbiauti.

„Tiek meras, tiek taryba yra išrinkta žmonių. Bendravimas, nepriklausomai nuo to, ar jis yra vienose rankose, ar daugumoje, ar opozicijoje, neturi reikšmės“, – Eltai situaciją savivaldybėje komentavo A. Kalnius, kartu pridurdamas, kad darbų nesustabdė ir savivaldybės taryboje pasikeitusi valdančioji dauguma.

„Dauguma pasikeitė nuo sausio 1 d., tačiau tai nesutrukdė dirbti. Meras nėra daugumos ar mažumos. Meras atstovauja visiems 25 tarybos nariams“, – tikino jis.

Šių metų balandžio 19 d. Konstitucinis Teismas paskelbė, kad tiesioginių merų rinkimų tvarka prieštarauja Konstitucijos 119 straipsniui. A. Kalnius tvirtina palaikąs tiesioginių merų rinkimų tvarką. Pasak mero, jeigu dabar būtų nuspręsta grįžti prie seniau galiojusios tvarkos, kai savivaldybės vadovą rinkdavo taryba, jis pats jau būtų atstatydintas iš pareigų. Senoji tvarka, jo nuomone, versdavo merus tarnauti tarybai, o ne rinkėjams.

„Šiandien meras gali, nepriklausomai nuo to, kuriai politinei partijai, daugumai ar mažumai jis priklauso, sąžiningai ir tvarkingai atstovauti savo rinkėjams. Jeigu būtų renkamas iš tarybos narių, tai šiandien aš tikrai jau būčiau neturėjęs šitos pozicijos. Vadinasi, dirbi tam, kad tenkintum tarybos narių įgeidžius ir pageidavimus“, – aiškino Kretingos vadovas.

Visgi visiškai kitokio požiūrio dėl situacijos Kretingoje laikosi nuo šių metų pareigas pradėjęs eiti administracijos direktorius E. Viskontas. Dabartinės daugumos paramą turintis politikas mano, kad situaciją savivaldoje iš esmės apsunkina tai, kad meras neturi tarybos paramos.

„Situaciją tai apsunkina iš esmės. Darbai stringa. Neužmirškime, kad meras yra politinis lyderis, o administracijos direktorius yra vykdomosios valdžios atstovas. Kai politika yra vykdoma kaip iš opozicijos pusės, darbas yra apsunkinamas. Meras turėtų važiuoti į Vilnių, tartis su Seimo nariais, ministrais, o šioje vietoje yra totalus regresas. Dedamos visos pastangos, kad čia neatvažiuotų politiniai lyderiai, paralyžiuojamas darbas. Ne kartą viešai buvo pasakyta, kad meras save laiko opozicijos lyderiu“, – Eltai kitokią nei meras poziciją apie situaciją Kretingoje pateikė E. Viskontas.

Tvirtina, kad opozicionieriumi pasiskelbęs meras bando susikrauti politinius dividendus

Administracijos direktoriaus nuomone, merui itin patogu stabdyti tam tikrus tarybos inicijuojamus projektus ir po to pačią daugumą apkaltinti neveiksnumu.

„Bandoma sau susikrauti politinį dividendą. Rinkimai artėja, tai labai lengva turint informaciją durti tuos skaudulius ir sakyti: jie nedaro", – įsitikinęs E. Viskontas.

Kaip vieną iš darbų stabdymo pavyzdžių jis pateikia balsavimą dėl siūlymo mieste viešąjį transportą padaryti nemokamą. Pasak jo, vien dėl mero noro priešintis daugumos siūlymams šio projekto priėmimas nusikėlė maždaug mėnesiui.

„Tiek politiniu lygmeniu viskas apsunkinama, tiek ir sprendimų priėmime, kas susiję su tarybos darbu. Elementarus pasiūlymas pas mus padaryti nemokamą viešąjį transportą. Pirmo posėdžio metu, kadangi merui ši idėja netiko, nes ne jis ją siūlė, jo balsu tam nebuvo pritarta“, – sakė Kretingos savivaldybės administracijos vadovas.

Tačiau pats meras nesutinka su E. Viskonto nuomone. Jis tikina nesiekiąs susikrauti politinių dividendų ir visuomet palaikąs Kretingos rajonui naudingus sprendimus.

„Direktoriui blogai atrodo. Jeigu sprendimai yra naudingi, reikalingi rajono žmonėms, tai aš už juos balsuoju ir raginu už tai balsuoti visus tarybos narius. Buvo didinamas saulės jėgainių ir elektrinių nekilnojamojo turto mokestis nuo 1 proc. iki 3 proc., tai pasiūlė dauguma. Meras, žinodamas, kad tai yra naudinga rajonui, irgi balsuoja kartu dauguma, nors opozicija balsuoja prieš. Tai kur čia blogai“, – pavyzdį pateikė A. Kalnius.

Ginčai tarp mero bei tarybos persikėlė ir į teismus

Kretingos savivaldybės administracijos vadovas tikina, kad daugumos palaikymo neturintis meras savo energiją nukreipia ne į darbus, o į politinių oponentų menkinimą.

