PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Sausio 25 d. 10:08

Kraupi Kybartuose laikomų migrantų kasdienybė: rodo pūliuojančias žaizdas, patys raunasi skaudančius dantis

Marijampolė

Tokiais dušais ir tualetais naudojasi užsieniečiai.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


202051

Jau keletą mėnesių Kybartų užsieniečių registracijos centre laikomi neteisėti migrantai gyvena nepavydėtinomis sąlygomis. Tai atskleidžia pirmadienį paviešinta Seimo kontrolierių įstaigos ataskaita. Ypač šokiruoja migrantų liudijimai apie jiems nesuteikiamas sveikatos priežiūros paslaugas. Štai vienas danties skausmo nebegalėjęs kęsti migrantas, nesulaukęs pagalbos, pats bandė jį išsirauti.

untitled2.png

Seimo kontrolieriai gruodžio ir sausio mėnesiais vykdė patikrinimus Kybartų užsieniečių registracijos centre. Vizitų metu vertintos čia laikomų nelegalių migrantų gyvenimo sąlygos įvairiais aspektais.

Atliekant patikrinimus bendrauta su Kybartų URC dirbančiais pareigūnais, asmens sveikatos priežiūros specialistais, socialiniais darbuotojais, valgyklos darbuotojais, centre laikinai apgyvendintais ir teismo sprendimu sulaikytais užsieniečiais. Taip pat buvo apžiūrėtos užsieniečių apgyvendinimo ir kitos bendro naudojimo patalpos, sanitariniai mazgai, šeimos gydytojo kabinetas, virtuvė ir valgykla, administracinės patalpos.

Gyvena lyg kalėjime

Ataskaitoje teigiama, kad daugumai Kybartų URC esančių užsieniečių oficialiai taikomas režimas, kuris įvardijamas kaip „laikinas apgyvendinimas, nesuteikiant teisės laisvai judėti Lietuvos Respublikos teritorijoje“. Šis režimas taikomas tiek prieglobsčio prašytojams, kol sprendžiamas klausimas dėl jų įleidimo į šalį ir nagrinėjami jų prieglobsčio prašymai, tiek ir neteisėtai Lietuvos Respublikoje esantiems užsieniečiams, kurie nėra prieglobsčio prašytojai.

Vis dėlto Seimo kontrolierė atkreipia dėmesį, kad Kybartų URC yra įrengtas buvusios pataisos įstaigos patalpose. Prieš šiose patalpose įsteigiant Kybartų URC, jos nebuvo iš esmės renovuotos atsižvelgiant į užsieniečių laikino apgyvendinimo vietų įrengimo specifiką. Patalpų infrastruktūra savo esme nesiskiria nuo laisvės atėmimo vietoms būdingos infrastruktūros. Užsieniečiams taikomi griežti judėjimo ribojimai – be pareigūnų leidimo nėra galimybės judėti tarp aukštų, nelydimiems ir be nustatyto pagrindo judėti erdvėje tarp skirtingų korpusų, išeiti už Kybartų URC ribų.

Vertindamas, ar laisvės atėmimo sąlygos prilygsta nežmoniškam ir orumą žeminančiam elgesiui Europos žmogaus teisių teismas laikosi pozicijos, jog valstybė privalo užtikrinti, kad asmuo būtų sulaikytas tokiomis sąlygomis, kurios būtų suderinamos su pagarba jo žmogiškam orumui, kad laisvės atėmimo priemonės vykdymo būdas ir metodas nesukeltų jam kančios ar sunkumų, viršijančių neišvengiamą sulaikymui būdingą kančios lygį ir, kad atsižvelgiant į praktinius įkalinimo reikalavimus, jo sveikata ir gerovė būtų tinkamai užtikrinamos.

Šiuo atveju, tikrintojai padarė išvadą, kad Kybartų URC apgyvendintiems užsieniečiams taikomų faktinių apribojimų pobūdis ir laipsnis prilygsta sulaikymo požymiams.

36 kvadratinių metrų ploto kambariuose gyvena ir po 16 asmenų, nors tokiame plote turėtų gyventi ne daugiau 9 asmenų, žmonės bent kiek privačios erdvės gauti bando atsitverdami vieni nuo kitų paklodėmis. Kalbinti užsieniečiai skundėsi nuovargiu ir išsekimu, atsiradusiu dėl miego trūkumo, didelio žmonių skaičiaus kambaryje, privatumo stokos. Apsilankymų metu kambariai visuomet buvo pilni gyventojų, buvo girdimas nuolatinis šurmulys, kambariuose trūko erdvės, skirtos poilsiui ir ramybei. Dviaukščių lovų antrame aukšte miegantys asmenys neturėjo net minimalaus privatumo.

