Kretinga šventė 769-ąjį gimtadienį: šokantys fontanai ir įsimintini reginiai – visame mieste

Kretinga
Reporteris Dovilė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Šv. Antano atlaidų ir Kretingos miesto šventę Kretinga pasitiko su didele renginių įvairove, garsių muzikos atlikėjų koncertais, Lietuvos kariuomenės orkestro koncertu, naktinių šokančių fontanų šokiu, muge, pramogomis šeimoms ir, svarbiausia, gausiu būriu kretingiškių bei miesto svečių.

Spalvinga aštuonių dienų programa

Birželio 3-ąją, pirmąją Šv. Antano atlaidų ir Kretingos miesto šventės dieną, buvo atidaryta vakarų Lietuvos regiono fotografų, menininkų fotografijų paroda „Atodangos“ (autoriai V. Karaciejus, A. Šeštokas, V. Janušonis, A. Miežis, A. Lekavičius, V. Baltmiškis), o Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos kiemelį užliejo balta spalva – Kretingoje jau trečiąjį kartą surengtas „Baltasis vakaras“. Baltai apsirengę kretingiškiai ir miesto svečiai vakaro metu galėjo išvysti šiuolaikinio šokio meno organizacijos „Be kompanijos“ pasirodymą – šokio ir garso performansą bei pasiklausyti dainininko Dainoto Varno atliekamų muzikos kūrinių.

Birželio 4–9 dienomis vaikus ir jaunimą subūrė menų šventė „Vasara atrieda“, kur spalvinga vasara ir Kretingos miesto šventė buvo pasitikta su skambiomis Kretingos miesto ir rajono vaikų dainomis, šokiais bei kūrybinėmis dirbtuvėmis. Rajono gabių ir talentingų vaikų šventės metu buvo pasveikinta 13 rajono mokinių už aktyvų Kretingos rajono savivaldybės vardo garsinimą akademiniais ir meniniais pasiekimais Lietuvoje ir už jos ribų. Po renginio atidaryta paroda „Paskui vaikystės aitvarą“, kur eksponuojami nuotraukų koliažai iš 10-ies metų laikotarpio Kretingos rajono mokyklų mokinių meno kolektyvų švenčių, – iš svarbiausių tradicinių Kretingos rajoną garsinančių renginių, kuriuose susitelkia krašto kultūrą ir menus puoselėjantys jauni žmonės. Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešojoje bibliotekoje suorganizuotas susitikimas su žolininku Mariumi Lasinsku, kuris pakvietė pokalbiui apie žoleles, Kretingos muziejuje atidaryta paroda „Muziejus Kretingos dvare“, skirta muziejaus įsikūrimo grafų Tiškevičių rūmuose 30-mečio proga, o Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. M. Marijai parapijos kiemelyje, kur J. A. Pabrėža buvo prisodinęs naudingų augalų sodelį, vyko įtraukus vakaras „Muziejus J. A. Pabrėžai“, kurio metu renginio dalyviai susibūrę į komandas kūrė, koks turėtų būti ateities muziejus, skirtas šiai iškiliai Kretingos miesto asmenybei.

Kretingoje taip pat vyko tarptautinis berniukų futbolo turnyras „Kretingos taurė 2022“ bei dvi dienas trukusi tautodailės ir amatų šventė „Nežiopsosi – nestokosi“. Kretingos muziejaus partere, prieš Antanines pražydus bijūnams, tradiciškai buvo rengiama floristikos paroda – „Bijūnų žiedais pražydo vasara“. Taip pat kretingiškiai ir miesto svečiai galėjo apžiūrėti parodą „Miesto grindinio paslaptys“, kurioje buvo pristatomi archeologų rasti radiniai rekonstruojant Vilniaus gatvę. Archeologai aptiko 18 amžiaus statinių liekanų, per tūkstantį įvairiausių radinių, iš kurių penktadalis – muziejinės vertybės. Tądien prie Kretingos rajono kultūros centro buvo atidengtas simbolinis atminimo suolelis, skirtas Rimanto Antano Kviklio 90-osioms gimimo metinėms, o kretingiškius muzikai subūrė jau tradiciniu tapęs bardų vakaras „Baltas paukštis“.

Šventinis savaitgalis prasidėjo Rotušės aikštėje Lietuvos kariuomenės orkestro koncertu, Kretingos miesto, vienuolyno ir bažnyčios įkūrėjo Jono Karolio Chodkevičiaus atminimo pagerbimo ceremonija, kurios metu vyko iškilminga Lietuvos Didžiojo kunigaikščio štabo bataliono Garbės kuopos parodomoji programa. Tądien taip pat vyko tarptautinis liaudiškų kapelų festivalis „Grok, Žemaiti“ bei programa šeimoms – „Erdvė šeimoms: nuotykiai tęsiasi“ prie viešosios bibliotekos.

Vakare į koncertą pakvietė grupė „Big Al&The Jokers“ kartu su atlikėjais – Aija Vytuolinia ir Algirdu Šuminsku bei viena ryškiausių šalies repo grupių –„8 kambarys“.

Vakaro kulminacija – šokantis fontanas

Šv. Antano atlaidų ir Kretingos miesto šventės spalvingiausiu akcentu tapo Pastauninko parko slėnyje šokantys fontanai. Skirtingų tipų šviečiantys fontanai šoko pagal populiariausias melodijas. Renginio kulminacija – net iki 10 metrų aukščio iškylančios fontano srovės.

Miesto šventėje svečiai iš užsienio – miestų partnerių

Kretingos miesto šventę pagerbė ir į Kretingą atvykusios oficialios delegacijos tų miestų, su kuriais užmegzti draugystės ryšiai, – renginiuose dalyvavo Lemborko miesto meras Witold Namyslak ir miesto sekretorius Marian Kurzydłom (Lenkija), Viljandi miesto tarybos narys Mr. Helmut Hallemaa (Estija), Blankenfelde-Mahlow miesto meras Michael Schwuchow ir ugniagesių komandų vadovas Torsten Drebinger (Vokietija).

Įteikti apdovanojimai

Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčioje, minint Šv. Antano atlaidus, vyko Kretingos rajono Garbės piliečio vardo suteikimo, Kultūros ir meno premijos laureatų pagerbimo ceremonija. Kretingos rajono savivaldybės meras Antanas Kalnius už nuopelnus Kretingos rajono bendruomenei sporto srityje, Kretingos rajono vardo garsinimą šalyje ir pasaulyje Garbės piliečio vardo apdovanojimą įteikė Lietuvos krepšinio žaidėjui ir treneriui Gintarui Krapikui. Meras tądien pasveikino ir kultūros ir meno premijos laureatus: Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos vyresniąją bibliotekininkę Brigitą Barkauskaitę – už realizuojamus vertingus projektus; diakoną Bernardą Saulių Belicką OFM – už aktyvią ir reikšmingą kūrybinę ir kultūrinę veiklą; gidę Dianą Jomantaitę-Jonaitienę – už išskirtinę kultūrinę, švietėjišką veiklą; tautodailininką Alioyzą Pocių – už reikšmingą etninės kultūros ir paveldo puoselėjimą; Kretingos meno mokyklos šokių studiją „Ratilėlis“ – už išskirtinį scenos meno (šokio) puoselėjimą ir laimėjimus atlikėjų konkursuose. Iškilmių metu muzikinę programą dovanojo Jurga Kazakevičiutė (vargonai), Klaipėdos Brass kvintetas ir solistė Beata Ignatavičiūtė.

Aštuonių dienų šventinę programą užbaigė Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentų šokio ir muzikos performansas „Čia nieko nėra mūsų“.