„Tas pats ir dėl biudžeto. Meras ir opozicija turi vieną matymą, kur tuos pinigų srautus nukreipti, o valdančioji dauguma – kitą. Bandoma veltis į nereikalingas diskusijas, argumentum ad hominem, kaip aš sakau. Orientuojamasi į asmenis, bet ne į patį sprendimą. Vyksta tokia kova, kuri net persikėlė į teismus“, – aiškino E. Viskontas.

Pats Kretingos meras sako, kad jis į teismą kreipėsi ne siekdamas menkinti oponentus, o tiesiog naudodamasis savo teise apskųsti tarybos sprendimą, su kurio jis nesutinka ir laiko neteisėtu.

„Kiekvienas tarybos sprendimas, kuris yra paruoštas, jeigu tu su juo nesutinki, tu gali jį skųsti teisme. Tai, kai atėjo nauja valdančioji dauguma, jie pašalino politinio pasitikėjimo darbuotojus. Tai šitą sprendimą apskundžiau, kadangi Vietos savivaldos įstatyme numatyta, kad tai teikia meras“, – savo versiją pateikė A. Kalnius.

Neabejoja, kad darbai dėl politinės situacijos nestringa

Kaip dar vieną iš mero neveiksnumo pavyzdžių E. Viskontas pateikia tai, kad Kretingos savivaldybė esą gavo kur kas mažesnį finansavimą rajono kelių atnaujinimui.

„Pavyzdžiui, keliams skiriamos lėšos. Telšiai, kurie turi Seimo narį, kad ir opozicijoje, bet vis tiek meras važiuoja, darbuojasi. Jie gauna 1,8 mln. eurų tai programai. Mes, kadangi niekas nevažiavo, niekas nekalbėjo - gavome 100 tūkst. vienai perėjai", – sako Kretingos administracijos direktorius.

Tuo tarpu meras, nors ir sutinka, kad su E. Viskontu jų nesieja itin bičiuliški ryšiai, tačiau tuo pačiu tvirtina, kad visi projektai savivaldybėje realizuojami itin sėkmingai.

„Visi darbai dengia, papildo vienas kitą. O kad turime skirtingų nuomonių, tai čia yra natūralu. Nė vienas projektas nėra užstrigęs, visi darbai yra daromi, o kad mes su administracijos direktoriumi nesame draugai, tai čia faktas, bet darbai juda“, – įsitikinęs A. Kalnius.

Dėl stringančių darbų meras suabejojo, ar Administracijos direktoriui leisti atostogauti

Kretingos administracijos direktorius taip pat teigė, kad dėl politinių pažiūrų išsiskyrimo ir politinės situacijos savivaldybėje meras jo nenorėjo išleisti atostogauti. Visgi Eltai susisiekus su E. Viskontu praėjus kelioms dienoms po pokalbio, buvo patvirtinta, kad šią situaciją pavyko išspręsti.

„Aš buvau nusipirkęs kelionę nuo liepos 7-osios, o meras manęs neišleido į atostogas. Dabar man nuplauks 2,5 tūkst. eurų, bet taip jis rodo savo galią. Aš jam pasakiau: man neskauda, bet tiesiog mano dukrą nuliūdinsite ir tiek“, – apie įtemptą situaciją savivaldybėje pasakojo E. Viskontas.

Jis patikslino, kad meras tokį savo sprendimą tuomet motyvavo savivaldybėje stringančių darbų įgyvendinimu.

„Meras netgi rezoliuciją parašė, kad darbai rajone stovi, tai dėl to negaliu eiti atostogų. Buvau viceministras, tai tokio žemo lygmens neteko patirti, tokių politinių batalijų irgi“, – mano E. Viskontas.

Visgi pats A. Kalnius, sulaukęs klausimo apie administracijos direktoriaus atostogas, iš karto priminė apie Lietuvoje galiojantį Darbo kodeksą. Abejones dėl galimybės E. Viskontą išleisti atostogauti esą sukėlė situacija su darbų įgyvendinimu savivaldybėje.

„Meras ir administracijos direktorius yra tam, kad atliktų darbus. Ne tam, kad užimtų pozicijas, o kad atliktų darbus. Jeigu darbai nestovi, jie visi vyksta, kodėl negali žmogus eiti atostogų - viskas gerai. Bet jeigu stringa, gerbiamieji, sustokime, pasižiūrėkime, kas yra negerai. Tada padarykime tuos darbus ir eikime atostogauti“, – savo požiūrį į galimybes eiti atostogauti dėstė Kretingos meras.

Meras savo sprendimą teigia pakeitęs tuomet, kai po ilgos ir intensyvios darbo dienos, kaip pasakojo jis, galiausiai gavo E. Viskonto pažadą iki galo atlikti pradėtus darbus.

„Mes su administracijos direktoriumi ilgai ir intensyviai darbavomės ir jis yra išleistas atostogų abipusiu susitarimu. Jis patikino, kad tuos darbus atliks laiku ir pateikė motyvuotas priežastis. Manau, kad viskas bus gerai“, – sakė A. Kalnius.