Dvokas ir higienos stoka

Ataskaitoje nurodoma, kad patikrinimų metu A korpuso bendro naudojimosi patalpose bei higienos patalpose trūko švaros, tvyrojo nemalonus kvapas. Prausyklų kambariuose grindys buvo šlapios, jose vaikščioti buvo gana pavojinga dėl galimybės paslysti. Tualetų kabinos buvo purvinos, aplink klozetus primėtyta šiukšlių, tvyrojo šlapimo tvaikas, pisuarai buvo kupini vandens, nuorūkų, ne prie visų praustuvių buvo skysto muilo, vienkartinių rankšluosčių ar elektrinis rankų džiovintuvas, šiukšlių dėžė, ne visuose tualeto kabinose buvo tualetinio popieriaus, šepetys unitazui valyti, šiukšlių dėžė.

Virtuvėlėse trūko švaros, higienos, jautėsi rūkalų kvapas, stalų, spintelių paviršiai ir vidus buvo nešvarūs. A korpuso gyventojai pasinaudoti karštu vandeniu gali tik atskirame pastate įrengtuose dušuose, kuriuose trūksta švaros ir higienos, vėdinimo. Dušai atskirti sienelėmis, ant kurių matyti pelėsis, ne visos maudymosi vietos turi užuolaidėles, todėl neužtikrinamas asmens privatumas, sienų plytelės dušuose pageltusios, pajuodusios, kai kur nudaužytos, visi dušų lankstieji rageliai surūdiję, kai kurie sulūžę.

Nebegalėdami tverti skausmo, patys raunasi dantis

Seimo kontrolierių išvados dėl asmens sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo užsieniečiams primena siaubo filmų scenarijų. Aiškėja, kad skausmus kenčiantys žmonės nesulaukia būtinos medicininės pagalbos ir iškankinti skausmo imasi makabriškų veiksmų.

Vienas apklaustų užsieniečių papasakojo, kad pasiskundus danties skausmu, dvi savaites jam buvo skiriamas vaistinis preparatas „Ibuprofen“ skausmui ir uždegimui malšinti. Kai šis asmuo galiausiai buvo palydėtas pas Kybartuose dirbantį odontologą, dėl užsieniečiui nežinomų priežasčių, šis atsisakė suteikti odontologijos paslaugas, tad ir toliau jis vartojo jam paskirtas tabletes skausmui ir uždegimui malšinti. Tačiau skausmui neslūgstant ir nesulaukęs jokios papildomos pagalbos, po dar keleto dienų užsienietis savarankiškai bandė išsirauti skaudantį dantį. Tai darydamas dantį sulaužė ir pašalino pusę danties. Po šio incidento pas odontologą jis ir toliau nebuvo nukreiptas, tad patikrinimo metu sakėsi tęsiantis skausmą ir uždegimą malšinančių vaistų vartojimą.

Vienas vyras sakėsi jau keturis mėnesius praleidęs užsieniečių laikino apgyvendinimo vietose Lietuvoje, visą šį laiką jis nuolat pareigūnams skundžiasi dėl pažeistos jo akies, tačiau niekaip nesulaukia nukreipimo pas gydytoją oftalmologą. Šis vyras lankėsi pas į Kybartų URC atvykstančius medikus, tačiau, jo teigimu, netaikomas joks specialus akies gydymas, paskirtos priemonės neveiksmingos, todėl regėjimas skaudančia akimi silpsta, vyras sakė bijantis, jog šia akimi apaks.

Kitas vyras rodė rankoje pūliuojančią žaizdą, tikino jau kelias dienas laukiantis jam paskirto laiko pas gydytoją, kad šis perrištų žaizdą, sakė neturintis perrišimo priemonių ir nežinantis, kad pleistrų, binto ir dezinfekcinių priemonių galima paprašyti savo gyvenamajame aukšte dirbančių pareigūnų, kurių poilsio kambaryje yra laikoma pirmosios pagalbos vaistinėlė.

Kaip informavo VSAT pareigūnai, dėl asmens sveikatos priežiūros specialistų trūkumo medikai asmenis apžiūri pagal galimybes ir tik pagal išankstinę registraciją specialiame užsieniečių prašymų registravimo žurnale, saugomame budėtojų poste.

Gyvenimo sąlygas prilygina kankinimams

Seimo kontrolierė Erika Leonaitė daro išvadą, kad patikrinimų metu nustatytų aplinkybių visuma lemia, kad Kybartų URC užsieniečiams taikomų sąlygų visuma prilygsta pagal Konvenciją prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ar baudimą draudžiamam nežmoniškam ar žeminančiam žmogaus orumą elgesiui.